Conspiracy

ලෝකයම බියෙන් සලිත වී ඇති කොරොනා වෛරසය ජෛව ආයුධයක්!.. චීනය සගවන ඇත්ත මෙන්න… ඉලක්කය සිරියානු සරණාගතයින්!

Published on: Jan 28, 2020 – මෙම වසරේ පැවැත්වෙන ඇමෙරිකානු ජනාධිපතිවරණයට ඉදිරිපත් වී සිටින ඩොනල්ඞ් ට‍්‍රම්ප්ගේ ජයග්‍රහණය වෙනුවෙන් ලෝකයම බිල්ලට දිම ආරම්භ කර තිබේ. එළැඹෙන ඇමෙරිකානු ජනාධිපතිවරණය වෙනුවෙන් තරග කිරීමට නියමිත  ට‍්‍රම්ප් මේ වනවිට ද ජාත්‍යන්තර මට්ටමින් මැතිවරණ අපචාර සිදු කිරීම පිළිබඳ දෝෂාභියෝගයකට මුහුණ දී සිටීන අතර ප‍්‍රතිවාදී අපේක්‍ෂකට එරෙහිව ප‍්‍රහාර එල්ල කිරීමට යුක්‍රේන රාජ්‍යයෙන් ආධාර ඉල්ලීම පිළිබඳව දෝෂාභියෝග චෝදනාව එල්ල වී තිබේ.

ඇමෙරිකානු ඡන්දදායකයන් අතර කරන ලද සමීක්‍ෂණයකින් හෙළි වී තිබෙන්නේ, 53%ක් දෙනා දෝෂාභියෝගයෙන් ට‍්‍රම්ප් පරාජය කළ යුතු ය යන ස්ථාවරය දරන බවයි.මෙවැනි තත්ත්වයක් තුළ ජාත්‍යන්තර වශයෙන් යොදන වෙනත් උපක‍්‍රම තුළින් යළි බලයට පත් වීමට ට‍්‍රම්ප් උත්සාහ කරමින් සිටීන අතර ඒ සදහා චීන තර්ජනයට එරෙහිව ඉන්දු-පැසිෆික් ජාතීන් සමඟ මිත්‍ර වීමට සෙනෙට් සභාව ද්වි පාර්ශවීය නීතිය සම්මත කිරිම මෙන්ම ලෝක බලවතුන්ගේ චීන භීතියට පහර දෙමින් කොරොනා වෛරසය (corona viruses) පතුරුවා හැරිමටද කටයුතු කර තිබේන බව මෙ වනවිට තහවුරු වි තිබේ.

SARS වයිරස් පවුලේම තවත් වයිරසයක් ලෙස හඳුනාගෙන ඇති කොරොනා වෛරසය පසුගිය දෙසැම්බර් මස හඳුනාගත් කාලයේ සිට මේ දක්වා සිය ගණනක් ආසාධිත වී ඇති අතර චිනයේ වුහාන් (Wuhan) ප්‍රදේශයේ මුලුන්ම ව්‍යාප්ත වූ මෙම වයිරසය සතුන්ගේන් ආරම්භ වී පසුව මිනිසුන්ට වැළඳි ඇතැයි එය මුලින්ම හඳුනාගත් ලියො පූන් (Leo Poon) මහතා අනාවරණය කර තිබේ.

කොරොනා වෛරසය යනු කුමක්ද?

කොරොනා වෛරසය යනු සතුන් අතර බහුලව දැකගත හැකි හා බොහො ප්‍රභේද ගණනක් ඇති වයිරස් කාණ්ඩයකි. ඇමරිකානු රෝග හා වසංගත පාලන මධ්‍යස්ථානයට අනුව මෙම වයිරස් සතුන්ගෙන් මිනිසුන්ට බෝවන වයිරස් කාණ්ඩයකි.

කොරොන වයිරස් මුලින්ම සොයාගනු ලැබුවේ කුකුළන් තුළයි. එය කුකුළන් තුළ ඇති නියුමෝනියා වෛරසය ලෙස හැඳින්විණි. නමුත් මෙම වෛරසය කෙටි කාලයක් තුළ මෙතරම් ඉක්මණින් පරිණාමය වී මාරාන්තික ආයුධයක් බවට පත් වූයේ කෙසේදැයි කිසිවෙකුත් නොදනී.

කොරෝනා වෛරසය ජීව විද්‍යාත්මක අවියක් විය හැකිද?- 

ජෛව අවි පිළිබඳ ජර්මානුවන්ගේ අත්දැකීම් දැනටමත් දැනගෙන ඇත්තේ එවැනි යුද්ධ ලෝක යුද්ධ කාලවලදී භාවිතා කළ බැවිනි. පළමුවන ඉබෝලා ලෝක සංග්‍රාමයේදී මිත්‍ර රටවල් අශ්වයන් හා කොටළුවන් සමඟ තම පතොරම් රැගෙන ගිය බව තීරණය කළ ජර්මානුවන්, යුද්ධ ක්‍රමයක් ලෙස මෙම සතුන් විනාශ කරනු ලැබුවේ මාබර්ග් වෛරසය (Marburg virus) ආසාදනය කිරීමෙනි. එකල නිපදවූ මාබර්ග් වෛරසය සහ ඉබෝලා වෛරසය ඉතා සමානකම් ඇති බව විද්‍යාඥයන් හඳුනාගෙන තිබේ.

ඇමරිකා එක්සත් ජනපදය වසර 30 ක් තිස්සේ එවැනි වෛරස් වලට එරෙහිව ආරක්ෂිත එන්නත් නිපදවන බව අපි දනිමු.  නමුත් ඔවුන් මෙම එන්නත් ලෝකයේ වෙනත් රටවලට ලබා දෙන්නේ නැත. මෙම අවස්ථාවේ දී, ඉබෝලා වැනි වෛරස් ජීව විද්‍යාත්මක අවියක් විය හැකි බවට මෙම හේතුවද අපගේ මතය ශක්තිමත් කරයි.

මීට අමතරව, ඇමරිකා එක්සත් ජනපදයේ කොරොන වයිරස් පෙනී සිටියද, මරණ හා තුවාල කිසිවක් සිදුවී නොමැත. එකම වෛරසයෙන් පෙළෙන පුද්ගලයින් ඇමරිකා එක්සත් ජනපදයේ මිය නොයන අතර, මෙම වෛරස් හේතුවෙන් ලෝකයේ විවිධ රටවල මිනිසුන් මිය යන බව ජීව විද්‍යාත්මක ආයුධ පිළිබඳ සැක සංකා තවත් ශක්තිමත් කරයි.

මෙහි ඇති විශේෂිත මෙන්ම චීනය පවා සගවන කරුණ නම් 2019 දෙසැම්බර් මාසයේදී වෛරසය පැතිරයාම ආරම්භ වු නගරයේ පිහිටා ඇති චීන ජීව විද්‍යාත්මක පර්යේෂණ මධ්‍යස්ථානයයි. (Chinese biological research center) ජෛව නවෝත්පාදන හා පර්යේෂණාත්මක ඖෂධ නිෂ්පාදනය සඳහා විශාලතම කාර්මික ප්‍රදේශය වුහාන් (Wuhan) හී මෙය පිහිටා තිබේ.මේ තුල ඇමරිකානු විශේෂඥයන් රැසක් පරික්ෂන රැසක් සිදුකර අවසන් කරන ලද ඖෂධ රැසක් තැන්පත් කර තිබු බවද මේ දක්වා සගවන කරුණකී.මෙම ස්ථානය රහසිගත චීන ජීව විද්‍යාත්මක යුද වැඩසටහනකට සම්බන්ධ බව මේ වනවිටද අනාවරණය වි තිබේ.

වුහාන් වෛරස් ආයතනය චීන හමුදාවට එහි ජීව විද්‍යාත්මක යුද වැඩසටහනට උදව් කර ඇති බවට තොරතුරු අනාවරණය වි ඇති අතර ඒ අනුව වෛරසය එලියට කාන්දුවිමක් සිදුව ඇති බවට දැනට සැක පහල වි තිබේ.

කොරෝනා වයිරසය ආරම්භ වූයේ වුහාන් හි හුබෙයි නම් පළාතේ පිහිටි තෙත් වෙළඳපොලකින් බව මේ වනවිට පරික්ෂණ වාර්තා තහවුරු කර තිබේ.

චීන රජය නිල සිදුවීම් ගණන අඩුවෙන් වාර්තා කිරීමෙන් මෙන්ම අන්තර්ජාලයේ වෛරසය පිළිබඳ ප්‍රවෘත්ති අවහිර කිරීමට ද උත්සාහ කරමින් වෛරසය පැතිර යාමේ සැබෑ ප්‍රමාණය සැඟවීමට උත්සාහ කරමින් සිටි. චීන නිලධාරීන් වුහාන් හි පුරවැසියන්ගේ සංචලනය සීමා කිරීමට සහ නගරය දොරටුවට වසා දැමීමට තීරණය කලේ වර්තමානයේ, වෛරසය නගරයෙන් පිටතට පැතිර යෑම වැලැක්විමටත් වඩා මෙම තොරතුරු එලියට එම වැලැක්වීමට නොවේද?

මෙයින් ඇඟවෙන්නේ කොරොන වයිරස් යනු රෝගයක් නොව ජීව විද්‍යාත්මක ප්‍රහාරයක් වන අතර එය හිතාමතාම සිදුකර තිබේන බවද දැනට තහවුරු වෙමින් තිබේ.

සියල්ලටම වඩා corona viruses ය රසායනාගාරයක නිර්මාණය කළ එකක් බව මේ දක්වා කරන ලද පරික්ෂණ වලින් හෙළි වි තිබේන බව රුසියානු විද්‍යාඥය සහ RAMN සාමාජික සර්ජි කොලෙස්නිකොව් (Sergey Kolesnikov) අනාවරණය කර තිබේ.

SARS වෛරසයේ සහ කොරොන වයිරසයේ ජාන කේත 87% ක් සමාන වීම අහම්බයක් නොවේ. එවැනි ප්‍රකාශවල
පදනම 2003 දී චීනයට බලපෑ SARS වෛරසයට විශාල සමානකමක් ලබා දෙයි,

SARS යනු සරම්ප සහ මැම්පස් වෛරසයේ (mumps virus) කෘතිම මිශ්‍රණයක් වන අතර එය සොබාදහමේදී හඳුනාගත නොහැකි සංයෝගයකි. රුසියානු සමූහාණ්ඩුවේ වසංගත රෝග විද්‍යා අංශයේ ප්‍රධානී නිකොලායි ෆිලටොව් (Nikolai Filatov)ද SARS වෛරසයේ ස්වාභාවික සම්භවය ඇති බව සනාථ කල අතර එම වෛරසය කෘතිමව ජීව විද්‍යාත්මක ආයුධ නිපදවිය හැකි බවද අනාවරණය කර තිබේ.

ඉතිහාස පාඩම්!

ඉබෝලා පැතිර යාමේදී මෙම වෛරසයට එරෙහිව ආරක්ෂිත එන්නත් නිපදවා ඇත්තේ ඖෂධ නිෂ්පාදන කර්මාන්ත තුල නොවන අතර මිලිටරි රසායනාගාර තුල වන අතර රුසියානු, ඇමරිකානු සහ බ්‍රිතාන්‍ය හමුදාවේ පර්යේෂකයන් ප්‍රකාශ කර ඇත්තේ තමන් ඉබෝලා වෛරසයට එරෙහිව ඖෂධ නිපදවා ඇති බවයි.ඒ අනුව ඉබෝලා වෛරසයද ජීව විද්‍යාත්මක ආයුධයක් බව නොරහසකි.

ඔබ දන්නවාද?

මෙම ක්‍ෂේත්‍රයේ ප්‍රවීණයන්ගෙන් සමන්විත චීන රජය වෛරස් පර්යේෂණ සඳහා මූල්‍ය සම්පත් විශාල ප්‍රමාණයක් වෙන් කර තිබේන නමුත් ඉක්මන් විසඳුමක් ලබා නොදුනහොත්, මෙම වෛරසයට දැනට නිරෝධායනය යටතේ පවතින නගර 9 ක් විනාශ කළ හැකි බව!

ඇමරිකාවේ ඉලක්කය!

මෙම වෛරසය කිසියම් ආකාරයකින් සිරියානු සරණාගතයින් වෙත සම්ප්‍රේෂණය වන්නේ නම්, සිරියානු සරණාගතයින් නීතිවිරෝධී ලෙස ලොව පුරා සංක්‍රමණය වන බැවින් මෙම රෝගය කිසි විටෙකත් පාලනය කළ නොහැකි තත්ත්වයක් දක්වා වර්ධනය වනු ඇත.

තුර්කිය වැනි රටවල සරණාගතයින් වැඩි සංඛ්‍යාවක් සිටින රටවල් ඉතා ප්‍රවේශම් සහගත පියවර ගත යුතු අතර චීනයෙන් සංචාරකයින්ට ඇතුළුවීම තහනම් කළ යුත්තේ එබැවිනි. මෙය සිදු නොකළ හොත්, මුළු ලෝකයම තර්ජනයට ලක් විය හැකිය. තුර්කිය මහාද්වීප තුනක් සම්බන්ධ කරන පාලමක් වන නිසාය.

ශ්‍රි ලංකාවේ අනාගතය කොහෙටද?

Lanka News Web පවත්වාගෙන යෑම සදහ ඔබගේ උදවු අවශ්‍ය අවශ්‍යම මොහොතක්…

Loading…


Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top