Political

බොරුවෙන් උපන් ගෝඨා ද්විත්ව පුරවැසිකමටත් බොරු කරලා….. සංචාරක වීසා වලින් ඇවිත් අයියාට ඡන්දය දාලා……. සාක්ෂි සහිත වික්ටර් අයිවන්ගේ විග්‍රහය…..

Oct 1, 2019  – අමෙරිකානු පුරවැසියෙකූ ගෝඨාභය රාජපක්ෂ 2005 මහින්ද රාජපක්ෂ සිය වැඩිමහල් අයියණ්ඩිය වෙනුවෙන් ඡන්දය භාවිත කිරීම සඳහා ද්විත්ව පුරවැසිභාවය ලබා ගෙන ඇත්තේ දින දෙකක සීග්‍රගාමී සේවයකින් බව රාවය කතෘ වික්ටර් අයිවන් පවසනවා.

වික්ටර් අයිවන් විසින් ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ පුරවැසිභාවය පිළිබඳව තොරතුරු ඇතුලත් සිය විග්‍රහය ඉදිරිපත් කොට ඇති අතර එයට අනුව ගෝඨාභය රාජපක්ෂ හැදුනුම්පත් ගමන් බලපත්‍ර ආදි සියල්ල ලබා ගෙන ඇත්තේ අසත්‍ය තොරතුරු මත් පදනම් ව වංචාවෙනි.

2005 වසරේදි ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ලංකාවට පැමිණෙන්නේ අමෙටිකානු පුරවැසියෙකු ලෙස  සංචාරක විසා යටතේ ය. එසේ පැමිණෙන ගෝඨා චමල් රාජපක්ෂ ගේ මූලිකත්වය යටතේ ඡන්ද නාම ලේඛනයට නම ඇතුලත් කොට ද්විත්ව පුරවැසිබව ඉල්ලා සිටින්නේ සිය මහින්ද රාජපක්ෂ සහෝදරයාගේ උපන් දවස වන නොවැම්බර් 18 වෙනිදාය. ද්විත්ව පුරවැසිභාවය ලබා දීම සඳහා විෂය භාර අමාත්‍යවරයෙකු පවා පත් කොට නොමැති වකවානුවක නොවැම්බර් 21 වෙනිදා ගෝඨාට පුරවැසිකම ලැබීම ආශ්චර්යයක් බව අයිවන් පෙන්වා දෙනවා.

හීනෙකින්වත් පරිඝණක ඉංජිනේරුවරයෙකු ලෙස කටයුතු කොට නොමැති ගෝඨා ද්විත්ව පුරවැසිකම වෙනුවෙන් අයදුම් කළ අයදුම්පත්‍රයේ සඳහන් කොට ඇත්තේ තමා පරිඝණක ඉංජිනේරුවෙක් බවයි.

නව ශ්‍රී ලංකාවක් තනන්නට සුදු පිරුවටය ඇදගෙන ජනතා වරම ඉල්ලන අහිංසක ගෝඨා මහින්ද රාජපක්ෂ ජනාධිපති වන්නට පෙරම සිය ජඩකමේ වැඩ අල්ලා ඇති ආකාරය පැහැදිලි ලෙස පෙන්වා දීම ට සාක්ෂි සහිතව වික්ටර් සිය විග්‍රහය තුළ සමත් වී තිබේ.

අයිවන්ගේ විග්‍රහය,

ගෝටාබය රාජපක්ෂට එරෙහිව පවරා තිබෙන නඩුද ගාමිනී වියන්ගොඩ හා මහාචාර්‍ය තේනුවර ඔහුගේ හැදුනුම් පත් හා ගමන් බ්ලපත් වලට අදාලව පරීක්ෂන වාර්තාද මා හොදින් හැදෑරුවා.මගේ නිගමනය ඔහුට ජනාදිපතිවරනයකට තරග කිරීමේ අයිතියක් නැතිබවය.

තිබෙන අනෙකුත් සියලු චෝදනා බැහැර කොට හැදුනුම් පත් හා විදේශ ගමන් බලපත්‍ර ප්‍රස්නය ප්මනක් ගත්තත් ඔහු සිදුකර තිබෙන වැරදි ඉතාම බරපතලයි.ඔහු ප්‍රවැසි නීති උල්ලන්ගනය කර තිබෙනවා.ආගමන ව්ගමන නීති උල්ලන්ගනය කර තිබෙනවා.කූට ලේකන සකස් කර තිබෙන බව පැහැදිලිව පෙනෙන්වා.

ඔහු පරන හැදුනුම් පත ලබාගෙන තිබෙන්න 1976 දෙසැම්බර් 21වනදා.එහි අන්කය 491724021v.විදේශ ගමන් බලපත් අන්කය n5384975.ඔහුට ඇමරිකන් පුරවැසි බාවය ලැබී තිබෙන්නේ 2003 ජනවාරි 31 වනදා.

පුරවැසි නීතිය අනුව විදේශ රටක පුරවැසිබාවය ලබාගත් පුදිගලයෙකුගෙ ලන්කාවෙ. පුරවැසිබාවය ස්වයන් ක්‍රීය ලෙස අහිමිවනවා.2005 ජනාදිපති මැතිවරනයෙදි ඔහු ලන්කාවට පැමින තිබෙන්නෙ ඇමරිකන් පුරවැසියෙකු ලෙස තාවකාලික සන්චාරක වීසා බලපත්‍රයක් යටතේය.මහින්ද රාජපක්ෂ ජනාදිපති දූරයට තේරී පතවන්නේ 2005 නොවැම්බර 18 වන සිකුරාදාය.ගෝටාබයට ද්වීත්ව පුරවැසි බාවය ලබාදී තිබෙන්නේ නොවැම්බර් 21 වන සදුදාය.සීග්‍රගාමි වේගයකින් ඒ දේ සිදුවී තිබෙන්නේ විෂයබාර ඇමතිවරයෙකු පවා පත්නොකර තිබූ අවස්තාවකදීය.ද්වීත්ව පුරවැසිබාවය සදහා එදිරිපත්කල අයදුම් පතේ ගොටා තමන් හදුන්වා ගෙන ඇත්තෙ පරිගනක ඉන්ජිනේරුවකු වශයෙනි.ඒ නිසා එම අයදුම් පත සැලකිය හැක්කේ බොරු තොරතුරු ඇතුලත් කූට ලේකනයක් වශයෙනි.

ඔහු අලුත ජාතික හැදුනුම් පත (194917210010) ලබාගෙන තිබෙන්නේද 2016 වසරේදී ඇමරිකන් පුරවැසි බාවය තිබියදීය.නීතියට පටහැනිව අලුත් හැදුනුම් පතක් ලබාගෙන තිබියදී 2017,2018 හා2019 යන වර්ෂ සදහා මැතිවරන නාම ලේකනයේ නම ලියාපදිංචි කර තිබෙනුයේ අවලන්ගු පරන හැදුනුම් පත යොදාගෙනය. එයද චේතනාන්විතව කරන ලද බරපතල වරදක් ලෙස සැලකිය හැකිය.ගෝටා තමන්ගේ ශ්‍රී ලන්කා විදේශ ගමන් බලපත්ත්‍රය (n 192600594)ලබාගෙන තිබෙන්නේද ඇමරිකන් පුඅරවැසි බාවය තිබිය දීය.ඒ සියල්ල බරපතල වැරදි වන අතර චේතනාන්විත්ව කරතිබෙන වැරදි වශයෙන් මිස නොදැන කරන ලද වැරදි ලෙස සැලකිය නොහැකිය.

නීතිය ක්‍රියාතමක වීමේදී ගෝටා සම්බන්දයෙන් කුමන ප්‍රතිපත්තියක් අනුගමනය කරාවිද යන්න කිවනොහැකිය.නීතියට අනුව නම් ඔහුට ජනාදිප්තිවරනයට තරග කල නොහැකිය.ඒ බරපතල වැරදි වෙනුවෙන් සිරදඩුවම් හිමිවීමද නොවැලැක් විය හැකිය.

 

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top