Conspiracy

පාස්කු ප‍්‍රහාරයේ සැකකාර නිතීඥ හිජාස්ට ඇප ගන්න හොර පාරක් කපයි… ලක්ෂ 50කට අභියාචනාධිකරණයේ දොර ඇරෙද්දී විනිසුරුවරුන්ටත් සල්ලි…. ඇප දිම පසුපස බලවත් බළල් අතක්

Published on: Apr 30, 2020 – පාස්කු ප‍්‍රහාරයට සම්බන්ධ විමර්ශනයන්ට අදාළව අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් අත්අඩංගුවට ගෙන ත්‍රස්ත විමර්ශන එකකයේ රදාවගෙන සිටින නිතීඥ හිජාස් හිස්බුල්ලාට ඇප ලබාගැනිම සදහා මෙහෙයුමක් අද (30) දිනයේ දියත් වෙමින් තිබේන බව අප දේශපාලන වාර්තාකරු සදහන් කළා. ඒ අනුව නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුවේ ක්‍රියාදාමයන් වලට පටහැනිව යමින් නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුවට නොදන්වාම හෙට දිනයේ අභියාචනාධිකරණයේ සභාපති විනිසුරු ඒ.එච්.එම්.ඩී නවාස් විසින් රඳවා ගෙන සිටින නීතිඥවරයා නිදහස් කරන ලෙස නියෝගයක් නිකුත් කිරිමට සුදානමක් පවතින බවයි අප දේශපාලන වාර්තාකරු අනාවරණය කළේ.

සැකකාර නිතීඥ හිජාස් හිස්බුල්ලා

පාස්කු දින එල්ල කෙරෙනු ඉස්ලාම් ත්‍රස්ත ප්‍රහාරය සිදුකිරීම සම්බන්ධයෙන් සැකපිට අත්අඩංගුවට ගෙන ඇති හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී රිෂාඩ් බදුර්දීන් ගේ නීතිඥයා වන හිජාස් හිස්බුල්ලා වෙනුවෙන් නීතිඥයන් 158 ක් අත්සන් තැබූ ලිපියක් ශ්‍රී ලංකා නීතිඥ සංගමය වෙත යොමු කර තිබුන අතර නීතිඥවරයා නිදහස් කරන ලෙස නියෝගයක් නිකුත් කරන්නැයි ඉල්ලා අභියාචනාධිකරණයට පෙත්සම් දෙකක් ඉදිරිපත් කර තිබුනා.අදාළ පෙත්සම සලකා බැලිම අප්‍රියෙල් 21 දින සිදුකිරිමට නියමිතව තිබු නමුත් කොරෝනා වසංගත පැතිර යෑම හේතුවෙන් එම ප්‍රදේශයන් වසා දැමිම හේතුවෙන් එදින එම කැදවිම සිදුනොවු අතර පෙත්සම් සලකා බැලිම දින නියමයක් නොමැතිව කල්දමා තිබේ.

කෙසේවෙතත් අභියාචනාධිකරණයේ සභාපති විනිසුරු ඒ.එච්.එම්.ඩී නවාස් විසින් හෙට දිනයේ අදාළ පෙත්සම් කැදවා රදවාගෙන සිටින නීතිඥවරයාට ඇප ලබාදිමේ සුදානමක් ඇති අතර ඒ සම්බන්ධයෙන් නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුවට කිසිදු දැනුම් දිමක් කර නොමැති අතර ඒ අනුව ඔහුන්ව නොකැදවාම නීතිඥවරයාට ඇප ලබාදිමට කටයුතු කිරිමට කටයුතු කරමින් සිටින බවයි අප දේශපාලන වාර්තාකරු සදහන් කළේ. මේ පසුපස බලවත් බළල් අතක් ක්‍රියාත්මක වෙමින් තිබේන අතර ඒ සම්බන්ධයෙන් තොරතුරු ඉදිරියේදි අනාවරනය කිරිමට අප සුදානම්.කොරෝනා හේතුවෙන් කොළඹ උසාවි සියල්ලම පාහේ වසා දමා තිබියදීය හදිසීයේ අභියාචනාධිකරණය කැදවිම පසුපස එම බළල් අත ක්‍රියාත්මක වන බව පැහැදිලිය.

ඒ වෙනුවෙන් සභාපති විනිසුරු ඒ.එච්.එම්.ඩී නවාස්ට ලක්ෂ 50ක මුදලක් රදවාගෙන සිටින හිජාස් හිස්බුල්ලාගේ පාර්ශවයෙන් ලබාදිමට කටයුතු කර තිබේන අතර එයට මැදිහත්කරු ලෙස කටයුතු කර ඇත්තේ ජනාධිපති නීතිඥ ඉක්රම් මොහොමඩ් (Ikram mohomad) හරහා වන අතර ඉක්රම් මොහොමඩ් හිජාස් හිස්බුල්ලා වෙනුවෙන් පෙනී සිටින ප්‍රධාන නීතිඥවරයා වන අතර ඊට අමතරව ජනාධිපති නීතිඥ සාලිය පීරිස්ද හිජාස් වෙනුවෙන් පෙනී සිටි. මේ අතර හෙට දිනයේ නවාස්ට අමතරව අභියාචනාධිකරණයේ විනිසුරුවරයන් ලෙස කටයුතු කරන විනිසුරුවරියක වන කුමුදුනී වික්‍රමසිංහ සහ මුදල් ලබා ගැනිම සම්බන්ධයෙන් අපකීර්තිමත් ඉතිහාසයක් ඇති දේවිකා අබේරත්න හටද මිලියන 3 බැගින් මුදල් ලබාදිම ඉක්රම් මොහොමඩ් හරහා සිදුව තිබේ.(ඊට අදාළ සාක්ෂී අප සතුව ඇත.) විනිසුරුවරියක වන කුමුදුනී වික්‍රමසිංහ ඉක්රම් මොහොමඩ්ගේ පෞද්ගලික මිතුරු සමීපතම මිතුරීයක වන අතර ඇයගේ පවුලේ නඩු රැසකටමද ඉක්රම් මැදිහත් වි තිබෙන බව නොරහසකි.

හෙට දිනයේ පෙත්සම වෙනුවෙන් පෙනී සිටින්නේ නීතිඥ සනත් විජෙවර්ධන නැමති ඉක්රම් මොහොමඩ්ගේ කණිෂ්ඨයෙකු වන අතර ඔහු හිජාස් හිස්බුල්ලාගේ නීති උපදේශකයා ලෙසද කටයුතු කරයි.

මෙම සිද්ධියටම අදාළව හිටපු අමාත්‍ය රිෂාඞ් බදියුදීන්ගේ සොහොයුරෙකු වන රියාජ් බදියුදීන් යන අයද අපරාධ පරික්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් අත්අඩංගුවට ගත් අතර එම අත් අඩංගුවට ගැනිමට අවශ්‍ය ප්‍රබලම සාක්ෂි රැසක් රහස් පොලිසිය මඟින් සොයාගෙන තිබුන අතර ප්‍රහාරයට පෙර දිනයේ එනම් 2019 අප්‍රියෙල් 20 දින යවන ලද SMS පණිවිඩයක් එහි ප්‍රබලම සාක්ෂිය බවට පත්ව තිබේ.

හිජාස් හිස්බුල්ලා වෙනුවෙන් ඔහුගේ පියා සහ සහෝදරයා විසින් ගොනුකර තිබෙන මෙම “හබයාස් කෝපුස්” පෙත්සම්වල වගඋත්තරකරුවන් ලෙස වැඩබලන පොලිස්පතිවරයා, රහස් පොලිසියේ අධ්‍යක්ෂවරයා සහ නීතිපතිවරයා නම් කර තිබේන අතර පෙත්සම්කරුවන් කියා රහස් පොලිසිය විසින් කිසිදු සාධාරණ හේතුවක් නොදන්වා නීතිඥවරයා අත්අඩංගුවට ගත් බවත් ඒ අනුව අත්අඩංගුවේ පසුවන නීතිඥවරයාගෙන් උපදෙස් ලබා ගැනීම සඳහා සිය නීතිඥවරුන්ට අවකාශ ලබා දෙන ලෙස රහස් පොලිසිය වෙත නියෝගයක් නිකුත් කර ලෙසත් ඔහුව අත්අඩංගුවෙන් නිදහස් කිරීමේ නියෝගයක් නිකුත් කරන ලෙසත් පෙත්සම්කරුවන් අභියාචනාධිකරණයෙන් ඉල්ලා තිබේ.කෙසේවෙතත් නීතිඥවරයා අත්අඩංගුවට ගත්තේ ප‍්‍රමාණවත් තොරතුරු, සාක්කි, හා පදනම් කරගෙන මෙම අත්අඩංගුවට ගැනීම සිදුකර ඇති බවද පොලිස් මාධ්‍ය ප‍්‍රකාශ පොලිස් අධිකාරි ජාලිය සේනාරත්න මහතා අවධාරණය කර සිටියා.

නීතිඥයන් 158 ක් අත්සන් තැබූ ලිපිය

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top