Conspiracy

රැකියා ලක්ෂයට මුවාවි තරුණ/තරුණියන් මිලිටරිකරණය කරයි…. රාජ්‍ය සේවය මර්දණයට ගෝඨා War මර්දණය සුදානම්….. එන්න 20000ක් අරන් හමුදාවට කඩේ යන්න පුරුදු වෙන්න

Published on: Feb 7, 2020 – රටපුරා දිලිඳු පවුල්වල විරැකියා තරුණ/තරුණියන් ලක්ෂයකට රැකියා දීමේ වැඩසටහන හරහා එම තරුණ/තරුණියන් මිලිටරිකරණය කිරිමේ මෙහෙයුමක් දියත් කර තිබේන බව මේ වනවිට අනාවරණය වි තිබේන බව අප දේශපාලන වාර්තාකරු සදහන් කරනවා.

රුකියා විරහිත උපාධිධාරීන් සහ ඩිප්ලෝමාධාරීන් රැකියාගත කිරීමේ වැඩසටහන “‍බහුකාර්ය සංවර්ධන කාර්ය සාධක බලකාය”‍ ලෙස නම්කර තිබේන අතර එය ජනාධිපතිවරයාගේ සaජු මැදිහත් විම යටතේ ත්‍රිවිධ හමුදාවේ මාණ්ඩලික ප්‍රධානී ලෙස කටයුතු කල හා 2007 දී වැඩබලන හමුදාපති ධුරයේ සිට විශ්‍රාම ගත් මේජර් ජෙනරාල් නන්ද මල්වආරච්ච් යටතේ ක්‍රියාත්මක වේ. සම්මුඛ පරීක්ෂණයකින් අනතුරුව මාස 06ක කාලයක් පුහුණුව ලබාදිමට නියමිත අතර පසුව රැකියාව ලබාදෙන අතර වසරක් ගතවනතුරු රුපියල් 20,000/ක දිමනාවක් ගෙවවිමට නියමිතව තිබේ.

ප්‍රාදේශීය ලේකම් කොට්ඨාසයකට 300-400 ක් පමන වන සේ බඳවා ගන්නා මෙම පිරිස වඩු, පෙදරේරු, ධීවර, කෘෂිකාර්මික හා වනවගා වැනි අංශ වල රැකියා සදහා යොමුකරන අතර පුහුණුවෙන් පසුව රැකියාවට බඳවා ගැනීමෙන් පසු රුපියල් 35,000 වැටුපක් ලබාදීමට නියමිත අතර විශ්‍රාම වැටුප් සහිත ස්ථිර රැකියා බවට පත්වන්නේ වසර 10 ක කාලයකින් පසුව බව සදහන් කලද එයද නිශ්චිත නැත.

මෙම සම්මුඛ පරීක්ෂන, රැකියා පුහුණුව හා රැකියා ලබාදීම යන කටයුතු සියල්ල ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය හා ත්‍රිවිධ හමුදාවේ අධීක්ෂනය යටතට පත්කර තිබිම හරහා පැහැදිලිවම මෙය මිලිටරිකණය කිරිම අරමුණු කරගනිමින් දියත් වන්නක් බව පැහැදිලිය.සියල්ලටම වඩා මෙම තොරා ගැනිම සදහා නිර්ණායක ලෙස යොදාගෙන ඇත්තේ මිලිටරි බුද්ධි අංශ නිලධාරීන්, බෞද්ධ භික්ෂූන් සහ ග්‍රාමසේවා නිලධාරීන් විසින් නම්කරන තරුණ/තරුණියන්ද වේ.

එහිදි ග්‍රාමසේවා නිළධාරිවරයා අදාළ තරුණයා/තරුණිය ශ්‍රි ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ අයෙකු බව තහවුරු කලයුතුය. ගමේ පන්සලේ හාමුදුරුවෝ (බෞද්ධ භික්ෂූන්) විසින් අදාළ තරුණයා/තරුණිය සිංහල බෞද්ධයෙකු බව තහවුරු කලයුතු අතරම මිලිටරි බුද්ධි අංශ නිලධාරීන් හරහා එම තහවුරු කිරිම් නිවැරදිද යන්න සොයා බැලිමට නියමිතයි.

පැහැදිලිවම මෙම මිලිටරිකරණය කරන තරුණයා/තරුණිය යොදා ගනිමින් ආණ්ඩුවේ දුෂණ,වංචා මෙන්ම රාජ්‍ය සේවකයන් කප්පාදුවට එරෙහිව නැගී සිටින රාජ්‍ය සේවකයන් මර්දණය සදහා මුගුරක් ලෙස යොදා ගන්නා බව පැහැදිලිය.මෙම රැකියා ලාභීන් රාජ්‍ය බුද්ධි අංශය ඇතුලු‍ ආරක්ෂක ජාලය සමග සමීපව කටයුතු කිරිම අනිවාර්ය වන අතර ඒ හරහා මෙම මර්දණය දියත් කිරිම ගෝඨා ඇතුලු මිලිටරිකරණ හස්තයට පහසු වනු ඇත.

ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ සමාජ ජාලා පිටුවෙන් උපුටා ගන්නා ලද රැකියා සම්බන්ධ සටහන

රුකියා විරහිත උපාධිධාරීන් සහ ඩිප්ලෝමාධාරීන් රැකියාගත කිරීමේ වැඩසටහන ඇරඹේ.

• රැකියා අපේක්ෂකයන් විශ්ව විද්‍යාල ප්‍රතිපදන කොමිෂන් සභාව විසින් පිළිගනු ලබන උපාධි පාඨමාලාවක් හෝ ඩිප්ලෝමා පාඨමාලාවක් හෝ 2019-12-31 වන දිනට සම්පූර්ණ කර තිබිය යුතුය.

• එදිනට වයස අවුරුදු 35ට නොවැඩි විය යුතුය.

• අයැදුම්කරු, අයැදුම්පත ඉදිරිපත් කරනු ලබන ප්‍රාදේශීය ලේකම් කොට්ඨාසයේ ස්ථීර පදිංචිකරුවෙකු සහ පූර්වාසන්න වසර 03 කාල සීමාව තුළ රැකියාවක නිරත නොවූවකු විය යුතුය.

• අයැදුම්පත නිසි පරිදි සම්පූර්ණ කර උපාධි සහතිකය හෝ ඩිප්ලෝමා සහතිකය සහ ප්‍රතිඵල ලේඛනයේ ඡායා පිටපතක් (මුල් පිටපත අනුව, සසඳා සාමදාන විනිශ්චයකාරවරයෙකු/නීතිඥයෙකු විසින් සත්‍ය පිටපතක් බව සහතිකර) 2020-02-14 වන දිනට පෙර ශ්‍රී ලංකා තැපැල් දෙපාර්තමේන්තුවේ ස්පීඩ් පෝස්ට් කූරියර් සේවාව මගින් එවිය යුතුය.

• අයැදුම් පත්‍රය ජනාධිපති කාර්යාලීය www.presidentsoffice.gov.lk වෙබ් අඩවියෙන් පෙබරවාරි 07දින උදෑසන 9න් පසු බාගත හැකිය.

• රැකියා විරහිත උපාධිධාරින්/ඩිප්ලෝමාධාරී රැකියාගත කිරීමේ වැඩසටහන 2020, ආයතන කළමනාකරණ සහ සම්බන්ධිකරණ අංශය, ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලය, ගාලු මුවදොර, කොළඹ 01 ලිපිනයට අයැදුම්පත් යොමු කළ යුතුය.

• ලිපියේ වම් පස ඉහළ කෙළවර, උපාධිධාරියෙකු නම් “උපාධිධාරී /(දිස්ත්‍රික්කයේ නම) යනුවෙන් ද,ඩිප්ලෝමාධාරියෙකු නම් ඩිප්ලෝමාධාරී / (දිස්ත්‍රික්කයේ නම) යන්නද සඳහන් කර තිබිය යුතුය.

• නියමිත දිනට පසුව ලැබෙන අයැදුම්පත්‍ ප්‍රතික්ෂේප කරනු ලැබේ.

• තෝරා ගන්නා පිරිස අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශය (ග්‍රාමීය හා වතු පාසල්), වාරිමාර්ග දෙපාර්තමේන්තුව, ගොවිජන සේවා දෙපාර්තමේන්තුව, වනජීවි දෙපාර්තමේන්තුව, දේශීය ආයුර්වේද දෙපාර්තමේන්තුව, සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය (ග්‍රාමීය රෝහල්/ඩිස්පෙන්සරි), මිනින්දෝරු දෙපාර්තමේන්තුව, කෘෂිකර්ම දෙපාර්තමේන්තුව, සුළු අපනයන භෝග දෙපාර්තමේන්තුව, තක්සේරු දෙපාර්තමේන්තුව, ආගමන විගමන දෙපාර්තමේන්තුව යන ක්ෂේත්‍රවල සේවා නියුක්ත කෙරේ.

• වසරක පුහුණු කාලය තුළ රුපියල් 20,000/ක දිමනාවක් ගෙවනු ලැබේ.

•දිස්ත්‍රික්ක පදනමින් පත්වීම් කෙරෙන අතර පළමු පත්වීම ලබන දිස්ත්‍රික්කයේ වසර 05ක් සේවය කිරීම අනිවාර්ය
වේ.

Lanka News Web පවත්වාගෙන යෑම සදහ ඔබගේ උදවු අවශ්‍ය අවශ්‍යම මොහොතක්…

Loading…Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top