LNW SPY

සේවක අර්ථසාධකයට කෙලවපු කෙලවිල්ල මෙන්ම …. රාජපක්ෂලා හංගන වෝහාරික වාර්තාවේ ඇත්ත මෙන්ම …. වාර්තාවේ කොටස් ගෝඨාභය එලියට දිලා…

Published on: Jan 22, 2020- පාර්ලිමේන්තුවේ ඊයේ (21) සභාගත කෙරුණු ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුවේ ප්‍රශ්නගත බැඳුම්කර ගනුදෙනුවට අදාළ වෝහාරික විගණන වාර්තාව සම්බන්ධයෙන් විවාදයක් ලබාදෙන්නැයි පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් කථානායකවරයාගෙන් ඉල්ලීමක් කකර තිබේ.

වෝහාරික වාර්තාවලින් බරපතළම ප‍්‍රහාරය එල්ලවී ඇත්තේ යහපාලන ආණ්ඩුවට නොව කලු දශකයේ රාජපක්ෂ ආණ්ඩුවට බව මේ වනවිට අනාවරණය වි ඇති අතර වාර්තාවේ කොටස් අනාවරණය කිරිමට ගෝඨාභයගේ පාර්ශවයෙන් සිදුව ඇතිබවද අප දේශපාලන වාර්තාකරු සදහන් කළා.

මේ වනවිට වාර්තාවල පිටපත් මුදල් අමාත්‍යවරයා වන අගමැති මහින්ද රාජපක්ෂ නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුවේ සහ මහ බැංකුව සතුව් පමණක් තිබෙන නමුත් එහි අත්‍යවශ්‍යම පිටු කිහිපයක පිටපත් රැසක් ගෝඨාභයගේ පාර්ශවයෙන් විපක්ෂයට ලැබිමට සලස්වා ඇති අතර එම පිටපත්වලට අනුව කොටස් වෙළඳපාළේ EPF හෙවත් සේවක අර්ථසාධක අරමුදලේ මුදල් ආයෝජනය හොරකම කිරිම හරහා සිදුව ඇති බවට අනුමාන කරන පාඩුව බැඳුම්කර හොරකම හරහා වඩා විශාල වේ.

අදාළ වෝහාරික විගණන වාර්තාව පාර්ලිමේන්තුව වෙත මීට පෙර ලැබී තිබුණු නමුත්, මන්ත්‍රීවරුන් වෙත එය නිකුත් කිරීම අත්හිටුවා තිබුණා. පාර්ලිමේන්තුවේ සන්නිවේදනය දෙපාර්තමේන්තුව පවසන්නේ නීතිපතිවරයාගෙන් ලැබුණු උපදෙස් අනුව කථානායකවරයා එම පියවර ගත් බවයි.

කෙසේවතත් අදාළ වෝහාරික විගණන වාර්තාව පාර්ලිමේන්තුවේ සභාගත කිරිමෙන් ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුවේ ප්‍රශ්නගත බැඳුම්කර ගනුදෙනුව සම්බන්ධයෙන් දැනට කෙරෙන අධිකරණ කටයුතුවලට බාධාවක් ඇති නොවනු ඇතැයි තමන් විශ්වාස කරන බව කථානායකවරයා පාර්ලිමේන්තුවේදී ඊයේ සදහන් කලා.

ලැබුනු පිටපත් වලට අනුව කොටස් වෙළඳපොළේ EPF මුදල් රුපියල් මිලියන 332,657ක් ආයෝජනය කර ඇති අතර ඉන් මිලියන 19,127ක් වටිනා සමාගම් 30 කින් කිසිම ලාභයක් උපයා නෑ.අදාළ සමාගම් 30ම පාඩු ලබන බව දැන දැනම පෞද්ගලික අවශ්‍යතාව මත ආයෝජන කර තිබේන බවද එම වාර්තා පෙන්වා දෙන අතර ඒ හරහා හෝටල් ක්ෂේත‍්‍රයේ පමණක් මිලියන 3000ක පාඩුවක් ලබා තිබේන බවද සදහන් .

පාඩු ලැබූ එක් ගුවන් සමාගමක 2010 ජුලි මාසයේදී මිලියන 500ක් ආයෝජනය කර ඇති අතර 2012 ජුනි 30 දක්වා එම සමාගමෙන් කිසිදු ලාභයක් ලැබීමට සමත්ව නැති අතර තනිකරම රාජපක්ෂලාගේ කළු සල්ලි සුදු කිරිම සදහා එම ආයෝජන කර තිබේ.

ශ‍්‍රී ලංකාවේ විශාල අරමුදල වන සේවක අර්ථසාධක අරමුදලසම්පූර්ණයෙන්ම ශ‍්‍රී ලංකාවේ වැඩ කරන ජනතාව සතු අරමුදලක් වන අතර 2017 දෙසැම්බර් 31 වැනිදා වනවිට සේවක අර්ථසාධක අරමුදලේ රුපියල් ටි‍්‍රලියන 2.02ක් තිබුන අතර තිබුණා. 2017 වසරේදී ශ‍්‍රී ලංකාවේ රජය ලැබූ වාර්ෂික ආදායමටද වඩා එම මුදල වැඩි විම එහි බලය මොනවට කියාපායිද?

මෙහි ප‍්‍රමාණය ක්ෂණිකව තෙරුම් ගැනිමට සදහා ලංකා බැංකු සේවක සංගමයේ පර්යේෂණ අංශය EPF අරමුදලේ ඇති මුදල් ප‍්‍රමාණය හා ලංකාවේ මෑත කාලයේ ක‍්‍රියාත්මක වූ දැවැන්ත ඉදිකිරිම් ව්‍යාපෘති කිහිපයක් සංසන්දනය කර තිබුණා. ඒ අනුව අනුව මෙහි ඇති මුදලින් හම්බන්තොට වරාය වැනි වරාය 30ක් මත්තල ගුවන්තොටුපොළ වැනි ගුවන් තොටුපොළ 48ක්,සූරියවැව ජාත්‍යන්තර ක‍්‍රිකට් ක‍්‍රීඩාංගණය වැනි ක‍්‍රිකට් ක‍්‍රීඩාංගණ 449ක් නිර්මාණය කළ
හැකියි.

ඒ සා විශාල වැඩකරන ජනතාවගේ වැටුපෙන් කපා ගන්නා මුදල් රාජපක්ෂලාගේ ඔනෑකම් මත සුභාෂ්කරන් අල්ලිරාජා,දිලිත් ජයවිර,රේනෝ සිල්වා,ඇතුලු කුප්‍රකට දේශපාලනඥයන්ගේ කළු සල්ලි සුදු කරන කොටස් වෙළඳපොළේ යෙදවුයේ මන්ද යන්න දැන් අනාවරණය වි අවසන්.

මිට අමතරව 2008 සිට 2015 දක්වා කාල සීමාව තුළ සaජු ක්‍රමවේදයන් හරහා සිදුකළ බැඳුම්කර ගනුදෙනුවලදී සිදුවුණ වංචා ගැන ඒ වාර්තාවෙහි අඩංගු වේ. 2015 සහ 2016 වර්ෂවලදී සිදුකළ මහබැංකු බැඳුම්කර වංචාවේදී සිදුවූ පාඩුව තවමත් නිසි පරිදි ගණනය කර නොමැති අතර එම පාඩුව ගැන තොරතුරු තිබෙන්නේද මෙම වෝහාරික විගණන වාර්තාවෙමය.

බැක්සයිඩ් එක එකාට දෙමින් ජිවත් වන අති බහුතරයක් සහිත පාර්ලිමේන්තුවෙන් රටේ ජනතාවට අඩුම තරමේ ඇත්ත දැන ගැනිමට හැකි වේදැයි අප නොදනිමු.නමුත් ඇත්ත් ජනතාව දැනගත යුතුමය.

Lanka News Web පවත්වාගෙන යෑම සදහ ඔබගේ උදවු අවශ්‍ය අවශ්‍යම මොහොතක්…
   

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top