Political

සිංහල තරුණියගේ බෙල්ල කැපු හමුදා සෙබළාටත් ජනපති සමාවද? මිරුසුවිල් ඝාතනයේ අමතක වු කතාව… රණවිරු ගායට දැන් සැපද?

Published on: Jan 23, 2020 – යාපනය පන්නෙයි කොටුව අසලදී අද (22) දහවල් යාපනය විශ්වවිද්‍යාලයේ වෛද්‍ය පීඨයේ ඉගෙනුම ලැබූ සිංහල සිසුවියක වන H.D.රෝෂිණි කාංචනාගේ ගෙල කපා ඝාතනය කල මිනීමරු හමුද සෙබළා සම්බන්ධයෙන් ජනාධිපතිවරය ගන්නා තින්දුව කුමක්ද?

සිසුවිය ප්‍රේම සම්බන්ධතාවයක් මත සැකකරු හමුවීමට යාපනය කොටුවට පැමිණ ඇති බවටත් එහිදී දෙදෙනා අතර වූ බහින්බස් වීමක් දුරදිග යාමෙන් සැකකරු අතෙහි තිබූ යුධ හමුදාව සතු තියුණු පිහියකින් වෛද්‍ය සිසුවියගේ ගෙල හා අත කපා ඝාතනය කර තිබේ.

පසුව හමුදා සෙබළා සිසුවිය මුහුදු තල්ලුකර පලා යාමට උත්සහ කිරීමේදී ප්‍රදේශවාසීන් විසින් පසුපස ලුහුබැඳ ගොස් අල්ලා පොලීසියට බාර දිමට කටයුතු කර තිබේ.මිනිමරු යුද හමුදා සෙබළා පරන්තන් ප්‍රදේශයේ යුද හමුදා කඳවුරක සේවය කරන බව පොලිසිය පවසයි.

ගෝඨාභයගේ ජනාධිපති ධුරයේ 3 වන මාසය ගෙවිම ආරම්භ විමත් සමග මේ අකාරයෙ ප්‍රශ්ණයක් මතුවිම ඔහු තවත් අමාරුවේ දැමිමට සමත් වන්නකි.

“කිසිදු සොල්දාදුවෙකුට හානියක් කිරීමට ඉඩ නොදෙන බවට ජනාධිපතිවරයා සිය මැතිවරණ පොරොන්දුව ඉටු කිරිම සදහා උත්සහ කරමින් සිටියදි පැහැදිලිවම නිරායුද,යුද මුක්ත රටක සිංහල දැරියක ඝාතනය කල හමුදා සෙබළා ට ජනපති සමාව ලැබේද?

මේ රට ගොඩනැගීම උදෙසා එදා කැපවුණු රණවිරුවන් අද අභූත නඩු චෝදනාවලට ලක්ව හිරගෙවල්වල සිටින බවත්, නොවැම්බර් 17 වැනිදා උදෑසන වනවිට ඔවුන් සියලු දෙනා නිදොස් කොට නිදහස් කරන බව ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ජනපති සටන අරඹමින් කියා සිටියා.

ජනාධිපතිවරණ සමයේ මරණ දඩුවම ලබා සිටින මිනිමරු සුනිල් රත්නායක නිදහස් කිරිම සදහා කටයුතු කරන බව පවසමින් ජනතාවට රණවිරු ගාය සෑදිමට රාජපක්ෂලා කටයුතු කල නමුත් මේ දක්වා එය ක්‍රියාත්මක කිරිමට ඔහුන්ට නොහැකි වි තිබේ.ඒ වෙනුවට ගෝඨාභය සහ ඔහුගේ හොරු රැලගේ නඩු ඉවත් කර ගැනිමට පමණක් කටයුතු කර තිබේ.

                                                       ඝාතනයට යොදාගත් තියුණු ආයුධය 

සුනිල් රත්නායක කල අපරාධය….

හිටපු යුද හමුදා නිලධාරියෙකු වන සුනිල් රත්නායක විසින් 2000 දී යාපනයේ මිරුසුවිල් (Mirusuvil village) ගම්මානයේදී 2000 දෙසැම්බර් 19 වන දින සිවිල් වැසියන් අට දෙනෙකු මේ අකාරයටම ගෙල සිදමින් ඝාතනය කිරිම සම්බන්ධයෙන් කොළඹ මහාධිකරණය විසින් වරදකරු වු අතර පසුව ඔහු ඊට එරෙහිව අභියාචනය පවා ඉදිරිපත් කල නමුත් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ විනිසුරුවන් පස් දෙනෙකුගෙන් කණ්ඩායම ඔහු වැරදිකරු කරමින් මරණ දඬුවම ලබාදුන්නා.

වසර 13 ක නඩු විභාගයකින් පසු, මහාධිකරණ විනිසුරුවන් වන ලලිත් ජයසූරිය සහ ප්‍රීති පද්මන් සුරසේන යන දෙදෙනා විසින් 2015 ජුනි 25 දින ලබා දුන් තීන්දුවෙන්, හමුදා දිගු දුර ඔත්තු බැලීමේ මුර සංචාරයේ ( LRRP) පළමු චූදිත සුනිල් රත්නායක පොදු අභිප්‍රාය ඇතිව නීතිවිරෝධී ලෙස රැස්වීම ඇතුළු චෝදනා 17 කට වැරදිකරු බව ඔප්පු වු අතර දෙමළ සිවිල් වැසියන් අට දෙනෙකු තුවාල කිරීම සහ ඝාතනය කිරීම සඳහා ප්‍රමාණවත් සාක්ෂි ඔහුගේ වරද සනාථ කල අතර ඒ අනුව ඔහුට මරණ දණ්ඩනය හිමිවුනා.

පළමු විත්තිකරුට මාස හතක සිර දඩුවමක් මෙන්ම රුපියල් 51,000 ක දඩයක් නියම කළ අතර අනෙක් චූදිතයන් සිව්දෙනා වන ලුතිනන් ආර්.ඩබ්ලිව්.සේනක මුනසිංහ, ටී. එම්. ජයරත්න, එස්. ඒ. පුෂ්පා සමන් කුමාර සහ ගාමිනි මුනසිංහ යන දෙදෙනා වැරදිකරුවන් නොවූ අතර ඔහුන්ට එල්ල වු සියලු චෝදනා සාධාරණ සැකයකින් ඔබ්බට ඔප්පු නොවූ හෙයින් සියලු චෝදනා වලින් ඔවුන් නිදොස් කොට නිදහස් කර හැරියා.

ඥානපාලන් රවීන්ද්‍රන්, සෙල්ලමුට්ටු තෙවකුලසිංගම්, විල්වරාජා ප්‍රතීපන්, සින්නියා විල්වරාජා, නඩෙසු ජයචන්ද්‍රන්, කතිරාන් ඥාචන්ද්‍රන්, ඥානචන්ද්‍රන් සන්තාන් සහ විල්වරාරාන් යන නිරායුධ දමිළ වැසියන් ඝාතනය කර තිබු අතර ඔහු යුද්ධය හේතුවෙන් අභ්‍යන්තරව අවතැන් වූ සරණාගතයින් බව අධිකරණය හමුවේ ඔප්පු වුනා.විල්වරාජා ප්‍රතීපන් ඝාතනයට ලක්වන ඉට 15 වන වියේ පසුවු පාසල් සිසුවෙකි.

ඝාතනයට ලක්වුවන් ඔවුන්ගේ දේපළ පරීක්ෂා කිරීම සඳහා ආපසු පැමිණ ඇති අතර යාපනයේ නගරයට සැතපුම් 16 ක් නැගෙනහිරින් පිහිටි ගමේදී අත්අඩංගුවට ගෙන ඇති අතර පසුව ඔවුන් ඝාතනය කර සමූහ මිනී වළක වළදැමිමට කටයුතු කර තිබේ.

Loading…


Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top