Conspiracy

ඔක් 26 කුමන්ත්‍රණයේ රහස් සැඟවීමට සිවිල් නීතිය සහ හමුදා නීතිය සමග සෙල්ලම් කළ නාමල් සුනඛයාට සිරාගේ රැකවරණය…. කසිප්පු බැරලයක් කරේ තියන් ආ නාමල් ගේ පැටිකිරිය මෙන්න

Published on: Jan 8, 2019 – චන්ද්‍රිකා බලයට පත්වූ පසු ඩෙන්සිල් කොබ්බෑකඩුව ඝාතනය පිලිබඳව පරීක්ෂා කිරීමට කොමිසමක් පත් කළේය. එහිදී අභූත ලෙස පහල වූ රෝහිනී හතුරුසිංහ නැමති කාන්තාවක් කොමිසම ඉදිරියේ ආන්දෝලනාත්මක ප්‍රකාශ ගණනාවක් කළාය. රෝහිනීගේ බොරු සාක්ෂි වලින් කුපිත වූ ජනයා විජය විමලරත්න විරුවාගේ කිරිබත්ගොඩ ප්‍රතිමාවට පවා පහර දුන්හ . සත්‍ය හෙළිදරව්වන විට විනාශය සිදුවී හමාරය. කොමිසමේ කටයුතු අවුල් කිරීම සඳහා එම තැතැත්තිය සැලසුම් සහගතව යොදා ගත් කෙමනක් බව පසුව ඔප්පු විය.

පසු ගිය වසරේ සැප්තැම්බර් මාසයේදී දූෂණ‍ විරෝධි බළකායේ මෙහෙයුම් අධ්‍යක්ෂක යැයි කියා කියා ගත් නාමල් කුමාර නැමැත්තෙකු එකවරම පහළ වී මාධ්‍යයට ආන්දෝලනාත්මක ප්‍රකාශ ගණනාවක් කළේය. බැලූ බැල්මට මොහුගේ වත්කම රුපියල් 1500 ක බැනර් කැබැල්ලකට ලඝු වී තිබුනද ඔහු නැටවූ බලවත් හස්තයක සෙවනැල්ල දිස්විය. හමුදාවෙන් දෙවරක් පලා ගිය නාමල් කුමාර මාධ්‍ය සංදර්ශන තියමින් රටේ අගමැතිවරයාට චෝදනා කළේය, හමුදාවේ ඉහලම ධූරන්ධරයා වූ ෆීල්ඩ් මාෂල් ෆොන්සේකාට චෝදනා කළේය.

කසිප්පු බැරලයෙන් ගොඩ ගිය නාමල්

නාමල් කුමාර අම්පාර මහඔය ප්‍රදේශයේ පුද්ගලයෙකි. හමුදාවෙන් පලා ගිය මොහු කොළඹ පැමිනියේ පෞද්ගලික ආරක්ෂක සේවාවක සිකියුරිටි ‍රැකියාවක් කිරීමටය. සිකියුරිටි ‍රැකියාව අතරතුර වරකාපොළ කරඳතුල්හිරිය ග්‍රාමයේ බාහිර උපාධි අපේක්ෂිත තරුණියක හා විවාහ වී එහි බින්න බැස්සේය. මහඔය ප්‍රදේශයේ විසූ නාමල් කුමාරගේ පවුලේ උදවිය වෘත්තියක් ලෙස කෙළේ කසිප්පු පෙරීමය. ඒ නිසා කසිප්පු ජාවාරම පිලිබඳව හොඳ ඉවක් නාමල්ට තිබුනේය . වරකාපොල බින්න බැසගත් නාමල් කුමාර දිගට හරහට ප්‍රදේශයේ කසිප්පු පිලිබඳව පොලීසියට ඔත්තු දුන්නේය. ඒ අතර තුර පොටක් පාදාගත් නාමල් කුමාර සිරිසේනගේ මත්ද්‍රව්‍ය නිවාරණ කාර්ය සාධක බළකායට හේත්තු වූයේය.

පොලිස්පති ඇන්ද වූ ගජබින්නය

ඉන් නොනැවතුනු ඔහු ෆේස් බුක් හරහා ‘මහසෝන් බලකාය’ සහ ‘සිංහලේ’ වැනි සංවිධාන සමග සබඳතා ඇති කරගත්තේය. ප්‍රංශයේ වෙසෙන බවට සැක කෙරෙන ‘තුෂාරන්’ නමැත්තෙක් ඔහුට හමුවන්නේ ෆේස්බුක් හරහාය. නාමල්ගේ ගජබින්නයට අනුව මුස්ලිම් අන්තවාදයට එරෙහිව සිංහල මිනිසුන් සන්නද්ධ කරන ලෙස ‘තුෂාරන්’ ඉල්ලා ඇත. ඊට අවැසි අවි ආයුධ ඔහු විසින් මෙරට නැගෙනහිර මුහුදු වෙරළට බෝට්ටුවකින් එවිය හැකි බව කියා ඇත. එම මෙහෙයුමට නැගෙනහිර පළාත් සභාවේ මන්ත්‍රීවරයකු වූ ‘පුෂ්පරාජ්’ නමැත්තා ද එක්කර ගන්නා ලෙස ඔහු පවසා ඇත. තුෂාරන්ගේ මෙම කථාව නාමල් කුමාර විසින් පටිගත කලේය

ඉන් අනතුරුව තුෂාරන්ගේ හඩපටය අතැතිව නාමල් කුමාර පොලිස්පතිවරයා හමු වීමට ගියේය. පොලිස්පතිවරයා නාමල් ත්‍රස්ත විමර්ශන කොට්ඨාසයේ නාලක ද සිල්වා වෙතට යොමු කර තිබිණි. නාමල් කුමාර හා නාලක සිල්වා අතර මිත්‍රත්වය ඇතිවන්නේ ඒ අනුවය. තුෂාරන් පිලිබදව පරීක්ෂා කළ පොලීසියට දැන ගත හැකිවූයේ නාමල් කුමාර ඇද බෑ තුෂාරන්-පුෂ්පරාජ් සහ අවි ආයුධ නාටකයක් පමනක් බවය. ඒ සමගම නාමල් කුමාර දෙකේ කොළයට වැ‍ටුනේය. නමුත් ඔහුගේ වාසනාවට හෝ අවාසනාවට පොලිස් ඔත්තුකරුවෙක් ලෙස කටයුතු කරන්නට පටන් ගත්තේය.

නාමල් කුමාරගේ වැඩ කිඩ ලැයිස්තුව

රෝහින්ග්‍යා සරණාගතයන්ට තර්ජනය කළා යයි කියවුනු අරඹේපොල රතන සාර හිමියන්, සිංහලේ සංවිධානයේ ඩෑන් ප්‍රියසාද් වැනි කිහිප දෙනෙක් පොලිසියට පාවා දුන්නේ නාමල් කුමාරය. දිගන සිංහල -මුස්ලිම් ගිනිදැල් මතුවෙත්ම මහනුවර බලා යන නාමල් නවාතැන් ගන්නේ මහසොන් අමිත්ගේ නිවසේය. අමිත්ගේ බිරිඳ පිලියෙල කළ පිට්‍ටු අනුභවකොට එහි නිදාගත් නාමල් පැය කිහිපයකින් නාලක ද සිල්වාට ඔත්තුවක් දී ඔවුන් සියල්ල පොලීසියට කො‍ටු කළේය. මහසෝන් අමිත්ලා මාස ගණනාවක් රක්ෂිත බන්ධනාගාර ගත වන අතර , එළියේ උන් නාමල් කුමාරලා අන්තර් ජාලය හරහා මැද පෙරදිගට සහ කොරියාවට අමිත්ලාගේ දුක විකුණා මුදල් ගැරුවෝය.

මරා-සිරා බඩගෝස්තර දේශපාලනයේ දඩයම් කුක්කා

එදා කොබ්බෑකඩුව කොමිසම හමුවේ රෝහිනි හතුරුසිංහ බඩගෝස්තර දේශපාලනයේ හොරනෑවක් වූයේ යම් සේද මෙදා නාමල් කුමාර මරා-සිරා බඩගෝස්තර දේශපාලනයේ දඩයම් කුක්කෙකු වූයේය. රනිල්ගේ ආන්ඩුව පෙරලීමට හේතුව ලෙස සිරිසේන කියා සිටියේ ඝාතන කුමන්ත්‍රණයකි. හැංහි හැංගි වෙස් බැඳපු උන්ගේ නියම ස්වරූපය දැන් හෙළි වී ඇත. නාමල් කුමාර යනු මරා-සිරා බල සන්නියේ නැට්‍ටුවෙක් බව අද මුලු රටටම හෙලි දරව් වී ඇත. ප්‍රභාකරන් මෙන් සැඟවී සිටි ඊනියා දූෂණ විරෝධී කෙමනේ ප්‍රධානියා වූ අසේල රාජපක්ෂගේ පැටිකිරියද දැන් හෙලිදරව් වී ඇත. ගෝටා හෝ සිරිසේන හෝ ඝාතන කුමන්ත්‍රනයක් පිලිබඳ කිසිම සාක්ෂියක් හොංකොං යැවූ නාමල් කුමාරගේ දුරකතනයේ තිබී නැත.

දින 52 මරා -සිරා හොර ආණ්ඩුව පැවති කාලයේදී නාමල් කුමාර හැසිරුනේ රටේ ආරක්ෂක ඇමතිවරයාටත් ඉහලිනි. ඔහු පොලීසියට උපදෙස් දුන්නේය , අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට පරීක්ෂණ මෙහෙය විය යුතු අයුරු ඉගැන්වීමට ගියේය . දිගාමඩුලු දිස්ත්‍රික්කයෙන් පොහොට්‍ටු ලකුණින් ඡන්දය ඉල්ලන බව කීවේය. රටේ සමාන්‍ය පුරවැසියෙකුට අස්ගිරි – මල්වතු නායක ස්වාමීන්ලා හමුවිය නොහැකි වුවද පලතුරු වට්ටියක් අරගෙන නාමල් කුමාර එහි ද ගියේය.

නාමල් කුමාරට එරෙහි චෝදනා

නාමල් කුමාර යුද හමුදාවට සහ ගුවන් හමුදාවට බැඳී ඉන් පළා කියන පුද්ගලයකු බව අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව දැන් කොටුව මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණයට දැනුම් දී තිබේ. යුද හමුදාවට සහ ගුවන් හමුදාවට බැඳෙද්දී ලබා දී ඇති සාමාන්‍ය පෙළ සහතිකයේ විභාගය සමත් බව සඳහන් වුවද ඔහුගේ නියම සහතික පිරික්සද්දි විෂයන් හතක් අසමත් වී විෂයන් තුනක් පමණක් සමත්වූවකු බව පෙනී ගිය බව ද රහස් පොලිසිය කරුණු වාර්තා කොට තිබේ.

බොරු සහතික ඉදිරි පත් කිරීම සහ සේවයෙන් පලා යාම යන චෝදනා වලට නාමල් කුමාර වරද කරුවෙකි. එනමුත් හමුදා නීතිය අනුව නාමල් කුමාරට පැනවිය හැකි උපරිම දන්ඩනය දින 90 සිර ද‍ඬුවමකි. තමා කළ වරදට එල්ලුම් ගස් වුවද යාමට සූදානම් යයි නාමල් කුමාර පාරම් බාන්නේ ඒනිසාය.

නමුත් නාමල් කුමාරට අච්චු කළ යුතු නියම චෝදනාව එය නොවේ. ඔහුට එරෙහිව රාජ්‍ය විරෝධී චෝදනා ගොනු කළ යුතුය. එම චෝදනාවට නාමල් කුමාර එල්ලුම් ගස් යැවිය හැකිය. නාමල් කුමාර සිරිසේන හමුවීමට වලි කන්නේ හොර සහතික චෝදනාවෙන් ගැලවීමට නොව රාජ්‍ය විරෝධී කුමන්ත්‍රණ චෝදනාවෙන් බේරීම සඳහා ය.

හමුදාව, පොලීසිය සහ මිලිටරි පොලීසිය ලැජ්ජා විය යුතුය

නාමල් කුමාර යනු බත් පතේ පහරන්නෙකු බව යලි යලින් පසක් කළ අයෙකි. නාමල් කුමාර දැන් කියන්නේ මරා-සිරා ජුන්ටාව හා සම්බන්ධ හඬ පටයන්ද තමා සතු බවය. තමා අත් අඩංගුවට පත් වුවහොත් ඒවා මාධ්‍යයට නිකුත් කරන බවය. නාමල් කුමාර දිගාමඩුල්ලෙන් පාර්ලිමේන්තුවට ටිකට් එක ඉල්ලුවේද මෙම කථාව කියමිනි. නාමල් කුමාර ආරක්ෂා කරන්නේ ආරක්ෂක අමාත්‍යංශය සහ පොලීසිය බාරව සිටින එදා මෙදා තුර රටේ පහල වූ තිරිසන්ම පාලකයා වූ සිරිසේනය. පොලිසියේ ත්‍රස්ත විමර්ශනය‌ේ ප්‍රධානියා හිරේ දමා රටේ නීතියත් සමග සෙල්ලම් කරන එකම වරද කිහිපවරක් සිදු කළ නාමල් කුමාර වැනි පිළිල එළියේ සිටීම ගැන රටේ හමුදාව, පොලීසිය සහ මිලිටරි පොලීසිය ලැජ්ජා විය යුතුය. නාමල් කුමාර වහා අත් අඩංගුවට ගත යුතුය. නො එසේනම් එය තක්කඩින්ට ලයිසන් දීමක් වනු ඇත.

කීර්ති රත්නායක විසිනි
හිටපු හමුදා බුද්ධි අංශ නිලධාරී

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top