Political

ජනපති කිව්වේ ඇමරිකාව කී කතාවයි! කතාව විශිෂ්ටයි – එතකොට සෑර් වැඩ?.. රෙද්ද පල්ලෙන් බේරෙන ගෝඨාභයගේ මාධ්‍ය නිදහස…..

Published on: Feb 4, 2020- 72 වැනි ජාතික නිදහස් දින සැමරුම් උත්සවය අමතමින් ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා කල කතාව සහ ඇමරිකානු විශේෂ නියෝජිතයන් පසුගියදා ලංකාවේ සංචාරය අතරතුර ඉල්ලා සිටි ඉල්ලිම් අතර දැඩි සමානකමක් තිබේන බව අප දේශපාලන වාර්තාකරු සදහන් කළා.

ජනාධිපති ගෝඨාභය සාකච්ඡා කිරිම සදහා ට්‍රම්ප් ගේ විශේෂ නියෝජිත (White House Deputy Press Secretary and Deputy Assistant to the President from 2017 to 2019. ) Raj Sha නමැත්තාගේ නායකත්වයෙන් යුත් ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපද ජාතික ආරක්ෂක කවුන්සිලයේ දකුණු හා මධ්‍යම ආසියානු කලාපය පිළිබඳ අධ්‍යක්ෂ ලීසා කර්ටිස් (Lisa Curtis) සහ දකුණු හා මධ්‍යම ආසියානු කටයුතු පිළිබඳ නියෝජිතවරියක වන වන වන ඇලිස් ජි.වෙල්ස් (Alice G Wells) ලංකාවේ සංචාරයක යෙදුනු අතර එහිදි ගෝඨාභය ඉටුකල යුතු කරුණු කිහිපයක් සම්බන්ධයෙන් අප අවස්ථා ගණනාවකදි අනාවරණය කල අතර එම කරුණු සත්‍ය බව ඇලිස් ජි.වෙල්ස් ප්‍රසිද්ධ මාධ්‍ය හරහාද සදහන් කර සිටියා.

2020 ජනවාරි 14-16 දිනවල නවදිල්ලියේ පැවති රයිසිනා සංවාද සමුළුවට සහභාගී වූ ඇලිස් ජී වෙල්ස් (Alice G Wells) “සියලුම ශ්‍රී ලාංකිකයන් සඳහා ජනාධිපති වෙන්නැයි ජනාධිපති ගෝඨාභයගෙන් ඉල්ලා සිටි බව” අනවාරණය කළා.(නවදිල්ලියේ පැවති රයිසිනා සංවාදයේ කල කතාව පහතින් නැරඹීමට හැක)

අද ජනාධිපති ගෝඨාභය සිදුකල කතාව ඔහුගේ වහල්,අන්තවාදින් එතරම් පිනවීමට සමත් නොවු අතර ගෝඨාභය සිය කතාවේ අතර මැද අවධාරණය කර සිටියේ

“ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදී රටක නිසි ක‍්‍රමවේදයට අනුව රාජ්‍ය නායකයෙක් පත්වූවාට පසු, ඔහු මේ රටේ සියලූ ජනතාවගේම ජනාධිපතිවරයා වෙනවා. තමුන්ගේ ධුර කාලය තුළ ඔහු සේවය කළ යුත්තේ සමස්ත ශ‍්‍රී ලාංකික ජනතාවටයි. ඔහු තමන්ට ඡන්දය දුන් ජනතාවට පමණක් සේවය කරන්නට බැඳී නැහැ. එක් ජනකොටසකට සේවය කරන දේශපාලන නායකයෙකු නොව සියලූ ජනතාවගේ රාජ්‍ය නායකයා වශයෙන් සේවය කළ යුතුය යන දැක්ම මට තිබෙනවා. ජනාධිපතිවරයා ලෙස අද මා නියෝජනය කරන්නේ ජාති, ආගම්, පක්ෂ හෝ වෙනත් කිසිදු බේදයකින් තොරව සමස්ත ශ‍්‍රී ලාංකික ප‍්‍රජාවයි. ”

ඒපමණක් නොව ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය තහවුරු කිරිමේ ක්‍රියාවලිය පුරාම ගෝඨාභය කතාකල කරුණු රැසක් ඇමරිකානු රාජ්‍යතාන්ත්‍රිකයන් ශ්‍රි ලංකා සංචාරයේදි අවධාරණය කල කරුණු බව ගෝඨාභයගේ නිදහසේ කතාව සහ ඇමරිකානු රාජ්‍යතාන්ත්‍රිකයන් කල ප්‍රකාශයන් එකිනෙක ගලපා ගැනිම හරහා තහවුරු වනු ඇත.

ඇමරිකානු නියෝජිතයන්ගේ ශ්‍රි ලංකා ගමන ගැන වෙල්ස් කට අරී… ශ්‍රී ලංකාව ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපයේ ඉතා වැදගත් දේපළ ශ්‍රී ලංකාව සතුයි.. ඒකීය ශ්‍රි ලංකාව සමඟ “මිලිටරි-මිලිටරි” ගිවිසුමක්! Alice G Wells ඉන්දියාවේ මාධ්‍ය හමුවේ කී කතාව…

මංගලගේ දැක්ම ….

මේ අතර රාජපක්ෂ කදවුරේ දැවැන්ත ප්‍රහාරයට ලක්වන මංගල සමරවීර මහතාද ගෝඨාභයගේ කතාව ඇගයිමට ලක් කර තිබුනා.

President’s speech today was excellent; now he must walk the talk.A strong leader is a person who can implement difficult decisions within a democratic framework.

Our journey since 1948 has been full of well meaning leaders making good speeches. Now is the time to act!

“අද දින ජනාධිපති තුමන් විසින් සිදු කල කතාව විශිෂ්ටයි;දැන් ඔහු කී දෑ ඉටු කිරීමට කාලයයි.ශක්තිමත් නායකයෙක් යනු ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී රාමුවක් තුළ දුෂ්කර තීරණ ක්‍රියාත්මක කළ හැකි පුද්ගලයෙකි.48 සිට අද දක්වා යෙදුණු අපගේ ගමන යහපත් චේතනා දරමින් හොඳ කතාවන් පමණක් සිදු කළ නායකයන්ගෙන් බහුල විය. දැන් ක්‍රියා කිරීමට කාලයයි!” යනුවෙන් එහිද සදහන්ව තිබේ.

සිතීමේ සහ ලිවීමේ නිදහස තහවුරු කිරීම

“සිතීමට ඇති නිදහස සහ ලිවීමට ඇති නිදහස සම්පූර්ණයෙන් ම මා තහවුරු කරනවා. දාර්ශනිකයන් මෙන් ම උසස් කලා නිර්මාණ බිහිවන්නේ එවිටයි. මගේ රජය විරුද්ධ මත ඉවසන්නට සැමවිට ම සූදානම්. මාධ්‍යවලට අද සම්පූර්ණ නිදහස තිබෙනවා. සෑම අයෙකුට නිදහසේ අදහස් ප‍්‍රකාශ කිරීමේ අයිතිය අපි ලබා දී තිබෙනවා.”

කෙසේ වෙතත් ඔහු ප්‍රකාශ කළේ, “සමාජ මාධ්‍යයන් ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදයට නව අභියෝග එල්ල කරනවා. අන්තර්ජාලයේ වැඩි කාලයක් ගත කරමින්, බොහෝ අවස්ථාවන්හිදී ආගන්තුකයන් සමග සම්බන්ධ වීමෙන් ඔවුන්ගේ අගතීන් අනුව වැරදි තොරතුරු ප‍්‍රචාරයන්ට නතු වී, තමන්ගේ මතයට වඩා වෙනස් මත දරන්නන් ගැන වැරදි මතයන්ට ක්ෂණිකවම පෙළඹීමට අවස්ථාව තිබෙනවා,”

“ඔබේ හෘද සාක්ෂියට එකඟව ක‍්‍රියා කරන ලෙස අප සෑම අයෙකුගෙන් ම ඉල්ලා සිටිනවා. හැමවිට ම රට ගැන හිතන්න. අනෙකුත් සහෝදර රට වැසියන් ගැන හිතන්න. දේශපාලන අවශ්‍යතා ගැන පමණක් නොසිතා ඔබ කරන කියනා දේවලින් රටට සිදුවන්නේ යහපතක් ද අයහපතක් ද යන්න හොඳින් සිතා බලන්න. නමුත් රජය වැරදි මගක යනවා යැයි ඔබේ හෘද සාක්ෂියට අනුව පෙනී යන සෑමවිට ම එය නොබියව පෙන්වා දෙන්න.”

ගෝඨාභයගේ මාධ්‍ය නිදහස….. මෙකත් බලලා ඉතුරුටික කියවන්න

මේ අතර ප්‍රධාන උත්සවයේ ජාතික ගියිය දෙමළ භාෂාවෙන් ගායනා නොකලද උතුරේ ආණ්ඩුකාරවරුන්,ඇතුලු රාජ්‍ය
නිලධාරින්ගේ ප්‍රධානත්වයෙන් පැවැති උත්සව සියල්ලෙම ජාතික ගීය දමිළ භාෂාවෙන් ගායනා කිරිම මෙන්ම සහ
රණවිරු සුනිල් රත්නායක ඇතුලු රණවිරුවන් නිදහස් නොවිම මෙන්ම ගෝඨාභයගේ කතාවේදි සිංහල ජාතිය
සම්බන්ධයෙන් විශේෂයක් නොකිරිම පිළිබඳව ගෝඨා කදවුරේ වහල්,අන්තවාදි කණ්ඩායම් අවුලට පත්ව සිටි.

 

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top