Conspiracy

වැඩබැරි ගෝඨා දේශපාලන පලිගැනිම අරඹයි…. පාඨ්ලී වසර 7ක් සිරගත කිරිමේ කුමන්ත්‍රණය මෙන්න…. කුලප්පු දප්පුල නීතිය නවන නැමිල්ල…

Published on: Dec 19, 2019- කොළඹ අපරාධ කොට්ඨාසය විසින් බලහත්කාරයෙන් ඊයේ (18) අත්අඩංගුවට ගත් හිටපු අමාත්‍ය පාඨලී චම්පික රණවක කොළඹ මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණයට ඉදිරිපත් කිරීමෙන් අනතුරුව ලබන 24 වැනිදා තෙක් යළි රක්ෂිත බන්ධනාගාර ගත කිරීමට කොළඹ අතිරේක මහෙස්ත්‍රාත් කාංචනා නේරංජලා ද සිල්වා අද (19) නියෝග කළා.

ඒ අනුව නීතිය නවන නීතිපතිවරයාගේ සහ රටට නායකත්වයක් දිමට තරම් කොන්දක් පණ නැති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ඇතුලු ඇතැමුන්ගෙ කුමන්ත්‍රණය මේ වනවිට දියත් ව ඇති අතර රාජගිරිය ප්‍රදේශයේ දී තරුණයෙකු අනතුරකට ලක් කිරීමේ සිද්ධියට අදාළව හිටපු අමාත්‍ය පාඨලි චම්පික රණවක කාලයක් සිරගත කර තැබිම ඔහුන්ගේ උපක්‍රමය වි තිබේ.

දැනටමත් නිගමනය කර ඇති නඩුව වෙනුවට දැන් ඔවුන් නව චෝදනා මාලාවක් ඉදිරිපත් කර තිබේන අතර  කලින් කළාක් මෙන් මෝටර් රථ ගමනාගමන පනත යටතේ ඔහුට චෝදනා කිරීම වෙනුවට දැන් පොලිසිය දණ්ඩ නීති සංග්‍රහය ක්‍රියාත්මක කර තිබේ. වර්තමාන චෝදනා සනාථ වුවහොත්, එවැනි වැරදි සිදුකිරීමේ ද දඩුවම  (punishment)වශයෙන් වසරක සිට අවුරුදු හතක් දක්වා ක්‍රියාත්මක කල හැක.

එය සාර්ථක වුවහොත්, කුමන්ත්‍රණකරුවන්ට පහසුවෙන්ම රණවකට ඔහුගේ සිවිල් අයිතිවාසිකම් ඉවත් කර දේශපාලනයෙන් සදහටම ඉවත් කළ හැකිය. ඔවුන් දැන් භාවිතා කරන දණ්ඩ නීති සංග්‍රහයේ

113A- කුමන්ත්‍රණය
329- බරපතල තුවාල කිරිම
400-වංචා කිරීම
190-බොරු සාක්ෂී ලබා දිම
198- සාක්ෂී අතුරුදහන් කිරිම
202-ව්‍යාජ අනන්‍යතාවක් ඉදිරිපත් කිරිම
102-අනුබල දිම

යන අසත්‍ය චොදනා යටතේ චොදනා ගොණුකර තිබේ.

2016 දී රාජගිරියේදි සිදුවු ඇත්ත 

2016 දී රාජගිරියේ සිදු විය. එවකට අමාත්‍යවරයාගේ අමාත්‍යංශයට අයත් වාහනයක් ප්‍රධාන මාර්ගයේ ගමන් කරමින් සිටියදී අධික වේගයෙන් ගමන් කළ මෝටර් පාපැදිකරුවෙකු විසින් හැප්පුනු අතර මෙම අනතුරේදී අමාත්‍යාංශයේ වාහනයේ පසුපස පැත්තට හානි සිදුවිය.

මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණය විසින් ආර්. පොදු මාර්ගවල ගමන් කිරීම නීති විරෝධී වූ සීසී 1000 යතුරුපැදිය පැදවූ තරුණයාට 1500 / – ක දඩයක් නියම කරන ලදී.

එසේ වුවද, නික්ම යන ඇතැම් උනන්දුවක් දක්වන අංශවල මහජන විරෝධයට ප්‍රතිචාර වශයෙන්.

ඇමතිවරයා විසින්ම වාහනය පැදවූ අතර, ඔහු තම අමාත්‍යංශ බලතල තම වගකීමෙන් පැහැර හැරීම සඳහා යොදා ගත් බවටත් එල්ල වු චොදනා හේතුවෙන් එවකට නීතිය හා සාමය පිළිබඳ අමාත්‍යවරයා අපක්ෂපාතී පරීක්ෂණයක් පවත්වන ලෙස බලධාරීන්ට උපදෙස් දුන්නේය. එවැනි නියෝගයක් හේතුවෙන් රජයේ විශ්ලේෂකයින්ගේ වාර්තා කැඳවනු ලැබූ අතර ඒ අවට ඇති CCTV වාර්තා පොලිසිය විසින් එකතු කර අනතුරට ලක්වූ රියදුරු හඳුනා ගැනීම සඳහා මොරටුවා විශ්ව විද්‍යාලයට ලබාදි තිබේ. පසුව රජයේ විශ්ලේෂක වාර්තාව මහේස්ත්‍රාත්වරයා වෙත ඉදිරිපත් කර තිබේ. අනතුර සිදුවන විට බයිසිකල් පැදවූ පුද්ගලයා කිලෝමීටර 70 ක වේගයෙන් ගමන් කළ බවත් වාහනය ගමන් කළේ කිලෝමීටර 17 ක වේගයෙන් බවත් වාර්තාවේ සඳහන් වේ.

මෝටර් රථ ගමනාගමන පනත උල්ලංඝනය කිරීම සම්බන්ධයෙන් මෝටර් සයිකල් පැදවූ තැනැත්තා වැරදිකරු බව මහේස්ත්‍රාත්වරයා නිගමනය කල නමුත් හිටපු අමාත්‍යවරයාගේ රියැදුරාට දායකත්ව නොසැලකිලිමත්කමකින් තොරව ඔහු නිදහස් කළේය.

නමුත් දැන් පොලීසිය මහේස්ත්‍රාත්වරයාට දන්වා ඇත්තේ රු. 950,000 ක් අනතුරට ලක්වීම හේතුවෙන් රජයේ වාහනයට (පොදු දේපල) සිදුවී ඇති බවත්  එබැවින් ඔහුගේ අනන්‍යතාවය ව්‍යාජ ලෙස සකස් කළ හිටපු ඇමතිවරයාගෙන් පාඩුව අය කර ගත යුතු බවත් ය.

ආණ්ඩු වෙනස් වීමෙන් පසු, වර්තමාන රජය ඔවුන්ගේ බරපතල විරුද්ධවාදීන් ලෙස සලකන චම්පිකා රණවකට ගොදුරු වීමෙන් දේශපාලන වාසියක් අත්කර ගැනීම සඳහා අවසන් වරට උසාවි නඩුව උඩු යටිකුරු කර ඇති බව ඉතා පැහැදිලිය.

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top