Conspiracy

ට්‍රම්ප්ගේ සියවසේ ගණුදෙනුවට කෙලවෙයි… “Deal of the Century” කුමන්ත්‍රණයක්! පලස්තීනුවන් අවසන් මොහොතේ ගිවිසුම අතහරි.. ශ්‍රි ලංකා පලස්තීන තානාපති කාර්යාලයෙනුත් නිවේදනයක්!

Published on: Jan 30, 2020 – එක්සත් ජනපද ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප්ගේ නව මැද පෙරදිග සාම සැලැස්ම හෙවත් සියවසේ ගනුදෙනුව “Deal of the Century” “කුමන්ත්‍රණයක්” ලෙස සලකා පලස්තීනුවන් ඉට එරෙහි විමට තිරණය කර තිබේ.මේ සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රි ලංකාවේ පලස්තීන තානාපති කාර්‍යාලයද නිවේදනයක් නිකුත් කර තිබේන අතර එහි සදහන් ව ඇත්තේ Rejection to the Deal of the Century Trump’s Peace deal යනුවෙනි.

අදාළ සාම සැලැස්ම මගින් පලස්තීන රාජ්‍යයක් අපේක්ෂා කරන අතර බටහිර ඉවුරේ ජනාවාස කෙරෙහි ඊශ්‍රායල ස්වෛරීභාවය පිළිගැනීම වන අතර ඒ හරහා ජෙරුසලම ඊශ්‍රායලයේ “නොබෙදුණු” අගනගරය ලෙස පවතිනු ඇති නමුත් පලස්තීන අගනුවරට නැගෙනහිර ජෙරුසලමේ ප්‍රදේශ ඇතුළත් වනු ඇත.

කෙසේ නමුත් අවසන් මොහොතේ පලස්තීන ජනාධිපති මහමුද් අබ්බාස් (Mahmoud Abbas) කියා සිටියේ ජෙරුසලම “විකිණීම සඳහා නොවන”බවයි. ඔහු ඔහුගේ වචනයෙන් සදහන් කර ඇත්තේ “All our rights are not for sale and are not for bargain,”යනුවෙනි.

පලස්තීනය විනාශ කිරීම සියවසේ ගනුදෙනුවේ අරමුණයි?

1948 සිට පලස්තීනුවන් ඊශ්‍රායලයට හිංසා පීඩා කිරීමට විරුද්ධ වූ එකම හේතුව ජෙරුසලමයි. ජෙරුසලම නොතිබුනේ නම් පලස්තීන ජනතාව කිසි විටෙකත් මෙතරම් බලපෑමක් එල්ල නොවනු ඇත. මෙම ගනුදෙනුවට ඇත්තේ එක් අරමුණක් පමණි එනම් ජෙරුසලම ඊශ්‍රායල් රාජ්‍යයට දීමය.

ඒ වගේම ට්‍රම්ප් මෙමෙ ගිවිසුම හරහා කුමන්ත්‍රණයක් දියත් කර තිබේන අතර ඒ මෙම ගිවිසුම ජෙරුසලමට පමණක් සීමා නොවේ. ඒ හරහා ලොව පුරා සිටින මුස්ලිම්වරු ඉලක්ක කර තිබේ.ඒ හේතුවෙන් ලොව පුරා සිටින මුස්ලිම්වරු මෙම ගිවිසුමට අනිවාර්යයෙන්ම විරුද්ධ වනු ඇත.

පලස්තීන ඊශ්‍රායල ප්‍රශ්නය කුමක්ද…

1948 මැයි 14 ඊශ්‍රායල් රාජ්‍යය ආරම්භ වූ අතර එය පලස්තීනුවන් සඳහා ආපදා දිනයක් බවට පත්විය.1896 න් පසු මුලින් මාධ්‍යවේදියෙකු වූ තියඩෝර් හර්ස්ල්ගේ නායකත්වය යටතේ ලොව පුරා විසිරී සිටින යුදෙව්වන්ට පලස්තීනයට රැස්වී රාජ්‍යයක් පිහිටුවීමේ කටයුතු ආරම්භ කර තිබේ.1901 මැයි 19 වන දින II තියඩෝර් හර්ස්ල් ඔටෝමාන් සුල්තාන්. වර්තමාන පලස්තීන භූමිය යුදෙව්වන්ට මුදල් සඳහා විකුණන ලෙස ඔහු අබ්දුල්හාමිඩ්ගෙන් ඉල්ලා ඇති නමුත් සුල්තාන් අබ්දුල්හාමිඩ් විකිණීමට එකඟ නොවීය.

පසුව ඔටෝමාන් රාජ්‍යය බිඳවැටීමට ආසන්නව තිබූ අවසාන කාල පරිච්ඡේදයේදී යුදෙව්වන් 1914 න් පසු පලස්තීනයේ අරාබිවරුන්ගෙන් විශාල ඉඩම් මිලදී ගෙන පදිංචි වීමට පටන් ගෙන තිබේ.1918 දී ඔටෝමාන් සොල්දාදුවන් පලස්තීනයෙන් ඉවත් වූ අතර කලාපය බ්‍රිතාන්‍ය පාලනය යටතට පත්විය. 1880 සිට 1918 දක්වා කාලය තුළ පලස්තීනයේ යුදෙව්වන්ගේ සංඛ්‍යාව විසිහතරදහස සිට හැටපන්දහස දක්වා වැඩි වු අතර ඒ හෙතුවෙන් අරාබිවරුන් හා යුදෙව්වන් අතර ආතතීන් ආරම්භ විය.

අරාබිවරුන්, බ්‍රිතාන්‍යයන් සහ යුදෙව්වන් අතර වසර ගණනාවක් තිස්සේ පැවති අරගලයට එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය  මැදිහත් වි පසුව ඇතිකල පලස්තීනය විශේෂ කොමිසම විසින් පලස්තීනය යුදෙව්වන් හා අරාබිවරුන් අතර බෙදීමට නිර්දේශ කළ අතර ජෙරුසලම ජාත්‍යන්තර තත්වයකට ගෙන එන ලදී.

කෙසේ වෙතත්, මෙම යෝජනාව අරාබි රටවල් විසින් පිළිගනු නොලබන විට, යුදෙව්වන් 1948 මැයි 14 වන දින ඊශ්‍රායල්රා ජ්‍යය පිහිටුවීම ප්‍රකාශයට පත් කරන ලදී. ඊශ්‍රායලය පිහිටුවීමත් සමඟ අරාබි-ඊශ්‍රායල් යුද්ධ ආරම්භ විය.

1948 මැයි 14 වන දින ඊශ්‍රායලය පලස්තීන භූමියේ රාජ්‍යයක් පිහිටුවීය. පලස්තීනුවන් එම දිනය නෙක්බේ (NEKBE) ලෙස ප්‍රකාශයට පත් කළේය.

පලස්තීනුවන් අතුරුදහන් වු අයුරු…

මොකක්ද මේ NEKBE?

නෙක්බේ යනු ව්‍යසනයකි, පලස්තීනුවන්ට, නෙක්බේ දිනය මැයි 14 වන අතර එය ඊශ්‍රායල් රාජ්‍යයේ ආරම්භක සංවත්සරය වේ. 1948 දී ඊශ්‍රායලය පලස්තීන භූමියේ රාජ්‍යයක් ප්‍රකාශයට පත් කළ විට පලස්තීනුවන් එය ඉතිහාසයේ වඩාත්ම වේදනාකාරී දිනය ලෙස ප්‍රකාශයට පත් කළේය.

තම රටෙන් නෙරපා හරින ලද යුදෙව්වන් නැවත සිය රටට පැමිණීම ලෙස සමහර ප්‍රවෘත්ති මූලාශ්‍රවල ලියා ඇති මෙම සිදුවීම සත්‍යය ලෙස පිලිගත නොහැකි වන අතර ඊට හේතුව වන්නේ යුදෙව්වන්ට ඊශ්‍රායෙලයේ කිසි දිනෙක රාජ්‍යයක් නොතිබිමයි.

නමුත් පසුකාලීනව පලස්තීනුවන්ට ඉතිහාසය පුරාම තම නිවෙස් සහ නගර බලහත්කාරයෙන් අත්හැර දැමීමට සිදුවිය. ලෝකය මුස්ලිම්වරුන් ත්‍රස්තවාදී හිරිහැර කරන්නන් ලෙස සැලකූ බැවින් ඔවුන් කැමති වූයේ මෙම හිංසනයට එරෙහිව නිහඬව සිටීමටයි.

පලස්තීනය ආරම්භ කරන ලද්දේ කවදාද?

පලස්තීනය ක්‍රි.පූ. 2000 දී අරාබි, ක්‍රි.පූ. 1800 දී ක්‍රි.පූ. එය 1286 දී ඊජිප්තු පාලනය යටතට පත්විය. වසර ගණනාවක විවිධ වෘත්තීන්ගෙන් පසු ක්‍රි.පූ. රෝම පාලනය ආරම්භ වූයේ 64 දී ය. මෙම කාලය තුළ යේසුස් පෙනී සිටියේය.395 දී බයිසැන්තීන් (Byzantines) වෙත ගිය පලස්තීනය 637 න් පසු මුලුමනින්ම ඉස්ලාමීය පාලනය යටතේ පැවතුනි.

637 – 1948 දක්වා මුස්ලිම් දේශයක්ව පැවති පලස්තීනය, අලුතින් පිහිටුවන ලද ඊශ්‍රායලය සමඟ බිඳී යාමට පටන් ගත්තේය.ඒ කාලය තුළ ඊශ්‍රායලය මුළු ප්‍රදේශයටම පහර දීම ආරම්භ කල අතර 1948 දී ඊශ්‍රායල රාජ්‍යය පිහිටුවීමත් සමඟ මුස්ලිම්වරුන්ට තම රට හැර යාමට බල කෙරුණු අතර මෙම සිදුවීම NEKBE ලෙස හැඳින්වීමට පටන් ගත්තේය.

ගිවිසුමෙන් ට්‍රම්ප් කල යෝජනා ….

යුදෙව් ජනාවාස සහ ජෝර්දාන් ගංගා නිම්නයේ වැඩි කොටසක් ඇතුළුව බටහිර ඉවුරේ පිහිනීම සම්බන්ධයෙන් ඊශ්‍රායල ස්වෛරීභාවය එක්සත් ජනපදය විසින් පිළිගනු ඇත.

මෙම පියවර “පලස්තීන භූමි ප්‍රමාණය මෙන් දෙගුණයකටත් වඩා වැඩි වන අතර නැගෙනහිර ජෙරුසලමේ පලස්තීන අගනුවරක් සපයනු ඇත”,  එහි එක්සත් ජනපදය තානාපති කාර්යාලයක් විවෘත කිරිම සහ පලස්තීන විමුක්ති සංවිධානයට ( Palestine Liberation Organisation -PLO) “ එතිහාසික පලස්තීනය” (historic Palestine)යනුවෙන් හැඳින්වෙන ප්‍රමාණයෙන් 15% ක් පාලනය කිරීමට ඉඩ ලබා දෙන බව.

ජෙරුසලම “ඊශ්‍රායෙලයේ නොබෙදුණු අගනුවර ලෙස පවතිනු ඇත”. පලස්තීනුවන් අවධාරනය කරන්නේ නැගෙනහිර ජෙරුසලම ඔවුන්ගේ අනාගත රාජ්‍යයේ අගනුවර විය යුතු බවයි

“කිසිදු පලස්තීනුවන් හෝ ඊශ්‍රායෙල් ජාතිකයෙකුට අයත් ඔවුන්ගේ නිවෙස් උදුරා නොගන්නා” බව – ඊශ්‍රායල වාඩිලාගෙන සිටින බටහිර ඉවුරේ පවතින යුදෙව් ජනාවාස පවතිනු ඇතැයි යෝජනා කිරිම.

ජෙරුසලමේ ප්‍රධාන ශුද්ධ භූමිය සහ මුස්ලිම්වරුන්ට අල්-හරාම් අල්-ෂරීෆ් ආරක්ෂා කිරීම සඳහා ඊශ්‍රායලය ජෝර්දානය සමඟ කටයුතු කරනු ඇත.

ට්‍රම්ප්ගේ සිතියමේ පලස්තීනුවන්ට වෙන් කර ඇති භූමිය “වසර හතරක කාලයක් විවෘත හා නොදියුණු ලෙස පවතිනු ඇත”. එම කාලය තුළ පලස්තීනුවන්ට ගනුදෙනුව අධ්‍යයනය කිරීමට, ඊශ්‍රායලය සමඟ සාකච්ඡා කිරීමට සහ “රාජ්‍යත්වය සඳහා වන නිර්ණායක සපුරා ගත හැකිය

ශ්‍රි ලංකාවේ පලස්තීන තානාපති කාර්‍යාලය නිකුත් කල නිවේදනය

Palestine Embassy – Statement , Rejection to the Deal of the Century Trump’s Peace deal

Lanka News Web පවත්වාගෙන යෑම සදහ ඔබගේ උදවු අවශ්‍ය අවශ්‍යම මොහොතක්…

Loading…


Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top