LNW SPY

ජනපතිගේ පළාත් සභා ගැටයෙන් සජිත්,ගෝඨා කුඩු….! මචං කියන ජනපති …….සොයා කිළී මෙහෙයුම තීවු කරයි… මෛත්‍රීපාල සිරිසේන ඉතිහාසගත වන ගේම් එක….

Published on: Aug 18, 2019 – සීමා නිර්ණ වාර්තාව මෙතෙක් ඉදිරිපත් වී නොමැති වාතාවරණයක් තුළ පළාත් සභා ඡන්දය පැවැත්විය හැකි ද යන්න පිළිබඳව ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ මතය අගෝස්තු 30 වෙනිදාට පෙර දැනුම් දෙන ලෙස ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ නායක ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන, අගවිනිසුරුවරයාට දැනුම් දීමත් සමග සජිත් ප්‍රේමදාස සහ තවමත් නිශ්චිත නැති ජනපති අපේක්ෂක ගෝඨාභය අන්ද මන්ද වි සිටින බව අප දේශපාලන වාර්තාකරු සදහන් කළා.

“”අගෝස්තු 23 වන දා අගවිනිසුරු ජයන්ත ජයසූරිය, බුවනෙක අලුවිහාරේ, සිසිර ද ආබෲ, ප්‍රසන්න ජයවර්ධන හා විජිත් මලල්ගොඩ යන පංච පුද්ගල විනිසුරු මඩුල්ල හමුවේ එය සලකා බැලීමට නියමිතය. “”

  • (අ) 2017 අංක 17 පනත මගින් සංශෝධිත, 1988 අංක 2 දරණ පළාත් සභා මැතිවරණ පනතේ 13 සහ 14 වගන්ති ප්‍රකාරව සමාලෝචන කමිටුව මා හට ඔවුන්ගේ වාර්තාව ඉදිරිපත් කර නොමැති බැවින්, ජනාධිපතිවරයා වශයෙන් මා හට, සීමා නීර්ණ කමිටුව විසින් පළාත් සභා අමාත්‍යවරයාට ඉදිරිපත් කළ වාර්තාවට අනුකූලව නව මැතිවරණ කොට්ඨාශ, එහි සීමා සහ නම් ප්‍රකාශයට පත් කළ හැකි ද? බව.
  • (ආ) ඉහත සඳහන් නිවේදනය ප්‍රකාශයට පත් කිරීමෙන් පසු පළාත් සභා මැතිවරණය 2017 අංක 17 පනත මගින් සංශෝධිත, 1988 අංක 2 දරණ පළාත් සභා මැතිවරණ පනතට ප්‍රකාරව පැවැත්විය හැකි ද? යන්න.
  • එය ප්‍රකාශයට පත් කිරීමට බලයක් නොමැති නම් වත්මන් පනත අනුව පළාත් සභා මැතිවරණයක් පැවැත්වීමට නොහැකි වුවහොත් 2017 සංශෝධිත පනතට පෙර පැවති නීතිය අනුව පළාත් සභා මැතිවරණයක් පැවැත්විය හැකි ද? යන්නය.

රටට පේන්නට පළාත් සභා ඡන්දය පවත්වා රටේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය තහවුරු කළ යුතු බවට පඬි ටෝකස් ලබා දෙන හා පළාත් සභා ඡන්දය නිසා හෝ ආණ්ඩුව විවේචනය කිරීමට හැකියාව ලැබි වේදිකාවල ආණ්ඩුවේ පතුරු යවන කිසිවෙකුත් සැබැවින්ම පළාත් සභ ඡන්දය පැවැත්වීමට කැමති නැත. ඒ පක්ෂය විසින් පත් කළ බව පෙන්වා පරම්පරාව ශක්තිමත් කිරීමට අයියා විසින් නම් කළ මල්ලි අපේක්ෂකයාත්, පක්ෂය ජනාධිපති අපේක්ෂකයෙක් පත් කරන්න හිතාවත් නැති අවස්ථාවක තමන් විසින්ම ජනාධිපති අපේක්ෂකයෙකු ලෙස ඉදිරිපත් වී සිටින අපේක්ෂකයාටත්, පළාත් සභා ඡන්දය කියන්න්නේ තවත් අභියෝගයක් වන බැවිනි.

උදාහරණයක් ලෙස ජනපති සිහින දකිමින් සිටියද තමන්ගේ ආසනයවත් දිනා ගත නොහැකි වූ සජිත් ප්‍රේමදාස පළාත් සභා මැතිවරණයේදි අනිවාර්යයෙන්ම දකුණු පළාත් සභාව ජයග්‍රහණය කළ යුතුය. මහ ඇමතිවරයා තම පක්ෂයෙන් පත් කර ගත යුතුය. එසේම ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ද පළාත් සභා මැතිවරණයකදි කොළඹින් හෝ හම්බන්තොටින් සිය අපේක්ෂකයන් ඉදිරිපත් කොට බස්නාහිර පළාත් සභාවේ හෝ දකුණු පළාත් සභාවේ සිය බලය තහවුරු කර ගත යුතුය.

අනිත් අතට “පොහොට්ටුවේ ” චන්ද මැෂිම කාගේද? යන්න තවත් ගැටලුවකී.ඒ නිසාම
මේ දෙපාර්ශවයටම එය හිතන තරම ලෙහෙසි කාර්යයක් නොවන නිසා මතුපිටින් ගැලරිය පිනවන පළාත් සභා ඡන්දය ගැන කතා කළත් ඇත්තටම පළාත් සභා ඡන්දය පැවැත්වීම පිළිබඳව අවශ්‍යවයක් ඔවුන්ට නොමැත.

මේ අතර පළාත් සභා මැතිවරණයක් කැදවිමට ජනාධිපති ගෙන ඇති  තින්දුව සම්බන්ධයෙන් සජිත් බරපතල අවුලක සිටින අතර සිරිසේන සමිපයේ සිටින හෙංචයියෙකුගෙන් මේ සම්බන්ධයෙන් සජිත් විමසිමටද කටයුතු කර තිබේ.සජිත් හිතන්නේ තමන්ට අපේක්ෂක්ත්වය ලැබුනොත් සිරිසේන තමන් ලග දණින් වැටෙනු ඇති බවයි.නමුත් සිරිසේනට ගමන් දෙකකි.සජිත් එය මතක තබාගත යුතුය.

මචං කියන ජනපති …….

රාජපක්ෂ පවුල නැවත රජ වීම සජිත් ජනාධිපතිවීමට වඩා කිලි ට වාසිදායකය. කිලි යනු ව්‍යාපාරිකයෙකි. ව්‍යාපාරිකයෙකු මුදලක්, ශ්‍රමයක්, භාණ්ඩයක් ආයෝජනය කරන්නේ ප්‍රතිලාභ ලබා ගත හැකි නම් පමණි. රාජපක්ෂවරුන් බලයේ සිටි අවුරුදු 15 ක කාලය පුරාම කිලිට හෝ ඔහුගේ මාධ්‍යයට තංහචි වැටුණේ නැත. කිලිගේ බිස්නස් කිසිවකට ඒ පාලන කාලය තුළ පසු බෑමකට ලක් වීමකට සිදු වූයේ ද නැත. එහෙනම් කිලි රාජපක්ෂවරුන්ට විරුද්ධ වන්නේ ඇයි? නොදන්නා යකා බදාගෙන දන්න යකා අත ඇරීමට කිලි මහරාජා කිසිවිටකත් සුදානම් නොවනු ඇත.

අනෙක් අතට බැසිල් රාජපක්ෂ සමග සංඛ්‍යාතය ප්‍රශ්ණය හැරෙන්නට රාජපක්ෂ පවුලේ කිසිවෙකු සමඟ කිලීට ප්‍රශ්නයක් නැත. කිලිගේ පුතා නාමල්ට, ගෝඨාභයට අමතන්නේ මචං ලෙවල් එකෙන් ය. පුතාගේ මචං රටේ ජනාධිපති වු පසු තාත්තාට කොහෙත්ම නරකක් සිදු නොවන බව කිලිට විශ්වාසය.

පැරදුනත් දිනන කිළී….

සජිත්ව ජනාධිපතිවරණ අපේක්ෂකයා ලෙස පත් කිරීමට කිලි මහන්සි වන්නේ දිනවන්නටම නොවන බව තහවුරුය. ගෝඨාභයට හෝ මහින්ද කදවුරේ කිසිවෙකු දිනුවද කිළීට ප්‍රශ්නයක් නැත.පරදිනේ ජනතාව මිස කිළි නොවන බව ඔහු දනී. පැරදුනොත් කිළීට තවත් දිනුමකි.මන්ද ඒ හරහා එජාපයේ බලය සියතට ගතහැකි විමය. ඒ හරහා තමන්ගේ ඇම්බැට්ටයෝ රටේ තැන තැන මන්ත්‍රීවරුන් කර තමන්ගෙ බල ව්‍යාප්තිය ජයටම කර ගැනිමට හැකි නිසාය.

කිලි මහරාජා පෙන්වා ඇති ටොපිය රස කරමින් සූප්පු කරන දැනටම ජනාධිපතිධූරයේ දිවුරුම් දී ආර්‍යාවද සමඟ ජීවත් වන සජිත් ප්‍රේමදාසට නොවැටහෙන අපිට වැටහෙන එකම කාරණය වන්නේ කිලිට අවශ්‍ය වන්නේ සජිත් ප්‍රේමදාස ජනාධිපති වීම කෙසේ හෝ වැළැක්වීම බවයි.

Loading…

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top