LNW SPY

නීතිය සතයකට මායිම් නොකරන මහාධිකරණ විනිසුරු යන්නේ මොන පාරේද?

Published on: Jul 8, 2020 – මහාධිකරණ විනිසුරු ගිහාන් කුලතුංග සිය නිල නාමය අනිසි ලෙස යොදා ගනිමින් නීති විරෝධී සහ සදාචාර විරෝධී ක්‍රියාවන් වල යෙදෙන බවට චොදනා එල්ල වනවා.නීතිය සතයකට මායිම් නොකර නීතිය කෙරෙහි කිසිදු සැලකිල්ලක් නොදක්වා අත්තනෝමතිකව හැසිරිම හේතුවෙන් ප්‍රදේශයේ ජනතාව බරපතල ප්‍රශ්ණ රැසකට මුහුණ දි ඇති අතර විනිසුරුවරයාගේ ක්‍රියාකලාපය සම්බන්ධයෙන් අගවිනිසුරුවරයා ඇතුලු වගකිවයුත්තන් දැනුවත් කලද මේ දක්වා කිසිදු ක්‍රියාමාර්ගයක් ගෙන් නොමැති බවයි වාර්තා වන්නේ.

කොළඹ මහාධිකරණ විනිසුරුවරයකු නායකත්වය දෙමින් ඔහු වාසය කරන මාර්ගයේ අනෙකුත් නේවාසිකයන් සමග එක්වී වෙනත් අයෙකුට හිමිකම් කියන මාර්ගයක් අවහිර කර බලහත්කාරයෙන් අනවසර තාප්පයක් හා ගේට්ටුවක් ගොඩනගා ඇත. තවද ඉහත කී මාර්ගයේ පරවශ්‍යතා අයිතිය CO/DSO/2015/519 යන මිනින්දෝරු දෙපාර්තමේන්තුවේ පිඹුර සහ 2131/17 ගැසට් පත්‍රිකාව මගින් 2019-07-09 දින එහි පරවශ්‍යතා අයිතිය රජයට පවරා ගෙන ඇත. රජය මෙය පවරාගෙන ඇත්තේ පොදු කටයුතු සඳහාය. එනම් මෙම අනවසර ඉදිකිරීම කර ඇත්තේ වේරැස්ගඟ වැසිජලය අපවහන හා පරිසරය වැඩිදියුනු කිරීමේ  ව්‍යාපෘතියට අයත් “නුගේගොඩ ඇල” නඩත්තු කටයුතු සඳහා ගොඩ නැගූ මාර්ගයන් (පැපිලියාන ප්‍රදේශයේ) වෙත පිවිසීමට ඇති එක් මාර්ගයක් හරහායි. 

මෙම මහාධිකරණ විනිසුරු ඔහුගේ නිල නාමය අනිසි ලෙස යොදා ගනිමින් නීති විරෝධී සහ සදාචාර විරෝධී ක්‍රියාවන්ට පරිබාහිරව තවත් නීති විරෝධී කටයුත්තක් පසුගිය සමයේ සිදු කර ඇත. එනම් රජය වෙනුවෙන් අත්‍යවශ්‍ය සේවා සපයන ආයතනයක් වන ලංකා විදුලි පෞද්ගලික සමාගමේ රාජකාරි කටයුතු වලට ද බාධා කිරීමයි.  ප්‍රධාන මාර්ගයේ සිට අවට ඇති ඉඩමකට විදුලිය ලබාදීමට යාමේදී එම විදුලි නිලධාරීන්ට නිල බලය පිළිබඳව දන්වා ඔවුන් බිය ගන්වා අදාළ ස්ථානයෙන් පලවා හැර ඇත. මෙය මුල්කොට ගෙන මෙම ඉඩමට විදුලිය මේ වන තෙක් ලබා ගැනීමට නොහැකිව ඉඩම් හිමිකරු මහත් අසීරුතාවයට පත්ව සිටී.

මෙම මහාධිකරණ විනිසුරුවරයා නායකත්වය දරමින් තවත් නේවාසිකයින් සමග එක්ව ශ්‍රේෂ්ඨාධීකරනයේ  නඩුවක් ගොනු කළ අතර ඉඩම් හා පාර්ලිමේන්තු ප්‍රතිසංස්කරණ අමාත්‍යතුමා එහි පළමුවෙනි විත්තිකරු වශයෙන් නම් කළ අතර, වේරැස් ගඟ ව්‍යාපෘතියේ ඉඩම් අත්පත් කර ගැනීමේ නිලධාරීතුමා, ශ්‍රී ලංකා ඉඩම් ගොඩකිරීමේ හා සංවර්ධනය කිරීමේ සංස්ථාව, නාගරික සංවර්ධන අධිකාරිය, ගරු නීතිපතිතුමා සහ ඉඩම් හිමිකරුද විත්තිකරුවෙකු කරන ලදී. ශ්‍රේෂ්ඨාධීකරනයේ විනිසුරු තුමානන් විසින් සෑම පාර්ශවයකම කාරනා වලට සවන් දී මෙම නඩුව ඉදිරියට ගෙන යා නොහැකි නඩුවක් සේ සලකා නඩුව නිශ්ප්‍රභා කරන ලදී. ඉන්පසුව ඉඩම් අමාත්‍යාංශය විසින් ඉහත කී මාර්ගය පෙර සඳහන් කල ගැසට් පත්‍රිකා සහ මිනින්දෝරු දෙපාර්තමේන්තුවේ පිඹුර  මගින් 2019.07.09 දින මාර්ගයේ පරවශ්‍යතා අයිතිය රජය සන්තක කර ඇත.

රජයේ වගකිවයුතු තනතුරක් දරන මෙවැනි විනිසුරුවරයෙක් සාමාන්‍ය පුරවැසියන් ටත් වඩා නීතිය කෙරෙහි ගරු කිරීම ස්වභාවයෙන් ම විය යුතුය. නීතිය සතයකට මායිම් නොකර නීතිය කෙරෙහි කිසිදු සැලකිල්ලක් නොදක්වා  අත්තනෝමතිකව ක්‍රියා කිරීම පුදුම සහගතය.

මෙතුමා මෙම අනවසර තාප්පය ගොඩනඟන අවස්ථාවේදී පොලිසියේ නිලධාරීන් 4 දෙනකු පාර දෙපස තබා මාර්ගය හිමි තැනැත්තාට සහ ඔහුගේ සේවකයින්ට එතනට යෑමට ඉඩකඩ ලබා නොදුනි. මේ පිළිබඳව බොරලැස්ගමුව පොලිස් ස්ථානාධිපති තුමාටත් මිරිහාන නියෝජ්‍ය පොලිස්පති කාර්යාලයයටත් ලිඛිතව දැනුම් දුන්නද මේ වනතුරුත් කිසිම පරීක්ෂණයක් නොතබන ලදී.

තව ද මේ පිළිබඳව මාර්ගය හිමිකරු විසින් බොරලැස්ගමුව නගර සභාවට දැනුම් දුන් අතර එහි නිලධාරීන් විසින් මෙම ස්ථානය ක්ෂේත්‍ර පරීක්ෂාවක් කර 2019.11.20 දින ලිපියක් නිකුත් කරමින් මෙය අනවසර ඉදිකිරීමක් බව සඳහන් කරමින් එය දින දහ හතරක් (14) ඇතුළත ඉවත් කරන මෙන් දැනුම් දී ඇත. තවද මාර්ගය හිමිකරු විසින් නාගරික සංවර්ධන අධිකාරියේ අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් තුමා වෙත මෙම මාර්ගය අවහිර කර අනවසර ඉදිකිරීම් කර ඇති බව දැනුම් දුන්පසු ඔවුන්ද ක්ෂේත්‍ර පරීක්ෂණයක් පවත්වා මෙම අනවසර ඉදිකිරීම ඉවත් කිරීමට බොරලැස්ගමුව නගර සභාවට දැනුම් දුන්න ද මේ පිළිබඳව මෙතෙක් කිසිදු පියවරක් නොගැනීම ඉතා පුදුම සහගත ය.

මෙවැනි නීති විරෝධී සහ සදාචාර විරෝධී ක්‍රියාවන් කිරීමට මහාධිකරණ විනිසුරුවරයෙකු පෙළඹීම ඉතා කනගාටුදායකය. මොහු පිළිබඳව මාර්ග හිමිකරු විසින් ගරු අගවිනිසුරු තුමා ඇතුළු අධිකරණ සේවා කොමිෂන් සභාවේ අනෙකුත් නියෝජිතයන්ටද දැනුම් දී ඇති බව දැනගන්නට ලැබුණි.

රටේ නීතියේ ආධිපත්‍ය රකින  නීතිය ක්‍රියාත්මක කිරීමට සිටින  මෙවන් නිළධාරීන්ගේ නීතිවිරෝධී ක්‍රියාවන්ට එරෙහිව වගකිවයුතු නිලධාරීන් ගෙන් දඬුවම් නොලැබේ නම් හෝ කිසිදු පරීක්ෂණයක් වත් සිදු නොකරන්නේ නම් සාමාන්‍ය ජනයාට කාගේ පිහිටක්ද?

සිද්ධියට අදාළ  ඇමුණුම් සියල්ලම ඒ මත Click කිරිමෙන් ඔබට කියවිය හැක….

 1. මුළු මාර්ගයෙහිම අයිතිය රජය විසින් 2019.07.19 වන දින 2131/17 දරණ ගැසට් නිවේදනය මගින් රජයට පවරා ගෙන නිවේදනය.
 2. 2131/17 දරණ ගැසට් පත්‍රයේ  සංශෝධනය – (2019/10/31 දින 2147/68 දරන අංකය යටතේ එම සංශෝධිත ගැසට් පත්‍රය) .
 3. මෙම පවරා ගැනීම කර ඇති මිනින්දෝරු දෙපාර්තමේන්තුවේ පිඹුර –  අනුරේඛණ අංක CO/DSO/2015/519.
 4. SC FR No:372/2017 නැමති නඩුවේ පිටු 04කින් සමන්විත නඩු තීන්දුවෙහි පිටපත්.
 5. ගරු අගවිනිසුරු තුමා වෙත ඉදිරිපත් කරනු ලැබූ පැමිනිලි 03 හි පිටපත්. 

පැමිනිලි 02

පැමිනිලි 03

 1. බොරලැස්ගමුව පොලීසියට හා මිරිහාන පොලිසිය වෙත ඉදිරිපත් කල පැමිණිලි වල පිටපත්. 1&2 3
 2. නගර සභාව වෙත ඉදිරිපත් කල පැමිනිල්ලෙහි පිටපතක්.
 3. ඉඩම හරහා ඉදිකරනු ලැබූ තාප්පය අනවසර තාප්ප්යක් බව සනාත කරමින් බොරලැස්ගමුව නගරාධිපති තුමා විසින් එවන ලද ලිපිය.
 4. ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයට බොරලැස්ගමුව නගර සභාවේ ලේකම් තුමිය විසින් ඉදිරිපත් කරන ලද ලිපිය.
 5. ඉඩමට පිවිසෙන මාර්ගය ශ්‍රීලංකා රජයේ අති විශේශ ගැසට් පත්‍රිකා දෙක මගින්  (2147/68 – 2019/10/31 මගින් හා 2131/17 – 2019.07.09 ) ශ්‍රී ලංකා ජනරජයට  පවරා ගෙන ඇති බව දන්වා වේරැස් ගඟ වැසි ජලය අපවහන හා පරිසරය වැඩි දියුනු කිරීමේ ව්‍යාපෘතිය භාර ඉඩම් අත් කර ගැනීමේ නිළධාරී මහතා විසින් 2020.01.09 වන දින එවන  ලද ලිපිය.
 6. ඉඩමට පිවිසෙන මාර්ගය ශ්‍රීලංකා රජයේ අති විශේශ ගැසට් පත්‍රිකා දෙක මගින්  (2147/68 – 2019/10/31 මගින් හා 2131/17 – 2019.07.09 ) ශ්‍රී ලංකා ජනරජයට  පවරා ගෙන ඇති බව දන්වා  සනාත කරමින් ප්‍රාදේශීය ලේකම් කාර්යාලය විසින් එවන ලද ලිපිය.
 7. 7379 පිඹුරේ A යනුවෙන් පෙන්වන මාර්ගයේ කොටස 2013.11.08 දින 1836 දරණ ගැසට් නිවේදනය යටතේ රජයට පවරාගෙන ඇත. මෙම ගැසට් නිවේදනය. 
 8. මාර්ගය පවරාගැනීමේදී පරීක්ෂණ සිදු කර 4 වන වගන්තිය යටතේ හා 2 වන වගන්තිය යටතේ නිකුත් කල නොතීසි වල පිටපත්.
 9. ඉඩම සවිස්තරව පෙන්නුම් කරන අංක 7379 දරන පිඹුර. 
 10. අවසතු කිරීමට අදාල 2060/2 ගැසට් පත්‍රය. 
 11. වේරැස් ගඟ වැසි ජලය අපවහන හා පරිසරය වැඩි දියුනු කිරීමේ ව්‍යාපෘතිය භාර ඉඩම් අත් කර ගැනීමේ නිළධාරී මහතා විසින් 2018.03.23 වන දින එවන  ලද අවසතු කිරීමට අදාල ලිපිය. 
 12. එයට අදාල මිනින්දෝරු දෙපාර්තමේන්තුවේ පිඹුරු අංක CO/DSO/2017/220.
 13. අවසතු කිරීමට අදාල 2116/12  ගැසට් පත්‍රය .
 14. වේරැස් ගඟ වැසි ජලය අපවහන හා පරිසරය වැඩි දියුනු කිරීමේ ව්‍යාපෘතිය භාර ඉඩම් අත් කර ගැනීමේ නිළධාරී මහතා විසින් 2019.04.04 වන දින එවන  ලද අවසතු කිරීමට අදාල ලිපිය. 
 15. එයට අදාල මිනින්දෝරු දෙපාර්තමේන්තුවේ පිඹුරු අංක කො 9463.
 16. අවසතු කිරීමට අදාල 2092/17 ගැසට් පත්‍රය අංක 
 17. වේරැස් ගඟ වැසි ජලය අපවහන හා පරිසරය වැඩි දියුනු කිරීමේ ව්‍යාපෘතිය භාර ඉඩම් අත් කර ගැනීමේ නිළධාරී මහතා විසින් 2018.10.16 වන දින එවන  ලද අවසතු කිරීමට අදාල ලිපිය. 
 18. එයට අදාල මිනින්දෝරු දෙපාර්තමේන්තුවේ පිඹුරු අංක කො 9467.
 19. රජයට ඉඩම පවරා ගැනීමට අදාල 1861/6 ගැසට් පත්‍රය.
 20. රජයට ඉඩම පවරා ගැනීමට අදාල 1796/18  ගැසට් පත්‍රය
 21. 2020 වර්ෂය සඳහා නගර සභාවට වරිපනම් ගෙවන ලද කුවිතාන්සිපත.
 22. ලංකා විදුලි (පෞද්ගලික) සමාගමට විදුලි සම්බන්ධතාවය ලබා ගැනීමට ගෙවන ලද මුදලෙහි ලදු පත.
 23. ජල සම්පාදන හා ජලාප්‍රවාහන මණ්ඩලයට ජල පහසුකම් ලබා ගැනීම සදහා ගෙවන ලද කුවිතාන්සිපත.
 24. අනුමත කරන ලද අනුබෙදුම් පිඹුරු අංක 11208.
 25. ඉඩම් අත්පත්කරගැනීමේ නිළධාරී මහතා විසින් පරවශතාව රජයට පැවරී ඇති ඉඩම් කොටසෙහි භුක්තිය රජයට භාර දෙන ලෙස දන්වා 2019.07.31 දාතම සහිතව එවන ලද ලිපිය.
 26. ඉඩම් හා පාර්ලිමේන්තු ප්‍රතිසංස්කරණ අමාත්‍යාංශයේ අධ්‍යක්ෂ (ඉඩම් අත්පත්), භුක්තිය භාරගැනීම තාවකාලිකව අත්හිටවන ලෙස ඉල්ලමින් ඉඩම් අත්කරගැනීමේ නිලධාරී මහතා වෙත 2019.08.13 දාතම සහිතව එවන ලද ලිපිය.
 27. නැවතත් ඉඩම් අත්පත්කරගැනීමේ නිළධාරී මහතා  විසින් එම භුක්තිය භාර දීමේ කටයුතු තාවකාලිකව අත්හිටවූ බව දන්වමින් 2019.08.15 දාතම සහිතව  එවන ලද ලිපිය.
 28. ශේෂ්ඨාධීකරණයේ නඩුවට ඉදිරිපත් කිරීම සඳහා නීතිඥ මහතකු විසින් තනන ලද  හිමිකම් වාර්තාව (Title Report & Title Deeds)
 29. 7379 පිඹුරේ R9 නැමැති මාර්ගයේ පරවශ්‍යතා අයිතිය කැබලි අංක 1,2,3,4,5,8,23,22,21,20,19,10 පදිංචි හිමිකරුවන්ට පමණක් පවරා ඇති,  එම මාර්ගයේ පසේ අයිතිය මා සතු බව පෙන්වා ඇති පත්තිරු.
 30. නාගරික සංවර්ධන අධිකාරියේ අධ්‍යක්ෂක ජෙනරාල් තුමා වෙත 2020 -05-26 දින  යවන ලද ලිපිය.
 31. නාගරික සංවර්ධන අධිකාරියේ නියෝජ්‍ය අධ්‍යක්ෂක ජෙනරාල් තුමා විසින් බොරලැස්ගමුව නගර සභාව වෙත  2020 -06-26 දින  යවන ලද ලිපිය. 
 32. කුලතුංග මහතා විදුලි බලය ලබාදීමට පැමිණි නිළධාරීන්ට බැන වදින වීඩීයෝi. ii
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top