Political

අන්නකොරොස් ජනතාවට හිරු, දෙරණ ජංගී කොට පෙන්වයි… දරුවන්ට ලිංගික අධ්‍යාපනය දෙනවාට අභයතිස්ස චෝරවාදියා කීපේ … ජනතාවගේ සෑබෑ ප්‍රශ්න වහන රස්තියාදුකාර චිවරධාරින් මෙන්න!

Published on: Dec 26, 2019 – රටේ ප්‍රශ්ණ වැලකි. හාල් ගන්න කඩේට යන ජනතාවට මේ දිනවල දෙවියන්ගේ හාල් පෙනෙන්නට පටන්ගෙන තිබේ. එලවලු ගැන කතා කරන්න දෙයක් නැත. ළූනු කනවා තියා ඒ දෙස බලන්නටවත් ජනතාවට බැරිය. “දැන් ළූනු කියද ” කියා අහන්නට මහින්ද ලොක්කා පන්සල් යන්නේද නැත. 69 ලක්ෂය අන්නකොරොස් වි සිටි. අන්නකොරොස් වි සිටින ජනතාවට හිරු සහ දෙරණ නිළියන් කියන බඩුකැලි වල ජංගි කොට පෙන්වන්නට පටන්ගෙන තිබේ. නමුත් ජනතා විරෝධය වසන්නට තරම් ඒ ජංගි කොට සමත්ව නැත.

ඒ නිසාම වන්නට “විපත්මඟ”, “බඩ එළිය” වැනි සංවිධාන නිර්මාණය කර දැන් ජනතාව හමුවේ කියා ගන්නට දෙයක් නැතිව නිරුත්තරව සිටින කණ්ඩායම් ජනතාවට විවිධ බයිලා කතා ජනතාවට කියමින් සිටි. “හතේ අපේ පොත” යන ලිංගික අධ්‍යාපනය දරුවන්ට ලබාදෙන පොත තහනම් කල යුතු බවට අඬබෙර  ගසමින් සිටි. ඒ හරහා මෙම චෞර චීවරධාරින් උත්සහ ගනුයේ ගෝඨාභය රාජපක්ෂ වැඩබැරි විරුවා නිසා ජනතාවගෙන් එල්ල වන චෝදනා වසා ගැනිමටය.

කවුද මේ අභයතිස්ස චෝරවාදියා…

පැපිලියාන සුනේත්‍රාදේවි පිරිවෙන් විහාරස්‌ථානාධිපති ආචාර්ය මැදගොඩ සුමනතිස්ස නාහිමියන් පන්සලේ ලිදට තල්ලු කර කිසිදු අයිතියක් නොමැති පන්සලට අයිතිය කියු අභයතිස්ස චෝරවාදියා ගෝඨාභයගේ ආශිර්වාදයෙන් බොරලැස්ගමුවේ කඩ කාමර 30 කින් යුතු සිව් මහල් ගොඩනැගිල්ලක් ඉදිකර ගත් අතර පන්සලේ සහ ආදායම් ලබන පන්ති කාමර සියල්ලම හමුදාව යොදවා සාදාගත් අයෙකු වේ.

මෙම ගොඩනැගිලි යුධ හමුදාවේ සම්පත් භාවිතා කොට ඉදි කළ බව නොකියන්නේ ඔහු පමණි. මීට අමතරව පැපිලියානේ තවත් ගොඩනැගිලි රාශියක් ගෝඨාභයගේ උදව් උපකාර ඇතිව රජයේ මුදල් වැයකර ඉදිකර ඇත. මෙම උදව් උපකාරවලට ණය ගෙවීමට අභය තිස්ස චෝරවාදී කාස මුණ්ඩකයා පසුගිය ජනාධිපතිවරණයේදි බෞද්ධාගමට මුවා වී ගෝඨාභය ප්‍රවර්ධනය කිරීමේ කාරියේ නියැලී සිටි අයෙකි.

ළමා ලිංගික අධ්‍යාපණය ගැන කෑ මොර දෙන අභය තිස්ස නිතර නිතර ප්‍රංශය බලා යන්නේ ඇයිද යන්න සොයා බැලුවහොත් චිවරයද ගලවා දැමිමට සිදුවන බව නියතය.(ඒ පිළිබඳව විස්තර බලාපොරොත්තු වන්න)මැතිවරණ නීතිය බල්ලට දමා විහාරස්ථානවල දේශපාලන රැස්වීම් තියමින් මැතිවරණ කොමසාරිස්ටත් තර්ජනය කල මැදගොඩ අභය තිස්ස මේ වනවිට ගෝඨාභයට උපදෙස් දෙන උපදේශක සභාවේන්ද දොට්ට වැටි අවසන්.

“හතේ අපේ පොත”  තහනම් කළ යුතුද..?

මැදගොඩ අභය තිස්ස හාමුදුරුවනේ ඔබ වහාන්සේලා දේශපාලනය දඩමීමා කරගෙන මේ පොත තහනම් කරන්න කියලා ඉල්ලන්නෙ මොන පදනමින්ද..?අන්න ඒ පදනම රටට පැහැදිලි කිරිම වැදගත් වේ, ජාතිවාදී,අන්තවාදි කදවුරේ හිමිනමක් ලෙස ලිංගික කුහකයෙකු විමත් පුදුමයට වියයුතු නැත.

ලිංගික අධ්‍යාපනය නිසි වයසේදී දරුවන්ට ලබා නොදීමේ විපාක අප ඕනෑතරම් දැක තිබේ. අසා තිබේ. එය වයස් බේදයකින් තොරව නිවසේ සිට පන්සලේ බණ මඩුව් දක්වාම අප දැක තිබේ. ඒ නිසාම ලෝකයේ බොහෝ රටවල මෙන්ම කළ යුත්තේ මේ පොත තහනම් කිරීම නොව මේ පොත ඉගැන්වීම සඳහා ගුරුවරුන් පුහුණු කර පුහුණු ගුරුවරු පාසල් වලට යොමුකිරීමය.

නිසි ලෙස ලිංගික අධ්‍යාපනය ලබා නොදීමෙන් කුතුහලය නිසාවෙන්ම ලිංගික අසහනකාරී පුද්ගලයන් සමාජයට බිහිවෙන අතර එය ජාතිය,ආගම හෝ වෙනත් කරුණක් නිසා වෙනස් නොවන බව නොරහසකි.

විශේෂයෙන්ම මේ සමාජයේ පුද්ගලයන් ගැහැණු දරුවන්ව ලිංගික ක්‍රියා වලට නම්ව ගන්නෙ කෙසේද යන්න දනුම නිසි ලෙසම ලබාදිය යුතුය.තමන්ගේ අල්ලපු ගෙදර ජීවත් වන අයියා, මාමා, සීයා දිහා සැකයෙන් බලන්න නෙවෙයි නමුත් බුද්ධිමත්ව ඔවුන්ව නිරීක්ෂණය කර ඔවුන්ගේ අභිලාෂය දරුවාට හදුනාගත හැකි දැනුම මෙන්ම ඔවුන් යම් වරදකාරී දෙයකට තමන්ව පොළඹවා ගන්න උත්සහ කරනවා නම් එයින් මිදී පළා යාමට අවශ්‍ය දැනුම දරුවන්ට ලබාදිය යුතුය.

සදාචාරය, ආගම ගැන මළු ගණන් පොර ටෝක් දෙන ඔබවහන්සේට මේ දේත් පවසන්නම්. ඔය කියන තරමේ ශාසනමාමකකමක් තිබේ නම්  ඔබවහන්සේ මුලින්ම කළ යුත්තේ ගෝඨාභය වෙනුවන් ඔබත් එක්ක කරට කර සිටි, සමන්තා චක්ක වාලේසු කියා දෙවියන්ට ආරාධනා කොට ගෑනුන්ගේ ඇදුම් ගැන, ඇවිදීම ගැන, දොර මුළු අස්සේ නාඩගම් ගැන, ෆෙස් බුක් ගැන ගොන් ජෝක් කියමින් ගැලරියේ උපාසක අම්මලාට බණ යන නමින් වල් පල් හෑලි දොඩවන කොටුවේ පොඩි හාමුදුරුවන්ගේ බණ ය. ඒ බණ අසන්නට පැමිණෙන මිනිසුන්ට හෝ දෙවියන්ට ඒ බනේ සත පහක ගන්නට දෙයක් නැත. ගිහි ජීවිතය සම්බන්ධව භික්ෂූන් වහන්සේ නමක් හැසිරෙන ආකාරය නොදන්නේ නම් අමතක වී ඇත් නම් ලොකු බණ පොත් කියවීමට වෙලාව නැත්නම් ධම්ම පදයේ වග්ග ටික කියවා ගන්නයැයි ඔබවහන්සේට මතක් කරන්නටද කැමැත්තෙමි.

අභය තිස්ස චෝරවාදියා… පොතේ අඩංගු කරුණු ගැන කියන කතාව ඔබත් අහන්න…

පොතේ තියේන දේ මොනවාද? කියවන්න ….

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top