Political

13ද ඔනේ ++ද ඔනේ…. මහින්ද, චීනය එක වචනයෙන් කපා දමයි…. “මම හෙට ඉන්දියාවෙ තමුසෙත් එනවා.” ප්‍රසන්නට වැටුන මහින්දගේ තොප්පිය! ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපයේ ඇමරිකානු සටන මෙහෙයවන මෝදී!

Published on: Feb 10, 2020- අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂගේ රජය “එක්සත් ශ්‍රී ලංකාවක් තුළ සමානාත්මතාවය, යුක්තිය, සාමය සහ ගෞරවය සඳහා දෙමළ ජනතාවගේ අපේක්ෂාවන් සාක්ෂාත් කර ගනු ඇතැයි” “will realize the expectations of the Tamil people for equality, justice, peace and respect within a united Sri Lanka”. තමා විශ්වාස කරන බවත් ඒ සදහා 13වන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය සම්පූර්ණයෙන් ක්‍රියාත්මක කිරිමට වත්මන් ජනපති සහ අගමැති කටයුතු කරනු ඇති බව ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි ශ්‍රි ලංකා අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාට පවසා තිබේ.

සිවුදින නිල සංචාරයක් සඳහා පසුගිය සිකුරාදා(07) ඉන්දියාව බලා ගිය අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාට අමතරව සංචාරයට යෝෂිත, යෝෂිතගේ බිරිද ඇතුළුව 39ක්. මාධ්‍ය ඒකකයෙන් 09 දෙනෙකු අගමැති ආරක්ෂක අංශයෙන් 12 ක් ද සහභාගි වි සිටි අතර ප්‍රසන්න රණවීර වැනි උගත් බුද්ධිමතුන්න්ද එම සංචාරයට එක්ව සිටිම කාගෙත් කතාබහට ලක්ව තිබේ.

ප්‍රසන්නට වැටුන තොප්පිය!

ප්‍රසන්න රණවීරගේ ඉන්දියා සංචාරය ගෑන විවිධ අදහස් පලවුවද ප්‍රසන්න රණවීර මන්ත්‍රීවරයා ඉන්දියාවේ සිටින අප විශේෂ වාර්තාකරු සමග සදහන් කර ඇත්තේ තමන් (ප්‍රසන්න) අගමැතිවරයාගේ නිළ සංචාරයට පෙරදිනයේ පෞද්ගලික කටයුත්තක් සදහා ඔහු(අගමැති) හමුවිට ගිය බවත් එම කටයුත්ත අවසන් කර නැවත පැමිනිමට සුදානම් වන අවස්ථාවේ …”එයි… ප්‍රසන්න මම යනවා හෙට ඉන්දියාවෙ තමුසෙත් එනවා යන්න” යනුවෙන් පැවසු බවයි. ඒ අනුව තමන් මෙම සංචාරයට එක් වු බවද ඔහු සදහන් කර තිබේ.

ලංකාවේ රාජපක්ෂවාදි මාධ්‍ය සහ මුදල් මත යැපෙන පුවත් පත් ඇතුලු සෑම මාධ්‍යයක්ම පාහේ ජනාධිපති මාධ්‍ය අංශය විසින් ලබාදෙන රාජපක්ෂලාට අහිතකරන් නොවන කොටස පමණක් ජනතාවට කිවුවද ඉන්දියාවේ අග්‍රාමාත්‍යවරයා සිය නිවේදනය හරහ කිදේ ශ්‍රි ලංකාවට බලපෑම් එල්ල කරන්නේ කෙසේද යනන් දැනගෙන සිටිම වැදගත් ය. ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි සිය ද්විපාර්ශවීය සාකච්ඡා අවසන් කර නිකුත් කල නිළ නිවේදනය සම්පූර්ණයෙන් අප පහත පලකර ඇති අතර එහි වැදගත් කොටස් පමනක් අප උපුටා දැක්විමට කටයුතු කරමු.

13++ද + ද

“ශ්‍රී ලංකාවේ, ප්‍රතිසන්ධානය හා සම්බන්ධ ගැටළු පිළිබඳව අපි විවෘතව කතා කළෙමු. එක්සත් ශ්‍රී ලංකාවක් තුළ සමානාත්මතාවය, යුක්තිය, සාමය සහ ගෞරවය සඳහා දෙමළ ජනතාවගේ අපේක්ෂාවන් ශ්‍රී ලංකා රජය විසින් අවබෝධ කර ගනු ඇතැයි මට විශ්වාසයි. මේ සඳහා ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ දහතුන්වන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය ක්‍රියාත්මක කිරීම සමඟ ප්‍රතිසන්ධාන ක්‍රියාවලිය ඉදිරියට ගෙන යාම අවශ්‍ය වේ. ”

“In Sri Lanka, we spoke openly on issues related to reconciliation. I am confident that the Government of Sri Lanka will realize the expectations of the Tamil people for equality, justice, peace, and respect within a united Sri Lanka. For this, it will be necessary to carry forward the process of reconciliation with the implementation of the Thirteenth Amendment to the Constitution of Sri Lanka.”

ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපයේ සාමය හා සමෘද්ධිය සඳහා මෙන්ම කලාපීය ආරක්ෂාව සහ සංවර්ධනය සඳහා ඉන්දියාව සමඟ කටයුතු කිරීමට ශ්‍රී ලංකා රජය ගත් තීරණය අපි ඉතා ඉහලින් අගය කරන බව.

ත්‍රස්තවාදය අපේ කලාපයේ විශාල අනතුරක්. අප රටවල් දෙකම මෙම ගැටලුවට තදින් සටන් කර ඇත.ඒම නිසාම ජාත්‍යන්තරව ආරක්ෂක ක්‍රියා පිළිවෙතක් සකස් කිරිම සම්බන්ධයෙන් සාකච්ඡා කල බව.

ඒ අනුව අප පසුගියදා අනාවරණය කල පරිදිම ඇමරිකානු ට්‍රම්ප් පාලනය අත්සන් කරන ලද ඉන්දු-පැසිෆික් ගිවිසුමට අනුව ශ්‍රි ලංකාවේ කේන්ද්‍රාභිසාරි බලය ඉන්දියාව සතුව තිබේන බව යලිත් තහවුරු කර තිබේ.

එක්සත් ජනපද සෙනෙට් සභාව විසින් 2019 ඉන්දු-පැසිෆික් සහයෝගීතා පනත අනුමත කිරීම, ශ්‍රී ලංකාව පිළිගැනීම භූ-උපායමාර්ගික වැදගත්කම සහ ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපයේ එක්සත් ජනපද මිලිටරි ව්‍යාප්තිය, ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපය තුළ ශ්‍රි ලංකාව “කැමැත්තෙන් හවුල්කරුවෙකු” ලෙස ප්‍රකාශයට පත් කිරීම, කලාපයේ එක්සත් ජනපද මිලිටරි ව්‍යාප්තිය වෙනුවෙන් එක්සත් ජනපද කඳවුරක් පිහිටුවීමට සැලසුම් කර ඇති අතර ඒ වෙනුවෙන් ශ්‍රී ලංකාව වඩාත් සමීප කරවීමට ඉන්දියාව දක්වන උනන්දුවද කැපී පෙනේ.

01. චීන අභියෝගයට නැගී සිටීම… ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපයේ ඇමරිකානු සටන ගැන CNAS වාර්තාවක්! චීනයට එරෙහිව සඳහා මිලිටරි අර්බුදයක් සදහා නවදිල්ලිය? යනුවෙන් අප කල අනාවරණය පහතින් කියවන්න …

ශ්‍රි ලංකා නව රජයේ ප්‍රධානින් දෙදෙනාම සිය පලමු සහ එකම නිළ සංචාරය මේ දක්වා ඉන්දියාව සමග සිදුකිරිම හරහා ඇමරිකාව ශ්‍රි ලංකාව කොතරම් සියතට ගෙන තිබේද යන්න පැහැදිලිය.

උතුරේ ජනතාවගේ ප්‍රශ්ණය මෙන්ම සමස්ථ දමිළ ජනතාවගේ ප්‍රශ්නය පමණක් සාකච්ඡා කර ඇති බව සම්පූර්ණ නිවේදනය තහවුරුකර සිටි.

චීනය අපට උදව් කළා,එච්චරයි…

මේ අතර අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාසෙනසුරාදා නවදිල්ලියේ ITC මෞර්ය ෂෙරටන් හෝටලයේදී (Maurya Sheraton Hotel) සම්මුඛ සාකච්ඡාවකට එක්වෙමින් මාධ්‍යවේදියෙකු නැගු ප්‍රශ්ණයකට පිළිතුරුදුන් අකාරයෙන්ද චීනනය සම්බන්ධයෙන් තිබු හිතවත් කම් ඈතට තල්ලු කිරිමට රාජපක්ෂලා කටයුතු කර තිබේන බව පැහැදිලිය.

“සංවර්ධනය වෙනුවෙන් චීනය අපට උදව් කළා, එපමණයි. අපේ යුද්ධය අපේ රට සුනුවිසුනු කර තිබුණා, සංවර්ධනය කිරීමට අපට උදව් අවශ්‍යයි; ඔවුන් සූදානම්, ඉතින් අපි ඔවුන්ගේ මුදල් අරගෙන ඒ ප්‍රදේශය දියුණු කළා”

ඉන්දියාව සම්බන්ධයෙන් මහින්ද රාජපක්ෂගේ අදහස වුයේ

“මම නිතරම කියන්නේ ඉන්දියාව ඥාතීයෙක් බවයි. අනෙක් අය මිතුරන් ය”

“I always say India is a relation. Others are friends.” 2015 ජනාධිපතිවරණයේදි චීනයට සමීප විම හේතුවෙන් මැතිවරණ පරාජය දක්වා රාජපක්ෂලා ඇදගෙන ගිය ඔහුන් දැන් හොදින්ම තේරුම් අරන් තිබේ.

අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදීගේ නිළ නිවේදනය…..

Lanka News Web පවත්වාගෙන යෑම සදහ ඔබගේ උදවු අවශ්‍ය අවශ්‍යම මොහොතක්…

Loading…


Your Excellency,
Prime Minister Mahinda Rajapaksa,

Distinguished Delegates,

Ayubovan!
Vanakkam!
Namaskar!

First of all, I heartily congratulate my friend Mahinda Rajapaksa for becoming the Prime Minister. Immediately after assuming office he accepted my invitation and chose India for his first foreign tour. I am thankful to him for this. A few days ago, Sri Lanka celebrated its seventieth anniversary of independence. For this, I congratulate Prime Minister Rajapaksa and all the people of Sri Lanka.

Friends,

India and Sri Lanka are neighbors since time immemorial, and also close friends. The history of our relationship has been woven with countless colorful threads like culture, religion, spirituality, art and language. Whether it is security or economy or social progress, our past and our future are connected to each other in every region. Stability, security and prosperity in Sri Lanka are not only in interest of India, but also in the interest of the entire Indian Ocean region and therefore, our close cooperation is valuable for peace and prosperity even in the Indo-Pacific region. In line with our Government’s “Neighborhood First” policy and “Sagar” doctrine, we attach special priority to relations with Sri Lanka. We welcome the Sri Lankan government’s resolve to work with India for regional security and development.

Friends,

Today Prime Minister Rajapaksa and I discussed in detail all aspects of our bilateral relations and international issues of mutual interest. Terrorism is a major danger in our region. We both countries have fought this problem firmly. There were painful and barbaric terrorist attacks on “Easter Day” in Sri Lanka in April last year. These attacks were not only a blow to Sri Lanka, but also to humanity. And so, in our conversation today, we discussed furthering our cooperation against terrorism. I am happy that Sri Lankan police officers have started participating in anti-terrorism courses in India’s premier training institutes. We are also committed to further strengthening the contacts and cooperation between the agencies of the two countries.

Friends,

In today’s conversation we discussed Joint Economic Projects in Sri Lanka, and also on enhancing economic, business, and investment relations. We also discussed increasing our People-to-People connectivity, promoting tourism, and improving connectivity.

The recent direct flight between Chennai and Jaffna is part of our efforts in this direction. This direct flight will increase connectivity options for the Tamil population of the northern region of Sri Lanka and it will also be beneficial for the economic and social development of the region. The good response received to this flight is a matter of happiness for both of us. We also discussed efforts to further enhance and improve our relationship.

Friends,

India has been a trusted partner in Sri Lanka’s development efforts. The new Lines of Credit announced last year will give more strength to our development cooperation. We are happy that the Indian Housing Project for the construction of more than 48,000 houses for internally displaced people in the northern and eastern region of Sri Lanka has been completed. Apart from this, the construction of several thousand houses for Tamil people of Indian origin is also progressing in the up-country region. Prime Minister Rajapaksa and I also discussed the humanitarian issue of fishermen. This theme directly affects the livelihood of the people of both countries. And therefore, we agree to continue Constructive and Humanitarian Approach on this issue.

Friends,

In Sri Lanka, we spoke openly on issues related to reconciliation. I am confident that the Government of Sri Lanka will realize the expectations of the Tamil people for equality, justice, peace, and respect within a united Sri Lanka. For this, it will be necessary to carry forward the process of reconciliation with the implementation of the Thirteenth Amendment to the Constitution of Sri Lanka.

Friends,

I once again warmly welcome Prime Minister Rajapaksa to India. I am confident that his visit will strengthen the friendship and multi-dimensional cooperation of India and Sri Lanka. At the same time, cooperation between the two countries for regional peace and stability will also increase.

Bohoma Sthuti,
Nandri,
Thank you

ගෝඨාද මෑන්…. ශ්‍රී ලංකාව එක්සත් ජනපද හමුදා කේන්ද්‍රස්ථානයක්! ඊළම,ෆේඩරල් වෙනුවට අලුත් ගමනක්! ඇමරිකානු යුධ බලය ව්‍යාප්ත කිරීම සදහා ඇමෙරිකා හමුදා කඳවුරක් ලංකාවේ!

චීන අභියෝගයට නැගී සිටීම… ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපයේ ඇමරිකානු සටන ගැන CNAS වාර්තාවක්! චීනයට එරෙහිව සඳහා මිලිටරි අර්බුදයක් සදහා නවදිල්ලිය?

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top