LNW SPY

ජාතික රූපවාහිනිය සිරිසේන ජනපතිව කිච කරයි… වැඩබැරි ටාසන්ලා සිරිසේනව සිල්වා කරයි… වලපල්ලට ගිය රූපවාහිනියට කාගේ සරණද?

Published on: Aug 20, 2019 – 37 වසරක ඉතිහාසයේ ජාතික රූපවාහිනිය (SLRC)විනාශ මුඛයටම රෑගෙන ගිය සභාපතිනි ඉනෝකා සත්‍යාංගනී සහ අසාර්ථක පාලනය මේ වනවිට රටේ ජනාධිපතිවරයාගේ නම පවා හරියට කියවා ගත නොහැකි අම්බරුවන් ප්‍රවෘත්ති නිවේදිකාවන් ලෙස බදවාගෙන තිබේන බව වාර්තා වේ.

රූපවාහිනි ප්‍රවෘත්ති අධ්‍යක්ෂවරයා ලෙස කටයුතු කරන ප්‍රවෘත්ති සම්බන්ධ මෙලෝහසරක් නොදන්නේ නීලාර් එන් කාසිම් තමන්ගේ හුරතලියක ප්‍රවෘත්ති නිවේදිකාවක් ලෙස බදවාගෙන තිබේන අතර ඇය ඊයේ (19) රෑපවාහිනියේ  1.55 ප්‍රවෘත්ති විකාශයේදි ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාගේ නම ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිල්වා මහතා යනුවෙන් සදහන් කර තිබේන අතර එය ඇය විසින් නිවැරැදි කිරිමටද උත්සාහ කර නෑ.

මිට දින කිහිපයකදි ඇය කාසිම් විසින් රූපවාහිනියට කැදවාගෙන ඇවිත් ඇති අතර ඇයට අවශ්‍ය පුහුණුවක්ද ලබාදිමට රූපවාහිනිය තුලදි කටයුතු කර නැති බවයි ප්‍රවෘත්ති අංශයට සම්බන්ධ මාධ්‍ය සේවකයන් අප විශේෂ නියෝජිත හමුවේ සදහන් කර ඇත්තේ.ඇය මුස්ලිම් තරුණියක වන අතර කිසිදු පුහුණුවකින් තොරව ප්‍රවෘත්ති නිවේදිකාවක් ලෙස ඉදිරිපත් කිරිම මෙම වරදට හේතුව වි තිබේ.මේ සම්බන්ධයෙන් අදාල නිෂ්පාදකයන් පාලනාධිකාරියට දැනුම් දුන්නද ඒ සම්බන්ධයෙන් කිසිදු පියවක් නොගෙන අදාල දර්ශ්ණ පවා මකා දැමිමට කටයුතු කරමින් සිටින බවද වාර්තා වේ.(Facebook මගින් එක්කල විඩියෝව පහතින් දැක්වේ … දර්ශණය නොවේ නම් පහතින් නරඹන්න… )

Loading…

සිය දුර්වල පාලනය හේතුවෙන් ජාතික රූපවාහිනිය විනාශ මුඛයට ක්‍රමයෙන් ඇද දමමින් සිටින ජාතික රූපවාහිනියේ සභාපතිනි ඉනෝකා සත්‍යාංගනී හට සිය ගෞරවය රැකගෙන ඉල්ලා අස් වෙන ලෙස ජනමාධ්‍ය අමාත්‍ය රුවන් විජේවර්ධන මහතා ඉල්ලා සිටි අතර එයට එරෙහි වෙමින් සිරිසේන ජනාධිපතිවරයාට මානසික අල්ලස් දුන් ඉනෝකා තවම්ත් සිය තනතුරේ රැදී සිටි.

ජාතික රූපවාහිනිය වෙත ලිපියක් යොමු කරමින් අමාත්‍යවරයා පවසා සිටින්නේ 2019 ජූනි මස 26 වෙනි දින ජාතික රූපවාහිනියේ සිදු කළ නිල සංචාරයේදි ඉනෝකාගේ පාලනය විසින් ජාතික රූපවාහිනිය වෙත කර ඇති ව්‍යසනය පිළිබඳව තමා කම්පා වූ බවත් සංචාරයෙන් පසුව ඇය විසින් නිදහසට කරුණු දක්වා ඉදිරිපත් කළ ලිපිය මගින් එම කළකිරීම උග්‍ර වූ බවත් ය.

මීට පෙර අප විසින් අනාවරණය කළ පරිදි 37 වසරක ඉතිහාසයේ පළමු වරට ශ්‍රී ලංකා රූපවාහිනි සංස්ථාවේ සේවකයින්ට මැයි මාසය වෙනුවෙන් ලැබිය යුතු වැටුප අහිමි වුණා.පසුගිය 24 වැනි දින සේවක වැටුප් ගෙවිය යුතු වුවද රූපවාහිනී සංස්ථාව මුහුණ දී ඇති දරුණු මූල්‍ය අර්බුදය හමුවේ වැටුප ගෙවීමට පාලනාධිකාරියට හැකි වී නැත. අවසන් වරට රූපවාහිණි සේවකයින්ට වැටුප් ගෙවා ඇත්තේ පසුගිය අප්‍රේල් මාසයේ 11 වන දාය. සාමාන්‍යෙයන් මැයි මස වැටුප මැයි මාසයේ 20 දා වනවිට බොහෝ රාජ්‍ය ආයතනවල ගෙවනු ලබන නමුත් රූපවාහිනී සංස්ථාවේ වැටුප් ගෙවන දිනය ලෙස 24 යොදා ඇති අතර අදාල දින වැටුප් ගෙවීමට සභාපතිණිය හෝ අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් සමත් වී නැත.

මීට අමතරව අමාත්‍යවරයා විසින් එවන්නට යෙදුණු ලිපියෙන් අනාවරණය වූයේ සිරිත් පරිදි රූපවාහිනිය මගින් අප්‍රේල් මාසයේදි ලබා දෙන රෙදි පිලි ණය වන රුපියල් 20000ද මේ වසරේ ලබා දීමට රූපවාහිනි පරිපාලනය අසමත්ව ඇති බවයි.

මේ හේතුවෙන් සේවකයින් 1000ක් පමණ දැඩි දුෂ්කරතාවයට පත්ව අසරණව සිටිති. සේවකයින් තමන් පුද්ගලිකව ගෙවීමට ඇති ණය මුදල් අදාල බැංකු වෙත ගෙවීමට නොහැකි වීම හේතුවෙන් ඔවුන් තව තවත් අසරණව ඇති බව ඔවූහු පවසති.

ජාතික රූපවාහිනිය දරුණු බිද වැටීමකට ලක්ව වැටුප් ගෙවා ගැනීමට නොහැකි වන තැනට පත්වන බව මීට වසරකට පමණ පෙර සිට එම ආයතනයේ වෘත්තීය සමිති එකමුතුව විසින් පාලනාධිකාරිය වෙත දිගින් දිගටම කරුණු පෙන්වා දුන් බව මේ පිළිබඳව අදහස් දැක්වු එහි වෘත්තීය සමිති එකමුතුවේ ප්‍රකාශකයෙකු සදහන් කළේය.

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top