Conspiracy

මාලිගා කුමන්ත්‍රණයේ මෙගා ඩීල්…. මෛත්‍රී සහ බැසිල් අතර විරසකයක්! සිරිසේන නොදන්නා රාජපක්ෂලාගේ රහසිගත සැලසුම!

Published on: Nov 20, 2018- පසුගිය මස 26 වන දින ජනාධිපතිවරයා විසින් නව අගමැතිවරයා වශයෙන් මහින්ද රාජපක්ෂ පත් කිරීමට කටයුතු කිරීමත්, කැබිනට් මණ්ඩලය බල රහිත කිරීමත් සමඟ රට තුළ ඇති වූයේ බරපතළ ව්‍යාකූල තත්ත්වයකි. එතෙක් තිරය පිටුපස සිදුවෙමින් තිබුණු නිරුවත් ජවනිකා වේදිකාව මතු පිටම රඟදෙන්නට පටන් ගෙන තිබේ. අගමැතිවරයාට කිසිත් නොදන්වා ඔහුව එම තනතුරින් ඉවත් කොට ඒ පිළිබඳ ගැසට් නිවේදනයක් නිකුත් කරන වෙනත් රටක් තවත් කොතැනක හෝ තිබිය නොහැක.

2015දී 19 වැනි ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය හඳුන්වා දීමේ අරමුණ වුණේ, අගමැතිවරයාව හිතුමතේ වෙනස් කිරීමට ජනාධිපතිවරයාට තිබූ අත්තනෝමතික විධායක බලය කප්පාදු කිරීමයි. මේ සංශෝධනය යටතේ අගමැතිවරයාගේ ධුරය අහිමි වනු ඇත්තේ, ඔහුගේ මරණයේදී, ඔහුගේ ඉල්ලා අස්වීමේදී හෝ ඔහුගේ මන්ත්‍රී ධුරය අහිමි වීමේදී හෝ පමණි. එසේ නැතහොත්, පාර්ලිමේන්තුවේ විශ්වාසය ආණ්ඩුවට නැති වුවහොත්ය. ආණ්ඩුව කෙරෙහි පාර්ලිමේන්තුවේ විශ්වාසය නැතිවීම සිදු වන්නේ, ආණ්ඩුවේ අය-වැය පරාජය වීමේදී හෝ ආණ්ඩුවට එරෙහි විශ්වාස භංගයක් සම්මත වීමේදීය. එහෙත්, ඒ කිසිවක් මේ මොහොතේ සිදු වී නැත.

අලුත් අගමැතිවරයෙකු පත් කිරීමට ජනාධිපතිවරයාට බලය ඇතත්, එම බලය ඔහුට පාවිච්චි කළ හැක්කේ දැනට බලයේ සිටින අගමැතිවරයාගේ ධුරය ඉහත කී යම් ක්‍රමයකින් හිස්ව ඇති අවස්ථාවකදී පමණි. “ජනාධිපතිවරයාගේ මතය අනුව පාර්ලිමේන්තුවේ විශ්වාසය උපරිම වශයෙන් ඇති පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරයා ජනාධිපතිවරයා විසින් අගමැතිවරයා වශයෙන් පත් කරනු ලැබිය යුත්තේ ය” යනුවෙන් 19 වැනි ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයේ 42.4 වගන්තිය දක්වයි. මේ වගන්තියේ නිවැරදි අරුත වන්නේ පාර්ලිමේන්තුවේ වැඩිම මන්ත්‍රීන් සංඛ්‍යාවක් සිටින්නේ කාටද යන්නයි. පාර්ලිමේන්තුවේ 225 දෙනා අතුරින් අඩු වශයෙන් 113 දෙනෙකුගේ සහාය ඔහුට තිබිය යුතුය. එහෙත් වික්‍රමසිංහව ඉවත් කිරීමේදී සහ රාජපක්ෂව පත් කිරීමේදී මේ මූලික අංකගණිතමය කාරණය ජනාධිපතිවරයා පැත්තකට දමා ඇති බවක් පෙනෙන්නට තිබේ.

එස්.බී. – කීර්ති නාටකය

මෙසේ රටේ මුල් පුටුව දරන්නා විසින්ම නීතිය අමු අමුවේ උල්ලංඝනය කරද්දී එතනින් පහළට නීතියක් තිබිය හැකි යැයි සිතිය නොහැකිය. ඒ නිසා මේ සිදුවීම පසුපස නොපෙනුණ සිදුවීම්වලත්, දැන් එළිපිටම තිබෙන සිදුවීම්වලත් ඇත්තේ, නීතිය වෙනුවට අවනීතියයි. මතුපිටට පැමිණ ඇත්තේ සදාචාරය වෙනුවට ම්ලේච්ඡත්වයයි. ව්‍යවස්ථා විරෝධී බලය පැහැර ගැනීමෙන් පසුව මන්ත්‍රීවරුන් බිලිබාගෙන බහුතරය සකසා ගැනීමේ කුමන්ත්‍රණ ඒ සඳහා හොඳම උදාහරණ සපයයි. රුපියල් කෝටි පනහක පමණ මුදලකට සහ ඇමතිකම්වලට ලංසු තැබූ මන්ත්‍රී ධුර විකිණෙන ආකාරය එස්.බී. දිසානායක විසින් සහ මැතිවරණ නිරීක්ෂණ සංවිධානයක ‘කීර්ති’මත් අයෙකු විසින් සිදු කළ සාකච්ඡා පිළිබඳ තොරතුරු කරළියට පැමිණීමත් සමඟ වඩාත් හොඳින් පැහැදිලි විය. මේ කියන කීර්ති මන්ත්‍රීකම් බිලිබෑමට පෙර සිදු කළ මැදිහත්වීම ගැන පසුගිය ‘ලංකා’ පුවත් පතෙන් හෙළි කරනු ලැබීය.

එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී පාලිත රංගේ බණ්ඩාරට රුපියල් කෝටි 50ක් සහ කැබිනට් අමාත්‍ය ධුරයක් ලබා දීමට මහින්ද රාජපක්ෂ පාර්ශ්වය දැඩි උත්සාහයක් ගත් බව හා ඊට අදාළ දුරකථන සංවාද මන්ත්‍රීවරයා විසින් ඊයේ පැවති විශේෂ මාධ්‍ය හමුවේදී සමාජයට මුදාහැරියේය. කීර්ති නමැත්තෙකු රංගේ බණ්ඩාරට අල්ලස් දීමට උත්සාහ කළ බවත්, ඔහු සමාජ ජාල වෙබ් අඩවිවල මෙන්ම සමාජය තුළ ද ක්‍රියාකාරී සංවිධානයක දන්නා හඳුනන පුද්ගලයෙකු බව ද මන්ත්‍රීවරයා පැවසීය. ඒ කීර්තිත්, රංගේ බණ්ඩාර එය හෙළි කිරීමට පෙර ‘ලංකා’ පුවත් පත පැවසූ කීර්තිත් දෙදෙනෙකු නොව, එක් අයෙකි.
මුරලිදරන්ගේ කරුණාව

මහින්ද රාජපක්ෂගේ ආණ්ඩුවට එක් වීම සඳහා ඩයස්පෝරාවේද සහාය ඇතිව දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් කිහිප දෙනකු සමඟ මේ වන විටත් සාකච්ඡා පැවැත්වෙන බව එල්.ටී.ටී.ඊ. සංවිධානයේ නැගෙනහිර සන්නද්ධ නායකයා ලෙස කටයුතු කළ හිටපු අමාත්‍ය විනයාගමූර්ති මුරලිදරන් ‘ට්විටර්’ පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් සඳහන් කර ඇත. මෙම ට්විටර් පණිවුඩය සම්බන්ධයෙන් මාධ්‍යවේදීන් සිදුකළ විමසීමේදී විනයාගමූර්ති මුරලිදරන් ප්‍රකාශ කර ඇත්තේ, දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ මන්ත්‍රීවරුන් මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාගේ ආණ්ඩුවට එක්වීම ප්‍රතික්ෂේප කළ නමුත්, ඔවුන් සමග තවමත් සාකච්ඡා පැවැත්වෙන බවයි. විනයාගමූර්ති මුරලිදරන්ගේ මේ මැදිහත් වීමෙන් දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ එක් මන්ත්‍රීවරයෙක් මේ වන විටත් මහින්ද රාජපක්ෂ කණ්ඩායමට සහාය දීමට කැමැත්ත පළ කර ඇති අතර, ඒ වෙනුවෙන් ඔහුට නැඟෙනහිර සංවර්ධන නියෝජ්‍ය අමාත්‍ය ධුරය ලබාදී තිබේ.

එහෙත්, මේ වන විට දෙමළ ජාතික සන්ධානය පවසන්නේ, වෙනත් කිසිදු මන්ත්‍රීවරයෙකු තම කණ්ඩායමේ තීරණයෙන් වෙනස් නොවන බවත්, විනයාගමූර්ති මුරලිදරන් සමඟ තමන් කිසිදු නිල සාකච්ඡාවක් නොපැවැත් වූ බවත්ය.විනයාගමූර්ති මුරලිදරන් හෙවත් කරුණා අම්මාන්ගේ මෙහෙයුම අසාර්ථක වූ නිසා තවත් මෙහෙයුමක් ක්‍රියාත්මක කර ඇති අතර, ඒ සඳහා නාමල් රාජපක්ෂ සහ සුමන්තිරන් අතර සාකච්ඡාවක්ද සිදු වී තිබේ. එහි සැලසුම වී ඇත්තේ, දැනට සිරගතව සිටින දෙමළ කොටි සාමාජිකයන් මුදාහැරීම සම්බන්ධයෙන් ජනපති සිරිසේන හා මහින්ද රාජපක්ෂගේ අවධානය යොමු වී ඇති බව පවසා මහින්ද රාජපක්ෂට සහාය පළ කරන්නේ නම්, සිරගතව සිටින දෙමළ කොටි සාමාජිකයන් මුදාහැරීමට කටයුතු කරන බවට පොරොන්දු වීමත්ය.
තවත් ඩීල් සහ බියවැද්දීම්

මේ අතර එක්සත් ජාතික පෙරමුණ නියෝජනය කරන රිෂාඞ් බදියුදීන්ගේ සමස්ත ලංකා මහජන කොන්ග්‍රසයේ මන්ත්‍රීවරුන් දෙදෙනෙකුගේ සහාය මහින්ද රාජපක්ෂට ලබා ගැනීමට බැසිල් රාජපක්ෂ සහ රටේ නම ගිය සිවිල් සංවිධාන නියෝජිතයෙකු මැදිහත් වී සාකච්ඡාවක් සිදුකර තිබේ. මුලදී මහින්ද රාජපක්ෂට සහාය දීමට ඔවුන් එකඟතාවය පළ කර ඇතත්, තවමත් එය ස්ථිර වී නොමැත. මීට අමතරව හකීම්ගේ මුස්ලිම් කොන්ග්‍රසයේ මන්ත්‍රීවරයෙකු සමඟද මොවුන් සාකච්ඡා කර තිබේ. ඉතාමත් රහසිගත ලෙස සිදු කෙරුණු මේ සාකච්ඡාවන් තවමත් එකඟතාවයක් දක්වා පැමිණ නැත. කෙසේ වෙතත්, මෙම මන්ත්‍රීවරුන් සඳහා රුපියල් කෝටි 35කට අධික මිලක් නියම වී ඇති බව වාර්තා වේ.

එසේම බියවද්දා මන්ත්‍රීවරුන් බිලිබා ගැනීමේ සැලැස්මක්ද ක්‍රියාත්මක වේ. ඒ අනුව රවී කරුණානායක මුදල් ඇමතිව සිටියදී තීරු බදු රහිතව වාහන 200ක් මුදාහැරීමේ සිද්ධිය පාදක කරගෙන ඔහුව අත්අඩංගුවට ගැනීමට සූදානම් කර ඇත. මෙම සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් 2016 ඔක්තෝබර් 06 වැනිදා සිය විමර්ශන ක්‍ඍී/24/2016 යටතේ මූල්‍ය අපරාධ කොට්ඨාසය නීතිපතිවරයාගෙන් උපදෙස් පැතීම සඳහා යොමු කර තිබූ අතර, ඒ අනුව මූල්‍ය අපරාධ කොට්ඨාසය 2720/16 යටතේ නඩුවක් ගොනු කර තිබේ. මෙම පසුබිමට යටත්ව නීතිපතිවරයාගේ උපදෙස් මත රවී කරුණානායකව අත්අඩංගුවට ගැනීමට කටයුතු යොදා ඇත. ඊට අමතරව අත්අඩංගුවට ගැනීමට අවශ්‍ය එජාප ප්‍රබලයන්ගේ නම් ලැයිස්තුවක් පොලිස් ප්‍රධානීන් හට දැනටමත් ලබාදී ඇති බවද අනාවරණය වී තිබේ. රාජිත, චම්පික, රවී, මංගල, මුජිබර්, අජිත් පෙරේරා මෙම ලැයිස්තුවේ සිටින අතර, මේ වන විටත් අපරාධ විමර්ශන කොට්ඨාසයට සහ අල්ලස් කොමිසමට යොමු කළ පිරිස් ඔවුන්ට ඇති පැමිණිලි පිළිබඳව සොයා බලමින් සිටියි.

මෙම සැලැස්මේ පළමු කොටස වූ බියවැද්දීමෙන් තම පාර්ශ්වය වෙත එකඟතාවය ලබා ගැනීම අසාර්ථක වුවහොත්, ක්‍රියාත්මක කරන දෙවන සැලැස්මක් පිළිබඳවද අප වෙත තොරතුරු ලැබී ඇත. ඒ ඇප ලබා ගැනීමට නොහැකි වන පරිදි සිකුරාදා හෝ සෙනසුරාදා දිනවල ඔවුන් අත්අඩංගුවට ගැනීමයි.

සැලසුම් එසේ ක්‍රියාත්මක වෙද්දී, ජනාධිපතිවරයා යටතේ පවතින ජාතික මාධ්‍ය මධ්‍යස්ථානය (විසුම්පාය) වෙත පැමිණි පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් වන අරුන්දික ප්‍රනාන්දු, නිරෝෂන් ප්‍රේමරත්න මෙන්ම සුදර්මන් රදලියගොඩ නැමැත්තා පසුගිය 03වන දින එහි තිබූ පරිගණක යන්ත්‍ර, ලියකියවිලි ආදිය පැහැර ගන්නට උත්සාහ දරා ඇත. අගමැති රාජපක්ෂගේ පාර්ශ්වයෙන් බව කියමින් ඔවුන් මෙසේ එම ආයතනය වෙත කඩාවැදී ඇති අතර, එහිදී සේවයේ නියුතු වූවන් සඳහන් කර ඇත්තේ, ජාතික මාධ්‍ය මධ්‍යස්ථානය මේ වන විට ජනාධිපතිවරයා යටතට ගෙන ඇති බවත්, එහි භාරකාරත්වය සඳහා ජනාධිපති මාධ්‍ය අධ්‍යක්ෂ ධර්ම ශ්‍රී ඒකනායක පත් කර ඇති බවත්, එබැවින් ඔහු දැනුම්වත් කර අවශ්‍ය දෙයක් කර ගන්නා ලෙසය. එහෙත්, ඒ කිසිවක් නොතකා ඇති මේ තිදෙනා ඇතුළු පිරිස පසුගිය කාලය පුරාවට මහින්දට මඩ ගැසුවේ මෙතනින් බවත්, මෛත්‍රී නෙමෙයි දැන් කොයි ලොක්කත් අදාළ නැති බවත් කියමින් එහි තිබු බඩුබාහිරාදිය විසිකරමින් ‘චණ්ඩි පාර්ට්’ දමා ඇත.

අවසාන සැලසුම

යහපාලන ආණ්ඩුව පිහිට වූ අවස්ථාවේ පටන්ම රාජපක්ෂ පවුලේ පරම සතුරා වූයේ අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ නොව ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේනය. තමන්ගේම කඳවුරේ සිට රහසිගතව කුමන්ත්‍රණය කොට තමන් පරාජය කිරීම ගැන වෛරයෙන් පුපුරමින් සිටි රාජපක්ෂ කඳවුර ඔහුගෙන් පළිගැනීම පිණිස කල් යල් බලමින් සිටියේය. සිය ‘පරම සතුරා’ වන ජනාධිපති සිරිසේනට දේශපාලන වශයෙන් සමීප වීමට උත්සාහ දරමින් සිටි ඔවුන්ට මුලින්ම අවස්ථාව සැලසුණේ පසුගිය පළාත් පාලන මැතිවරණයට පෙරාතුව සිරිසේන, බැසිල් රාජපක්ෂ හා සම්බන්ධ වීමට උත්සාහ දැරූ අවස්ථාවේ ය. ඒ සඳහා මඟ පාදා දෙනු ලැබුවේ ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ සමීපතම උපදේශකයෙකු වන මැදගොඩ අභයතිස්ස හිමියන්ය. එහෙත් ඒ විශ්වාසය ඉක්මනින්ම පළුදු වූ අතර, මෛත්‍රී සහ බැසිල් අතර විරසකයක් නැවත ඇති විය. ඉහත කී කීර්තිමත් මැතිවරණ නිරීක්ෂකයා විසින් කපුකම කරන්නේ ඒ විරසකය සමහන් කිරීම සඳහාය.

සිරිසේන නොදන්නා රාජපක්ෂලාගේ රහසිගත සැලසුම!

රාජපක්ෂලාගේ වෛරය කෙතරම්ද යත්, තමන් යළි බලයට පත්වුවහොත්, සිරිසේන ඉතුරු නොකරන බවට ඔවුහු වහසිබස් දොඩමින් සිටියහ. සිය පණිවුඩකරුවන් මාර්ගයෙන් සිරිසේනට වරින්වර එම පණිවුඩය යැවීමට කටයුතු කළ ඔවුහු කිසිවෙකු තමන් ඝාතනය කරනු ඇතැයි සිරිසේන තුළ තිබූ ‘මර බිය’ ගැනද හොඳින් දැන සිටියහ. පසෙකින් සිරිසේන සමඟ සන්ධානගත වීමේ සැලසුමක් දියත් වෙද්දී ‘ජනාධිපති සහ ගෝඨාභය ඝාතන කුමන්ත්‍රණ’ නාට්‍යයක්ද සැලසුම් කෙරිණ.

ජනාධිපති සිරිසේන පසුගිය සතියේ අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ පදවියෙන් පහ කරනු ලබන්නේ රාජපක්ෂලාගේ එම සූක්ෂ්ම සැලසුමේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙසිනි. ඉන් අනතුරුව කළ යුත්තේ කුමක්ද යන්නද රාජපක්ෂලා සැලසුම් කර තිබේ. එහි ඉහත කී ඩීල් සහ කුමන්ත්‍රණවලින් බහුතරය ලබා ගත නොහැකි වුවහොත්, ඊට විකල්පයක්ද ඔවුන් සතුව ඇත. මේ වන විටත් එවැනි තත්ත්වයක් ඇති වුවහොත්, ආණ්ඩුව විසුරුවා හරින මෙන් මහින්ද රාජපක්ෂ විසින් ජනාධිපතිගෙන් ඉල්ලා තිබේ. ව්‍යවස්ථාව උල්ලංඝනය කරමින්, මහින්ද රාජපක්ෂ අගමැති ලෙසින් පත් කළ ආකාරයටම ජනාධිපති සිරිසේන එවිට පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා හරිනු ඇත. ඒ සඳහා රාජපක්ෂ පවුල සිරිසේනට ලබාදී ඇති ‘ඇම’ මීළඟ ජනාධිපතිවරණයේදී ජනපති අපේක්ෂකයා ලෙසින් ඔහු ඉදිරිපත් කරන බවය. එහෙත්, ඒ වෙනුවට රාජපක්ෂලා වෙනත් රහසිගත සැලසුමක් දියත් කර ඇති බව සිරිසේන නොදනී. එනම්, මහ මැතිවරණය ජය ගැනීමෙන් අනතුරුව ව්‍යවස්ථාව සංශෝධනය කිරීමය. එහිදී රුසියාවේ ජනාධිපති පුටින්ට යළිත් ජනපති පදවියට පත් වීමට අවස්ථාව ලැබුණු ආකාරයේ ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයක් ඔවුන් සැලසුම් කර තිබේ. ඒ අනුව ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයෙන් අනතුරුව රාජපක්ෂලාගේ ජනපති අපේක්ෂකයා මහින්ද විනා සිරිසේන නොවනු ඇත.

~~චතුර දිසානායක~~

Loading…

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top