LNW SPY

ශ්‍රි ලංකා ක්‍රිකට් පාවාදුන්නේ කවුද? පාලම උඩදි බිරිදට සල්ලි දි දුවද්දී දැවි යාම…. තරග පාවාදිමෙන් අවසන් වු මේතා,දිල්ෂාන් ප්‍රේමය!

Published on: Jun 22, 2020 – ශ්‍රි ලංකා ක්‍රිකට් පාවාදුන්නේ කවුද? පහුගිය දිනක පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරයෙකු සදහන් කර තිබුනේ ශ්‍රි ලංකා ක්‍රිකට් කණ්ඩායමේ මුල් පෙල පිතිකරුවෙකු ජාත්‍යන්තර තරගයකදි තරගය පාවාදීම සදහා මුදල් ලබාගත් බවත් අදාල මුදල් ඔහුගේ බිරිද විසින් කොළඹ ප්‍රදේශයේ පාලමක් උඩදි ලබාගත් බවයි. කවුද ඔහු! මේ මන්ත්‍රීවරයා නොකී කතාවයි.

මුදල් වෙනුවෙන් තරගය පාවාදිම සදහා සිය බිරිද යවා පාලම උඩදි මුදල් ගත්තේ වෙන කිසිවෙකුත් නොව වර්තමානයේ ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ යටතේ මහ මැතිවරණයට තරග කරන ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් කණ්ඩායමේ හිටපු නායක තිලකරත්න ඩිල්ෂාන්ය.බිරිද ලබාගත් මුදල වෙනුවෙන් ඊට දින 2කට පසුව පැවැති තරගයකදි ඩිල්ෂාන් දුවද්දි දැවි යන අතර ඒ වනවිට ඔහු ලබාගෙන සිටි ලකුණු සංඛ්‍යාව 2ක්.

කඩුළු අතර දිවීමේදි (Runing between wickets) ඇන්ජලෝ මැතිව්ස් එවැනි දැවි යාම් 65 කට මුහුණ දී ඇති අතර එය ලොව පිතිකරුවෙකු දුවද්දි දැවී යාමට මුහුණ දී ඇති වැඩිම සංඛ්‍යාව වේ. එයින් දෙවැනි තැන හිමිවන්නේ දුවද්දි දැවි යාම් 48 කට දායක වී ඇති A.B ඩිවිලියස් ය. තුන්වෙනි ස්ථානය M.S Doni වන අතර එය දුවද්දි දැවි යාම් 44ක් වේ. හතරවෙනි ස්ථානය රොස් ටේලර්ට සතු වේ. එම ප්‍රමාණය 43ක් වන අතර දුවද්දි දැවි යාම් 41 කට හිමිකම් කියමින් තිලකරත්න ඩිල්ෂාන් 5 වෙනි ස්ථානයේ වේ. මෙම දැවි යාම නිකන්ම සිදු නොවන බව මේ වනවිට සිදුකර තිබේන පරික්ෂණ රැසකදි අනාවරණය වි තිබේ.කොහොම්ද එහෙම වෙන්නේ පහලින් කියවන්න

2009 දී අයිසීසී ලෝක විස්සයි විස්ස තරඟාවලියේදී දිල්ෂාන් කලේ කුමක්ද?

“ඔහුට කැසිනෝ ශාලාවේ සෙල්ලම් කිරීමට අවශ්‍ය විය, ඔහුට බුරියානි ලබා ගැනීමට අවශ්‍ය විය, ඔහුට සාප්පු යෑමට පිටතට යාමට අවශ්‍ය විය, ඔහුට අවශ්‍ය වූයේ ෂැම්පේන් බෝතලයක් ඩිස්කෝටෙක් එකක විවෘත කිරීමට ය. ඔහු වෙනුවෙන් මම මුදල් වියදම් කළා එය පවුම් 800ක් -රංගන ශිල්පී නූපූර් මේතා

rediff.com සමඟ 2012 වසරේ පැවැත්වූ සම්මුඛ සාකච්ඡාවකදී තමා විවාහක දිල්ෂාන් සමඟ ප්‍රේම සම්බන්ධයක් ඇති බවට පළ වන ප්‍රවෘත්ති සත්‍ය දැයි විමසූ විට මේතා එම කතාව සත්‍ය බව පිළිගත් අතර බුකිකරුවන් විසින් ක්‍රිකට් ක්‍රීඩකයින් ආකර්ෂණය කර ගැනීම සඳහා යොදා ගත් බවට එල්ල වූ චෝදනාව එහිදි සනාථ වුනා. නූපූර්ගේ ලන්ඩනයේ ද සන්ඩේ ටයිම්ස් පුවත්පක් සමග එක්වෙමින් සිදුකල ප්‍රකාශයත් සමග එය තවත් තහවුරු වි තිබේ.

2009 දී අයිසීසී ලෝක විස්සයි විස්ස තරඟාවලියේදී ලන්ඩන් හෝටලයක ලොබියේදී තමාට දිල්ෂන්ව මුණගැසුණු බවත් දිල්ෂාන් එතරම් ආචාරශීලී, අනුකම්පා විරහිත, ස්තූතිවන්ත නොවන පුද්ගලයෙක් බවද මේතා සදහන් කර තිබේ.

“දිල්ෂාන් මා ළඟට ආවා. ඔහු මා සමඟ හෝටල් ලොබියේ කතා කරන්න පටන් ගත්තා. මම ඔහු ළඟට ගියේ නැහැ”

“කැසිනෝ ශාලාවේ ද දිල්ෂාන් එහි වාඩි වී සිටියා.ඔහුට සෙල්ලම් කිරීමට මුදල් අවශ්‍ය බව කිව්වා…” “පසුව ඔහුට ෂැම්පේන් බෝතලයක් විවෘත කිරීමට අවශ්‍ය වූයේ ඔහු තරඟාවලියේ වීරයා ලෙස නම් කර ඇති නිසා මට ඔහු වෙනුවෙන් මුදල් වියදම් කිරීමට සිදුවිය.”

“විස්සයි 20 ලෝක කුසලාන තරගාවලියෙන් පසු ආපසු ගිය පසු ඔහු මා සමඟ සම්බන්ධකම් පැවැත්වුවා”

“This will be surprising for you – he used to call me from his country and tell me to call him back because his balance was getting over.

“Dilshan was such a miser. I don’t know whether he didn’t want to spend money on the phone call or whether, genuinely, he didn’t have the money.”

තිලංගගේ රේස් බයි රේස් (Race by Race)

ක්‍රිකට් තරග වලට ඔට්ටු තැබීම තිලංග සුමතිපාලගේ රේස් බයි රේස් (Race by Race) සමාගමේ කොළඹ පිහිටි එක් මධ්‍යස්ථානයක ඉතා සීමිත පිරිසකට පමණක් සීමා කර තිබෙන අතර තිලංග ගේ සමීප ඥාතියෙක් හරහා තරග වලට ඔට්ටු තැබීම සිදුවන අතර ඔට්ටු තැබිම කාණ්ඩ කිහිපයක් ඔස්සේ සිදුවන අතර මෙය ජාත්‍යන්තර තරග පාවා දීමක් නොවුනත් තිලංග දේශිය වශයෙන් කරන තරග පවා දීමක් ලෙස එය හැදින්විය හැකිය. නමුත් මෙහි ඇති භයානක තත්ත්වය වෙන එකකි. එනම් මේ හරහා ඔට්ටු තබන්නන් ක්‍රිඩකයන් විවිධ මිලට මිලදි ගනිමින් ඔට්ටුව දිනවිම සදහා කටයුතු කිරිමයි.

උදාහරණයක් ලෙස හෙට පැවැත්වෙන තරගයකදි අදාළ ක්‍රිඩකයා දුවද්දි දැවි යන බවත් එම් දැවි යාම ලකුණු 5ක් ලබ ගැනිමට පෙර සිදුවන බවත් යනුවෙන් කෙනෙකුට ඔට්ටුවක් ඇල්ලිය හැක.ඔහු ඒ සදහා මිලියන 100ක් ඔට්ටු අල්ලන්නේ නම් අදාල ක්‍රිඩකයාට මිලියින 3ක් පමණ දි එම දැවි යාම සිදුකර ගැනිමට හැක.එදා ඩිල්ෂාන්ගේ බිරිදට පාලම උඩදි සල්ලි දි සිදුකරනු ලැබුවේද එවැනිම ඔට්ටුවකට අදාල මිළදි ගැනිමකි.

සමාන්‍යයෙන් තිලංග සුමතිපාලගේ රේස් බයි රේස් (Race by Race)ඔට්ටු තැබීමේදී අවම ලංසුව රුපියල් 15,000 සිට ආරම්භ වන අතර උපරිමයක් එයට නැත.ඇතැම් අවස්ථාවල සුඛෝපභෝගි නිවාස,මෝටර් රථ පමණක් නොව සිය බිරිඳ පවා ඔට්ටුවට තබන අය සිටින බව අමතක නොකරන්න. ක්‍රිඩාවන් සදහා ඔට්ටු ඇල්ලිම බොහෝ සරලම ක්‍රමයේ සිට අවසානයේ තරග පාවාදීම දක්වා ගෙන එමට ක්‍රිඩකයන් රැසක්ම කටයුතු කර තිබේ.(කතාව අවසන් නැත.)

TM Dilshan


Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top