Political

“GSP+ is not automatic,”… GSP+ යලි අනතුරේ…. ශ්‍රි ලංකාවේ මානවහිමිකම් ගැන ජාත්‍යන්තරය අවධියෙන්! ඉරාකයෙන් පසු අතුරුදහන් වූවන් පිළිබඳ නරකම වාර්තාව ශ්‍රී ලංකාවේ

Published on: Jan 26, 2020- ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ ධූර කාලයට මාස තුනකට පසු පළමු රාජ්‍යතාන්ත්‍රික පරීක්ෂණයට මුහුණ දිමට මේ වනවිට සුදානම් ව සිටින අතර එක්සත් ජනපද නේවාසික සම්බන්ධීකාරක හනා සිංගර් සමඟ පැවති සාකච්ඡාවකදී, ගෝඨාභය රාජපක්ෂ සිදුකල දුර්ලභ පිළිගැනීම හෙතුවෙන් ශ්‍රි ලංකාවේ මානවහිමිකම් සම්බන්ධයෙන් පැන නැගෙන අලුත්ම් තත්ත්වය ඉදිරියේදි ආර්ථික අර්බුදයක් දක්වා ගමන් කරනු ඇති බව ජාත්‍යන්තර මානවහිමිකම් විශ්ලේෂකයන් පෙන්වා දෙනවා.

යුද්ධය අවසන් වී දශකයකට වැඩි කාලයක් තිස්සේ අතුරුදහන් වූවන් ඇත්ත වශයෙන්ම මියගොස් ඇති බව පිළිගැනිම හා ඒ සම්බන්ධයෙන් නොතකා හැරිම හේතුවෙන් මේ තත්ත්වය හටගෙන තිබේ.

පසුගිය සති අන්තයේ කාර්මික අපනයන හා ආයෝජන ප්‍රවර්ධන අමාත්‍ය ප්‍රසන්න රණතුංග ජීඑස්පී + බදු සහන 2023 වන තෙක් ලබාදිමට යුරෝපා සංගමය ශ්‍රී ලංකාවට සහතික වු බවට කල ප්‍රකාශය සම්බන්ධයෙන් යුරෝපා සංගමය සිය ස්ථාවරය ශ්‍රි ලංකා රජයට අවධාරණය කර තිබේ.

ඒ අනුව මානව හා කම්කරු අයිතිවාසිකම්, පරිසරය සහ යහපාලනය සම්බන්ධ ජාත්‍යන්තර සම්මුතීන් 27 ක් අඛණ්ඩව හා ඵලදායි ලෙස යොදා ගැනිම සදහා ශ්‍රි ලංකා පාලනය උත්සුක විය යුතු බවත්  “GSP+ is not automatic,”  “ජීඑස්පී + ස්වයංක්‍රීය නොවේ” යනුවෙන්ද අවධාරණය කර තිබේ. මේ සියල්ලම යුරෝපා සංගමය සමීපව නිරීක්ෂණය කරන බවද දැනුම් දි තිබේ.මානව හිමිකම් බැඳීම්වලින් ඉවත් වීමෙන් රට ආර්ථික වශයෙන් කඩා වැටෙනු ඇති බව යුරෝපා සංගමය දැඩිව අවධාරණය කර තිබේනවා.

යුරෝපා සංගමයේ නියෝජිතයෙකු කොළඹදි සදහන් කර තිබුනේ රාජපක්ෂ රජය යුරෝපා සංගමය බැරෑරුම් ලෙස සැලකිය යුතු බවයි එය ඔහු සදහන් කර තිබුනේ “The government’s spin is not going to get them far, and getting a break at the council may not be easy,” යනුවෙනි.

වසර 30 ක සිවිල් යුද්ධයේ තුවාල සුව කිරීම සඳහා එක්සත් ජනපද මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ 2015 ඔක්තෝම්බර් මාසයේ දී යෝජනාවක් මගින් පෙර ශ්‍රී ලංකා පරිපාලනයට අලුත් අංගයන් එක් කල අතර අතුරුදහන් වූවන් සඳහා කාර්යාලයක් පිහිටුවීම සහ “ප්‍රතිසන්ධානය, වගවීම සහ මානව හිමිකම් ප්‍රවර්ධනය කිරීමේ” කොටසක් ලෙස චූදිත යුද අපරාධ විමර්ශනය කිරීම සඳහා නීතිමය යාන්ත්‍රණ ස්ථාපිත කිරීම එම බැඳීම් අතර වේ.

කෙසේවෙතත් ගෝඨා පාලනය මේ වනවිට 2015 දි දිනදුන් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී අයිතිවාසිකම් යලි හැරවිම සදහා මෙහෙයුම් දියත් කරමින් සිටින අතර අතුරුදහන් වූවන්ගේ කාර්යාලය මෙහෙයුම් නතර කිරීමට, ගැටුම අතරතුර යුද අපරාධ සිදුකළ බවට චෝදනා ලැබූ ශ්‍රී ලාංකික සොල්දාදුවන්ට ප්‍රතිශක්තිය ලබා දීම සඳහා නව නීතියක් සඳහා පාර්ලිමේන්තු අනුමැතිය ලබා ගැනීමට ද සැලසුම් කර තිබේ.

2013 දී රජය විසින් පත් කරන ලද කොමිෂන් සභාවක සංඛ්‍යාව 23,586 කි. අතුරුදහන් වූ බවට වාර්තා වූ දහස් ගණනක් මියගිය බව ශ්‍රී ලංකාව අතීතයේ දී ප්‍රතික්ෂේප කළ හෙයින් ඔහුගේ පිළිගැනීම විශාල වෙනසක් සනිටුහන් වාර්තාකර ඇති අතර මේ වනවිට ඉරාකයෙන් පසු අතුරුදහන් වූවන් පිළිබඳ නරකම වාර්තාව ශ්‍රී ලංකාව සතුවේ.

එක්සත් ජනපදය පවසා තිබේ. 1987 සිට 1990 දක්වා කාලය තුළ දකුණේ දිවයිනේ සිංහල-බෞද්ධ බහුතරයට අයත් මාක්ස්වාදී කණ්ඩායමක් සහ එහි අන්තවාදී මිත්‍ර පාක්ෂිකයින් විසින් අවුලුවන ලද ලේවැකි ගැටුම්වලදී දස දහස් සංඛ්‍යාත ජනතාවක් අතුරුදහන් විය.

සිවිල් යුද්ධය අවසන් වූයේ 2009 මැයි මාසයේදී රජයේ හමුදා බෙදුම්වාදී දෙමළ කොටින්ට එරෙහිව සටන් කිරීමත්
සමඟ 100,000 කට අධික පිරිසක් මිය යාමත් සමඟ ය.

උතුරේ හා නැගෙනහිර යුද්ධය ජනවාර්ගික වශයෙන් සිදු වූ අතර දෙමළ කොටින් වෙනම රාජ්‍යයක් සඳහා සටනක් දියත් කළහ.  2013 අගෝස්තු මාසයේදී රජය විසින් පත් කරන ලද කොමිෂන් සභාවකට යුද්ධයේදී අතුරුදහන් වූ පුද්ගලයින් පිළිබඳ වාර්තා 23,586 ක් ලැබුණි. ගණන් නොගත් රජයේ හමුදා 5,000 කගේ නම් ද මෙම අංකවලට ඇතුළත් ය.

ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ වැඩිමහල් සහෝදරයා වන හිටපු ජනාධිපති,වත්මන් අගමැති ලෙස හදුන්වා ගන්නා මහින්ද රාජපක්ෂගේ පාලන තන්ත්‍රය යටතේ රටේ අවාසනාවන්ත මානව හිමිකම් වාර්තාව හේතුවෙන් යුරෝපා සංගමය  2010 දී ශ්‍රී ලංකාව අසාදු ලේඛණගත කර ඇති අතර ජීඑස්පී වෙළඳ මනාපයන් අත්හිටුවු අතර පසුව 2015 යහපාලනය ඇතිකිරිම හරහා යලි එය දිනා ගැනිමට හැකිවුනා.

ශ්‍රී ලංකා රෙදිපිළි අපනයනය සඳහා යුරෝපා සංගමය ප්‍රධාන ගමනාන්තයක් වන අතර එය 2019 දී 5.1% කින් ඩොලර් බිලියන 5.1 ක් දක්වා ඉහළ ගොස් තිබේ. යුරෝපා සංගමය එම අපනයන වලින් ඩොලර් බිලියන 2.2 ක් අවශෝෂණය කර ගත් අතර එය 2018 ට වඩා 5% ක වර්ධනයකි.2018 වන විට දිවයිනේ සමස්ත අපනයන වටිනාකම වාර්තාගත ඩොලර් බිලියන 17 ක් දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති අතර එය යුරෝපා සංගම් වෙළඳපොළෙන් ලැබෙන විදේශ විනිමය ඉපැයීම්වලින් තුනෙන් එකක් පමණ වේ.

Lanka News Web පවත්වාගෙන යෑම සදහ ඔබගේ උදවු අවශ්‍ය අවශ්‍යම මොහොතක්…
 

Loading…


Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top