Conspiracy

ගෝඨා හමුවු ඇමරිකානු කණ්ඩායමට නායකත්වය දුන් Raj Sha.. ට්‍රම්ප්ගේ ලිපිය රැගෙන ආ දකුණු ආසියානු කලාපයේ බලය මෙහෙයවන Lisa Curtis… බෙදුම්වාදී ගමන් මගේ විජයග්‍රාහි ගමන යන ගෝඨාභය….

Published on: Jan 20, 2020- අමෙරිකානු ජනාධිපති ට්‍රම්ප්ගේ ධවල මන්දීර නියෝජිතයන් පිරිසක් පසුගිය දා ගෝඨාභය රාජපක්ෂ හමුවුණා. එම රැස්වීම කාන්තා නියෝජිතයන් තිදෙනෙකු හා ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ අතර ඇති වූ බවයි වාර්තා වන්නේ. එනම් අමෙරිකානු ජාතික ආරක්ෂක මණ්ඩලයේ දකුණු ආසියාව සඳහා වන ජනපති ට්‍රම්ප්ගේ නිල නියෝජිත Lisa Curtis, දකුණු මධ්‍යම ආසියානු සම්බන්ධතා පිළිබඳ අතිරේක ලේකම් Alice Wells සහ ශ්‍රි ලංකාවේ අමෙරිකානු තානාපති Alaina Teplitz ය.

දකුණු මධ්‍යම ආසියානු සම්බන්ධතා පිළිබඳ අතිරේක ලේකම් Alice Wells සහ ශ්‍රි ලංකාවට පැමිණි කණ්ඩායමේ ප්‍රධානීයා ලෙස පෙන්විමට ශ්‍රි ලංකා රජය උත්සහ කලද සැබෑවටම ලංකාවට ආව දුත කන්ඩායමේ නායකයා බවට පත්වුයේ ට්‍රම්ප් ගේ විශේෂ නියෝජිත (White House Deputy Press Secretary and Deputy Assistant to the President from 2017 to 2019. ) Raj Sha නමැත්තායි.

අප පසුගිය 16 වැනිදා (සුභාෂ්කරන් අල්ලිරාජාගෙ කළු සල්ලි මසකට ඩොලර් බිලියන 2ක් වටේ යයි… ඇමරිකානු නියෝජිතයන් ගෝඨාභයට වාර්තාවක් දෙයි… ලෝක මුදල් විශුද්ධිකරණ කේන්ද්‍රය ලංකාවේ… පාස්කු ප්‍රහාරය ගැනත්අ නාවරණයක්!) යනුවෙන් අපකල අනාවරණයේදි සදහන් කළා.

Raj Sha යනු කවුද ඉදිරි අනාවරණයේදි බලාපොරොත්තු වන්න

         සැගවුනු නායකයා Raj Sha

මේ අතරින් ශ්‍රි ලංකාවේ බෙදුම්වාදී එල්ටීටීඊ සංවිධානයට මතවාදිමය වශයෙන් සහය පළ කළ ආසියානු සහ ෆැසිපික් කලාප මිලිටරීකරණය පිළිබඳව ධවල මන්දිර ප්‍රධාන පෙලේ උපදේශිකාවක වන ජනපති ට්‍රම්ප්ගේ නිල නියෝජිත Lisa Curtis ගේ සහභාගිත්වය වැදගත් වේ.

ලංකාවේ ඉහළ රාජය නායකයන් දෙපළ සමඟ Lisa Curtisගේ සාකච්ඡා දියත් වන්නේ මිලිටරීකරණය සම්බන්ධයෙන් චීන ව්‍යාප්තියට එරෙහිව අමෙරිකාව සිය මිලිටරීකරණය ආසියා හා පැසිෆික් කලාපය තුළ වඩා වැඩි වැඩියෙන් ක්‍රියාත්මක කරමින් සිටින අවධියක වීම විශේෂත්වයකි. ගෝඨාභය රාජපක්ෂ හා පැවති මෙම සාකච්ඡාවේදී ප්‍රතිසංවිධානය, මානවහිමිකම් මෙන්ම අමෙරිකානු සහශ්‍ර සංවර්ධන ව්‍යාපෘතිය (MCC)ගිවිසුම පිළිබඳව සාකච්ඡා කර තිබෙන බවත් වාර්තා වෙනවා.

මේ ආකාරයෙන් Lisa Curtis සිටින සාකච්ඡාවලදි රටේ ජනවාර්ගික ප්‍රතිසංවිධානය, විවෘත නිදහස් ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපය හා මානව හිමිකම් පිළිබඳව මතුවන විට ඇයගේ රාජකාරි භූමිකාව පිළිබඳව විශ්ලේෂණය කිරීම වැදගත් වේ. 2013 Lisa Curtis අමෙරිකානු කොංග්‍රස් සභික පිරිසක් හා ලංකාව මානවහිමිකම් උල්ලංඝනය කරමින් ජාත්‍යන්තර නීතිය උල්ලංඝනය කළ බවට චෝදනා කළ බැෂර්වරුන් පිරිසක් සමඟ ඒකාබද්ධ වෙමින් කටයුතු කොට ඇත. ඇය ට්‍රම්ප් ධවල මන්දිරයේ පරිපාලනයේ මිලිටරි ගොඩනැගීම හා ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපයේ ව්‍යාප්තිය සමඟ සම්බන්ධ වී සිටින ප්‍රමුඛ නිලධාරිනියක් වන අතර වොෂිංටන් විසින් නිකුත් කරන ලද සෑම ලේඛනයකම එහි උත්සාහය කලාපය ‘විවෘත හා නිදහස්’ ලෙස පවත්වාගෙන යාම බව කියා සිටී. ලාභාංශ යනු ආර්ථික අවස්ථා වැඩි දියුණු කිරීම, මානව හිමිකම් සහ නීතියේ ආධිපත්‍යය ප්‍රවර්ධනය කිරීමයි.

2017 ජනවාරි මාසයේ ට්‍රම්ප් පරිපාලනය ආරම්භ වීමත් සමඟ රාජ්‍ය දෙපාර්තමේන්තුව එහි බලපෑම සහ බලය පිරිහී යන මට්ටමකට ගෙන ගොස් ඇත. කර්ටිස් යනු ධවල මන්දිරයේ නිලධාරිනියකි. ඇයට ශ්‍රී ලංකාවට අයත් දකුණු ආසියානු කලාපය සඳහා ප්‍රතිපත්ති සම්පාදනය පිළිබඳ වැඩි බලයක් ඇත.

Lisa Curtis

‘මිලේනියම් චැලෙන්ජ් කෝපරේෂන්’ (MCC) ගිවිසුම අත්සන් කිරිම සදහා තමන්ගේ හෝ තම ආණ්ඩුවේ විරෝධයක් නොමැති වුවත් තමන් විසින් පත් කර තිබෙන කමිටුවේ කටයුතු අවසන් වූ වහාම එය ක්‍රියාවට නගන බව ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපද ජනාධිපති ඩොනල්ඞ් ට්‍රම්ප්ගේ නියෝජ්‍ය සහායිකා සහ ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපද ජාතික ආරක්ෂක කවුන්සිලයේ දකුණු හා මධ්‍යම ආසියානු කලාපය පිළිබඳ අධ්‍යක්ෂ ලීසා කර්ටිස් (Lisa Curtis) යොමුකල සaජු ප්‍රශ්ණයට පිළිතුරු දෙමින් සදහන් කර තිබේ.

“දෙමළ ජනතාව අතර තවමත් ප්‍රධාන මානව හිමිකම් ගැටලු පවතින විට රජයට ඕනෑවට වඩා ණය ලබා දෙන්නේද යන්න මානව හිමිකම් ක්‍රියාකාරීන් ප්‍රශ්න කර තිබේ” යනුවෙන් ඇය ගෝඨාභය හමුවේ අවධාරණය කර තිබේ.

ඇමෙරිකානු ජනාධිපති ඩොනල්ඞ් ට්‍රම්ප්ගේ ලිපියක් ද ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂටලබාදුන් අතර ඒ හරහා අප පසුගියදා අනාවරණය කල පරිදි ඇමරිකානු සතුරු රටවල් වල ක්‍රියාකාරිත්වය හමුවේ එවකට ආරක්ෂක ලේකම්ව සිටි ගෝඨාභය අත්සන් කල (SOFA) වැනි ගිවිසුම් තවත් පුළුල් කිරිමට අවශ්‍ය කටයුතු කරන ලේසත් ඒ සදහා තමන්ගේ මධ්‍යම ආසියානු කලාපය පිළිබඳ අධ්‍යක්ෂ ලීසා කර්ටිස් සමග සුහදව කටයුතු කලයුතු බවත් දන්වා තිබේ.

හම්බන්තොට වරාය ගිවිසුම අසාර්ථක සහ ශ්‍රී ලංකා ජනතාවට අසාධාරණයක් කරන ලද ගිවිසුමක් බවත් තවදුරටත් ඒ අකාරයේ ගිවිසුම් සදහා එලබිමට ඉදිරියේදි අවස්ථාවක් නොලැබෙනු ඇති බවත් තරවටු ස්වරූපයෙන් කර්ටිස් සදහන් කර ඇතිබව ඇමරිකානු වෙබ් අඩවි උපුටා දක්වා තිබේ.

(2014 අගභාගයේදී චීන සබ්මැරීනයකට දෙවරක් කොළඹ වරායට පැමිණීමට ශ්‍රී ලංකාව දක්වන කැමැත්ත ඉන්දීය නිලධාරීන් බිය ගැන්වීමට සමත් වු අතර 2015 ජනවාරි 8 වන දින රාජපක්ෂ පාලනය පරාජයට පත්වීමෙන් පසු ශ්‍රී ලංකාව චීනය සමඟ ඇති සබඳතාව බිඳ දමා ඇති අතර එවකට පත්වු ජනාධිපති සිරිසේන තිබුනේ කොළඹ ඉන්දියාව සහ චීනය අතර ප්‍රවේශය සමතුලිත කරන බවයි.)

ශ්‍රී ලංකාවේ භූ-මූලෝපායික පිහිටීම අවධාරණය කරමින් ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපය මිලිටරීකරණය කිරීමේ වැදගත්කම ද, සමුද්‍රීය සහයෝගය සඳහා ශ්‍රී ලංකාව සහය දිමට බැදි සිටින බව පෙන්වා දුන් කර්ටිස් ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපය තුළ මිලිටරි ප්‍රයත්නයේ දී “කැමැත්තෙන් හවුල්කරුවෙකු” සිය හමුදා ශක්තිය බරපතල ලෙස පුළුල් කිරිම සදහා ශ්‍රී ලංකාව විසින් 2007 අත්සන් කරන ලද පිටු 83 කින් යුත් අත්පත් කර ගැනීමේ හා හරස් සේවා ගිවිසුම Acquisition and Cross-Servicing Agreement(ACSA) පුළුල් කිරිම සදහා අවශ්‍ය ඇති බවත් ඒ සම්බන්ධයෙන් ඉදිරියේදි සාකච්ඡා කිරිමට බලාපොරොත්තු වන බවද සදහන් කර තිබේ.

මධ්‍යම ආසියානු කලාපයේ ආරක්ෂාව, වෙළෙඳාම හා ආයෝජන ආදී කරුණු රැසක් සම්බන්ධයෙන් මෙන්ම උතුරේ දමිළ ජනතාවගේ ප්‍රශ්ණයට නිශ්චිත විසදුමක් ලබාදිම සම්බන්ධයෙන් වන රජයේ ප්‍රතිපත්තිය වහාම අනාවරණය කලයුතු බවද ඇය සදහන් කර තිබේ.

ශ්‍රී ලංකාවට අයත් දකුණු ආසියානු කලාපය සඳහා ප්‍රතිපත්ති සම්පාදනය පිළිබඳ වැඩි බලයක් ඇති කවුද මේ Lisa Curtis..

දකුණු ආසියාව සම්බන්ධයෙන් ට්‍රම්ප් පරිපාලනයේ ප්‍රතිපත්තිය මෙහෙයවන ප්‍රධාන පුද්ගලයා වෙන කවුරුත් නොව ට්‍රම්ප් ධවල මන්දිරයේ ජාතික ආරක්ෂක කවුන්සිලයේ බලගතු තනතුරක් දරන ලීසා කර්ටිස් ය.

ආසියා පැසිෆික් කලාපය මිලිටරීකරනය කිරීම සඳහා වොෂිංටනය තල්ලු කිරීමේ Lisa Curtis භූමිකාව හෙරිටේජ් පදනමේ ආසියා විශේෂඥයෙකු ලෙස සිටි කාලය දක්වා දිව යන අතර කොන්ග්‍රස් සභිකයින් පිරිසක් සමඟ සම්බන්ධ වි දෙමළ අයිතිවාසිකම් වෙනුවෙන් කොන්ග්‍රස් කොකේස් (Congressional Caucu) ආරම්භ කර ශ්‍රී ලංකාවේ මානව හිමිකම් සහ ජාත්‍යන්තර මානුෂීය නීතිය උල්ලංඝනය කිරීම හෙළිදරව් කිරිමට මැදිහත් වු අයෙකි. බෙදුම්වාදී ලිබරේෂන් ටයිගර්ස් ඔෆ් දෙමළ කොටින්ගේ (එල්ටීටීඊ / දෙමළ කොටින්ගේ) දෘෂ්ටිවාදය සමඟ සමීප සම්බන්ධතාවයක් දැක්වු බවද නොරහසකි.

 Danny Davis

2013 දෙසැම්බර් මස මුලදී,ශ්‍රී ලංකාවේ ජනවාර්ගික හා ආගමික නිදහස ආමන්ත්‍රණය කිරීම සඳහා කොන්ග්‍රස් කොකේස් එකක් නිර්මාණය කරන ලද අතර, කොකේස් හි අරමුණ වූයේ ශ්‍රී ලංකාවේ දෙමළ ජනයාගේ තත්වය සහ ඔවුන්ගේ දුක්ඛිත තත්වය පිළිබඳව ඇමරිකානු නීති සම්පාදකයින්ගේ සහ මහජනතාවගේ අවධානයට යොමු කිරීමයි. කොකේස් ආරම්භ කළේ රිපබ්ලිකන් කොන්ග්‍රස් සභික බිල් ජොන්සන් සහ ඩිමොක්‍රටික් කොන්ග්‍රස් සභික ඩැනී ඩේවිස් (Danny Davis) විසිනි.

එවකට දකුණු ආසියාවේ විශේෂඥයෙකු ලෙස හෙරිටේජ් පදනම සමඟ සිටි ලීසා කර්ටිස්, 2013 දෙසැම්බරයේ වොෂිංටන් ඩී.සී. හි කැපිටල් හිල් හි පැවති රැස්වීමේදී කමිටුවට නායකත්වය දුන් අයගෙන් කෙනෙකි.

ආසියා පැසිෆික් කලාපය මිලිටරීකරනය කිරීම සඳහා වොෂිංටනය තල්ලු කිරීමේ කර්ටිස් මහත්මියගේ භූමිකාව ආසියා විශේෂ .යෙකු ලෙස හෙරිටේජ් පදනමේ සිටි කාලය දක්වා දිව යන අතර 2016 ජුනි 9 වන දින ආසියාවේ සහ පැසිෆික් කලාපයේ  එක්සත් ජනපද විදේශ කටයුතු පිළිබඳ අනුකමිටුවට ඉදිරිපත් කළ සාක්ෂියේ ලීසා කර්ටිස් එක්සත් ජනපද රජයට ප්‍රතිපත්ති නිර්දේශයක් යෝජනා කළ අතර “සමුද්‍රීය සහයෝගීතාව වැඩි දියුණු කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කිරිම එහි මුලික අරමුණ වි තිබේ.

ඉන්දියානු සාගර කලාපයේ ශ්‍රී ලංකාව ප්‍රමුඛ ස්ථානයක් ගන්නා අතර වොෂින්ටනය වැඩි උපදේශන, පුහුණුවීම් සහ අභ්‍යාස මගින් කොළඹ සමඟ නාවික සහයෝගීතාව තීව්‍ර කළ යුතු බවත් කලාපය තුළ චීන නාවික අභිලාෂයන් පරීක්ෂා කිරීම සඳහා එක්සත් ජනපදය පිළිගත යුතු අතර හැකි නම් කොළඹ සහ නවදිල්ලිය අතර සමීප නාවික සබඳතා වර්ධනය කළ යුතු බවද ඇයගේ නිර්දේශ වේ.

කොන්ග්‍රස් සභික ඩැනී ඩේවිස් (Danny Davis)යනු යුද්ධයේ උච්චතම අවස්ථාව වන විට කොටි නායක ප්‍රභාකරන්ගේ ඉහළ නායකයන් සමඟ සාකච්ඡා කිරීම සඳහා උතුරු ප්‍රදේශයට ගිය අයෙකු වේ.

 Nimmi Gawrinathan

2005 මාර්තු 30 සිට අප්‍රියෙල් 5 දක්වා ඩේවිස් ශ්‍රී ලංකාවට ගිය අතර, වැඩි කාලයක් ගත කළේ දෙමළ ඊලාම් විමුක්ති කොටින් විසින් පාලනය කරනු ලබන වන්නි සහ කිලිනොච්චි දිස්ත්‍රික්කවල වන අතර ඩේවිස් ,ලීසා සමග එක්ව අරමුදල් එකතු කිරිමේ මෙහෙයුම දියත් කර තිබේ.එම සංචාරයේ සම්පූර්ණ වියදම් LTTE විසින් දැරු අතර ඩේවිස්ගේ සහයට පැමිණි ඩැනියෙල් කැන්ට්‍රෙල් නැමැත්තා වෙනුවෙන් ඇමරිකානු ඩොලර් 7,000 බැගින් ගෙවිම් පවා කර තිබු බව පසුව අනාවරණය වි තිබේ.

මුදල් විශුද්ධිකරණය, අවි ආයුධ මිලදී ගැනීම සහ අල්ලස් ලබා ගැනීම හරහා ත්‍රස්ත කල්ලියට සහාය දැක්වීමේ පුළුල් කුමන්ත්‍රණයකට සහභාගී වූ බවට ඩේවිස්ට චෝදනා එල්ල වු අතර නිව්යෝක් නුවරදී දෙමළ කොටින්ගේ ආධාරකරුවන් 11 දෙනෙකු අත්අඩංගුවට පත්විමෙන් පසුව එම තොරතුරු තහවුරු වු බව චිකාගෝ ට්‍රිබියුන් වාර්තා අනාවරණය කර තිබේ.

ඩේවිස් සහ ලීසා කණ්ඩායමේ තවත් අයෙකු වන නිම්මි ගව්රිනාදන් (Nimmi Gawrinathan)ශ්‍රී ලංකාවේ බලධාරීන් අතර එතරම් ප්‍රසිද්ධියට පත් නොවු අතර ඇය මෙම කොකේස් පිටුපස ඇති ‘මොළය’ සහ ශ්‍රී ලංකාවේ තත්වය සහ මෙම දකුණු ආසියානු ජාතියේ ඊසාන දෙසින් පිහිටි ‘දෙමළ ජනතාවගේ දුක්ඛිත තත්වය’ පිළිබඳ ලේඛන හා දත්ත සැපයුම්කරු බවටද ප්‍රසිද්ධියක් උසුලයි.

කතාව අවසන් නැත…. ශ්‍රි ලංකාවට ආ අමෙරිකානු ජනාධිපති ට්‍රම්ප්ගේ සැගවුනු නායකයා Raj Sha කවුද?

 

බෙදුම්වාදී ගමන් මගේ විජයග්‍රාහි ගමන යන ගෝඨාභය….

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top