LNW SPY

මට මැරිච්ච එවුන් ගෙන්න බෑ…. අතුරුදහන් වුවන්ට අඹසරණයි… අතුරුදහන් වුවන් සදාකාලිකව අතුරුදන් කරමින් මරණ සහතික!

Published on: Jan 23, 2020 – දින දහස් ගණනකට අධික කාලයක් මහමග උද්ඝෝෂණයේ යේදි සිටින අතුරුදහන් කිරීම්වලට ලක්වූ දෙමළ ජනයාගේ පවුල් වලට මෙන්ම තවමත් අතුරුදන් ව සිටින ප්‍රගීත් එක්නැලිගොඩ ඇතුලු අතුරුදන් වු දරුවන් 11 දෙනා ඇතුලු රාජපක්ෂ රේජිමය යටතේ අතුරුදන් කල අයගේ ඥාතින්ට ඉතිරිව තිබු අවසන් බලාපොරොත්තුවටද ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ පයින් ගසා තිබේ.

ඒ පවුල් දහස් ගණනකගේ බලාපොරොත්තු සුන් කරමින්, අතුරුදන් වුවන් සදාකාලිකව අතුරුදන් කිරිමට තමන් සුදානම් බව ජනාධිපතිවරයා එක්සත් ජාතීන්ගේ නේවාසික සම්බන්ධීකාරක හනා සිංගර් (Hanaa Singer) හමුවු අවස්ථාවේ පවසා ඇත්තේ “අතුරුදහන් වූවන් ඇත්ත වශයෙන්ම මිය ගිහින් . “මට මළවුන්ව නැවත ගෙන ඒමට නොහැකිය!” යනුවෙනි.

ඒ අනුව රටේ ඉතිහාසයේ වේදනාකාරී පරිච්ඡේදයක් වසා දැමීමට අතුරුදහන් වූ ශ්‍රී ලාංකිකයන් සඳහා මරණ සහතික නිකුත් කිරීමට සැලසුම් කර තිබේන බව ජනාධිපතිවරයා හනා ඉදිරියේ පවසා තිබේ.

2009 දී අවසන් වූ 26 වසරක යුද්ධයෙන් අතුරුදහන් වූ සියලුම ශ්‍රී ලාංකිකයන්ගේ ඥාතින් නඩු අවසන් බව පිළිගැනීමට සූදානම් නැති අතර තමන් දිවි ගලවා ගනු ඇතැයි යන බලාපොරොත්තුව ඇතිව ආදරණීයයන් තවමත් කාලය ගතකරමින් සිටි. අතුරුදන් වුවන්ගේ පවුල් සදහා ජනාධිපති අවසන්ත්වය ප්‍රමාණවත් නොවන අතර ඔහුන්ට අවශ්‍ය වන්නේ තමන්ගේ ඥාතියා අතුරුදන් වුයේ කෙසේද යන්න දැන ගැනිමයි.

ආරක්ෂක ලේකම්වරයාව සිටි සමයේ එවකට අහිංසක දමිළ වැසියන් පමණක් නොව සිංහල,දමිල සහ මුස්ලිම් මාධ්‍යවේදීන්, සිවිල් ක්‍රියාකරුවන් ඇතුලු විශාල පිරිසකගේ යුද්ධයේ අවසාන පරිච්ඡේදව වලදි අතුරුදහන් වූ අතර ඒ හෙතුවෙන් එවකට ආරක්ෂක ලේකම්වරයාව සිටි ගෝඨාභයට දරුණු ලෙස මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කිරිම සම්බන්ධයෙන් චොදනා එල්ල විය.දැන් ගෝඨාභය සුදානම් වෙමින් සිටින්නේ අතුරුදන් වුවන්ගේ ලිපිගොනුව වසා දැමීමට බව පැහැදිලිය.

මහින්ද රාජපක්ෂ සහ ඔහුගේ සහෝදරයන් රජයට නායකත්වය දෙමින් සිටියදී මාධ්‍යවේදීන් සහ දේශපාලන විරුද්ධවාදීන් කිහිප දෙනෙකු ශ්‍රී ලංකාවේ වීදිවලින් අතුරුදහන් වු අතර ගෝඨාභය එහි ප්‍රධානම මෙහෙයුම් කරු බව නොරහසකි.

2015 දී පවුල මැතිවරණයෙන් පරාජයට පත් වූ අතර, 2017 දී රටේ අපරාධ විමර්ශන දෙපාර්තමේන්තුව අධිකරණයකට කියා සිටියේ රාජපක්ෂ මහතා ආරක්ෂක ලේකම් ධුරය දැරූ කාලය තුළ ඔහු විරුද්ධවාදීන් ඉලක්ක කරගත් මරණ කණ්ඩායමක් මෙහෙයවූ බවයි.

නමුත් එම චොදනා තහවුරු කිරිමට රනිල්-සිරිසේන පාලනය කල් මැරු අතර පසුව ඇතිකරගත් ඩිල් හේතුවෙන් ගෝඨාභය ජනපති වනතුරුම කල්මැරිම සිදුවිය.

කෙසේවෙතත් අතුරුදහන් වූවන්ට මරණ සහතිකයක් නිකුත් කිරීමට ගෝඨාභයගේ ආණ්ඩුව ගත් තිරණය සම්බන්ධයෙන් කොළඹ පිහිටි ඇම්නෙස්ටි ජාත්‍යන්තර(Amnesty International) පර්යේෂක ත්‍යගී රුවන්පතිරන සදහන් කර ඇත්තේ “අතුරුදන් වුවන්ගේ දුක්ගැනවිලි බැහැර කොට ඔවුන්ට මරණ සහතික නිකුත් කිරිමට රජයට නොහැකි බවත්ය. එය නීති විරෝධී පමණක් නොව, එකඟතාවයකින් තොරව කළ හැකි බවද ඔහු සදහන් කළා.

අතුරුදහන් වූවන්ගේ පැමිණිලි විභාග කිරීම සඳහා 2013 දී ජනාධිපති කොමිසමක් පත් කරන ලැබු අතර එම කොමිසම සිය වාර්තාවේ සදහන් කළේ අතුරුදන් විම සම්බන්ධයෙන් නඩු 24,000 ක් ලියාපදිංචි කර ඇති අතර, අවම වශයෙන් 5,000 ක් පමණ යුද්ධයේදී අතුරුදහන් වූ සටන්කරුවන් සම්බන්ධ බවයි.

“ශ්‍රී ලාංකික හමුදාවට යටත් වූ පුද්ගලයන් කිහිප දෙනෙකු අතුරුදහන් වූවන් අතර සිටින බව” පැහැදිලිවම තහවුරු වී තිබේන බවද එම කොමිසම අනාවරණය කර තිබේ.

අවාසනාවන්ත සත්‍යය නම් මේ අය සටන්වලදී ආරක්ෂක හමුදාවන්හි පවා 4,000 ක් පමණ පිරිසක් අතුරුදහන් වී ඇති බව ලැයිස්තුගත කර තිබිමයි.

අතුරුදහන් වූ තැනැත්තන් පිළිබඳ කාර්යාලයද අතුරුදන් විම…

ජනාධිපතිවරයා එක්සත් ජාතීන්ගේ නේවාසික සම්බන්ධීකාරක හනා සිංගර් (Hanaa Singer) හමුවු අවස්ථාව

අතුරුදහන් වූ තැනැත්තන් පිළිබඳ කාර්යාලයද අතුරුදන් විම…

ශ්‍රී ලංකාවේ දහස් සංඛ්‍යාත අතුරුදහන් වූවන් සම්බන්ධයෙන් යුක්තිය සලසා දීම ඇතුළු යෝජනා සහිතව මාස හයකට ඉහතදී ජනාධිපතිවරයාට බාර දී තිබෙන නිර්දේශ කඩිනමින් ක්‍රියාත්මක කරන ලෙස අතුරුදහන් වූ තැනැත්තන් පිළිබඳ කාර්යාලය (OMP) ආණ්ඩුවෙන් ඉල්ලිමක් කර තිබුනා.

2019 වසරේ අවුරුද්දේ අගෝස්තු මාසයේ නිකුත් කරන ලද අතුරු වාර්තාවකින් OMP කාර්යාලය විසින් අතුරුදහන් වුවන්ගේ පවුල් සඳහා අතුරු සහන යෝජනාවලියක් මෙන්ම සත්‍යය සොයා යුක්තිය පසිඳලීම සඳහා ගත යුතු ක්‍රියාමාර්ග ද රජයට යෝජනා කර තිබුනි.

එම යෝජනා සකස් කර තිබුනේ උතුරේත් දකුණේත් විපතට පත් ඥාතීන් හමුවී හය මාසයක් තිස්සේ කරන ලද අදහස් විමසීම්වලින් අනතුරුවය.

“OMP කාර්යාලය විසින් කරන ලද මෙම නිර්දේශ කඩිනමින් ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහා අවශ්‍ය කටයුතු සලසන මෙන් මෙම කාර්යාලය රජයෙන් ඉල්ලා සිටීයද සිරිසේන – රනිල් ආණ්ඩුවේ සිරිසේන කබ ඇදිල්ල හේතුවෙන් එම කටයුතු අඩාල වු අතර ගෝඨා ජනපති වි මසක් යන්නට පෙර අතුරුදහන් වූ තැනැත්තන් පිළිබඳ කාර්යාලයද අතුරුදන් .විය…

Loading…


Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top