Political

කට විතරයි.. වැඩ නෑ.. සංඝමිත්තා,මිහිඳු හිමි,කාවන්තිස්ස යාපනයේන් දොට්ට වැටේ… හමුදා,පොලිස් ලොක්කෝ කටවල් වහගනී..

Published on: Dec 23, 2019- යාපනය බන්ධනාගාරය ඉදිරිපිට තාප්පයක සිරකරුවන් විසින් නිර්මාණය කර තිබූ චිත්‍රයකට අදාළව ප්‍රතිමා තුනක් එම ස්ථානයේ ස්ථාපිත කිරීමට යාමේදී ද්‍රවිඩ ජාතික සන්ධානයේ හිටපු පළාත් සභා මන්ත්‍රී එම්.කේ. සිවාජිලිංගම්ගේ බලපෑම් මත එම ස්ථානයෙන් ඉවත් කළ බව යාපනය පොලිසිය සදහන් කරනවා.(ඡායාරූප සියල්ලම පහතින් බලන්න )

පෙරේදා (21) මෙම සිද්ධිය සිදුවී ඇති අතර තාප්පයේ ඇඳ තිබූ චිත්‍රයට අදාළව සංඝමිත්තා තෙරණිය, මිහිඳු හිමියන් හා කාවන්තිස්ස රජුගේ ප්‍රතිමා තුනක් මෙහි නිර්මාණය කර තිබිණි.

සිංහල බෞද්ධ ඉතිහාස කතා දැක්වෙන ප්‍රතිමා උතුරට අවශ්‍ය නොවන බවත්, වහාම මේ ප්‍රතිමා නිරාවරණය කිරීමෙන් වළකින ලෙසද කියමින් මන්ත්‍රීවරයා ඇතුලු පිරිස එම ස්ථානයේ නොසන්සුන්කාරී ලෙස හැසිරීම නිසා බන්ධනාගාර නිලධාරීන් එම ප්‍රතිමා ඉවත් කිරීමට කටයුතු කර තිබේ.

මෙම පිළිමය අඩි 5 ක උසකින් යුත් සිරකරුවෙකු විසින් ඉදිකරන ලද්දක් වන අතර ඊයේ බන්ධනාගාරයෙන් පිටතට ගෙන යන ලද පිළිමය අද බන්ධනාගාර ගොවිපලේ තැන්පත් කිරිමට කටයුතු කලද එල්ල වු විරෝධතා හමුවේ එය එතැනින්ද ඉවත්කර බන්ධනාගාරයේ පසුපස දෙබොක්කාවකට විසීකර තිබේ.

උතුරේ අප විශේෂ වාර්තාකරු සදහන් කළේ සිවාජිලිංගම්ගේ තර්ජන හමුවේ පොලිසිය සහ හමුදාව අසරණ වි බලා සිටි බවත් එම සිදුවිම සම්බන්ධයෙන් උතුරේ හමුදා ප්‍රධානින් සහ පොලිස් ප්‍රධානින් දැනුවත් කලද මේ දක්වා කිසිදු ප්‍රතිචාරයක් එයට දක්වා නොමැති බවයි.

මේ අතර බන්ධනාගාරයෙන් පිටත වීදියේ බෞද්ධ සංකේත ඉදිකිරීමට දැඩි විරෝධයක් එල්ල විය. යාපනයේ මහ නගර සභාවේ සාමාජිකයින් සහ සාමාන්‍ය ජනතාව අද පෙරවරුවේ රැස්ව සිටියහ.

කෙසේවෙතත් සිවාජිලිංගම් දමිල මාධ්‍ය හමුවේ අදහස් දක්වමින් සදහන් කර ඇත්තේ තමා කිසි විටෙකත් බුද්ධාගමට හා තමා දේශනා කළ පූජනීය බුද්ධාගමට විරුද්ධ නොවන නමුත් දෙමළ ප්‍රදේශවල අනවශ්‍ය ලෙස සිදුකරන සිංහල බෞද්ධ ප්‍රචාරයන් දැඩි ලෙස හෙළා දකින බවත්, ඊට විරුද්ධ බවත් ය.

පසුගිය නොවැම්බර් 26 වන දින දෙමළ ඊලම් ජාතික නායක වේලුපිල්ලෙයි ප්‍රභාකරන්ගේ 65 වන උපන්දිනය සැමරීමට මහාවිරු (Tamil Eelam Heroes Day)වැඩසටහන් 91ක් එම්.කේ. සිවාජිලිංගම් විසින් උතුරේ සංවිධානය කර තිබු අතර එය ඉතිහාසයේ පැවැත්වු වැඩිම මහවිරු වැඩසටහන් ගණනද වේ.නමුත් ඒ කිසිවක් පාලනය කිරිමට ගෝඨාභයගේ ආරක්ෂක වැඩපිළිවෙළට හැකියාව ලැබුනේ නෑ.

දෙමළ මාධ්‍ය අදාළ සිද්ධිය වාර්තාකර තිබු අයුරු…

ගෝඨාභයගේ රෙද්ද පල්ලෙන් බේරෙන දේශප්‍රේමය…. ඉතිහාසයේ වැඩිම මහවිරු සැමරුම් මෙදා… විමල්,ගම්මන්පිල ජනතාවට උත්තර දිපන්

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top