LNW SPY

මුදල් විශුද්ධිකරණයේ ප්‍රමුඛයෝ Shell සමාගම සමග ලයිකා මොබයිල් ඩිල් දැමු හැටි… දවසකට දෙවරක් යුරෝ 240,000 මුදලක්! කොල්ල කාලා…. ලංකාවේ මාධ්‍ය සහ මුල්‍ය ආයතන ගිල ගැනිමේ සුභාෂ්කරන් අල්ලිරාජා සහ ජේ. සුධීර් ජෙයරාම්ගෙ මෙහෙයුම

Published on: Sep 27, 2018 – රටේ ප්‍රධානතම පෙලේ මාධ්‍ය ආයතන සහ මුල්‍ය ආයතන කොටි ඩයස්පෝරාවේ ග්‍රහණයට යටකිරිමේ මෙහෙයුම මේ වනවිට ඉතාමත් සියුම්ව ක්‍රියාත්මක වෙමින් තිබේන දෛනිකව සමාජයේ නිර්මාණය කරන විවිධා කාරයේ ප්‍රශ්ණ හරහ එම ඩයස්පොරා මෙහෙයුම් අමතක කරලිමට ආණ්ඩුව මෙන්ම විපක්ෂයද කටයුතු කරමින් සිටින අතර ඊට හේතුව වි ඇත්තේ දමිළ ඩයස්පොරාව හරහා ඒ හැම එකාගේම සාක්කු පිරෙන නිසා බව අමුතුවෙන් කිව යුතු නැත.

එක්සත් රාජධානියේ සහ යුරෝපයේ ජනප්‍රිය ජංගම දුරකතන සමාගමක් වන ‘ලයිකා මොබයිල්’ සමාගමේ සභාපති ඩයස්පොරාවේ සුභාෂ්කරන් අල්ලිරාජා විසින් මේ වනවිට ඔහුන්ගේ නියෝජිතයන් හරහා රටේ තීරණාත්මක ආර්ථිකයට බලපෑම් කලහැකි ස්ථාන මෙන්ම මාධ්‍ය බලය සියතට ගනිමින් සිටින අතර දමිළ ඩයස්පොරාවෙ බෙදුම්වාදී උපක්‍රම මේ කාරයෙන් ක්‍රියාත්මක වන බවත් ඒ පසුපස සිටින පුද්ගලයන් සම්බන්ධයෙන්ද අප දිගින් දිගටම අනාවරණය කල අතර “ලොව පුරා හොරා කෑමේ සුරයෝ…. ‘ලයිකා මොබයිල්’… හොරු 19ක් ප්‍රංශ හිරේ…. රටම විනාශ කරන සුභාෂ්කරන් අල්ලිරාජා සහ ජේ. සුධීර් ජෙයරාම්..” යනුවෙන් අප කල අනාවරණයේ දෙවන කොටස මේ ලෙස සටහන් කරමු….(පලමු කොටස මෙම ලිපියට පහලින් එක්කර තිබේ…)

ලොව පුරා හොරා කෑමේ සුරයෝ…. ‘ලයිකා මොබයිල්’

රටම විනාශ කරන සුභාෂ්කරන් අල්ලිරාජා සහ ජේ. සුධීර් ජෙයරාම් ලෝකයම හුරාගෙන කෑ හැටි..

ලයිකා මොබයිල් සමාගමේ සැකකටයුතු මුදල් ගණුදෙනු පිළිබඳව හෙලි වෙමින් පවතින අවස්ථාවක යූරෝ 870,000 ක මුදලක් එම සමාගම විසින් තම පක්ෂය වෙත ආධාර කරද්දි එම මුදල පිළිගැනීම ගැන කැමරන් බරපතළ ප්‍රශ්නයකට මුහුණ දුන් අතර ලන්ඩනයේ පැවති ගෝලීය දූෂණ විරෝධී සමුලුවේදී මුදල් විශුද්ධිකරණය පහත දැමීමට හා අසාධාරණ බදු ඉවත දැමීමට සහය දෙන බව එක්සත් රාජධානියේ අගමැතිවරයා විසින් පවසා ඇති අතර එක්සත් රාජධානිය තුළ තවදුරටත් දූෂිතයන්ට නිවෙස් නොමැති බවට පණිවිඩයක්ද ලබා දෙන බවට ප්‍රතිඥා දී තිබේ. ඒ එංගලන්තයේය. නමුත් ලංකාවේ ඒ වැනි දේ සිද්ධ නොවන බව ඉත පැහැදිලිය.

මේ අතර ප්‍රංශ පොලිසිය රැස්කර ඇති සාක්ෂි පිළිබඳව අනාවරණය කර ගත් අතර ඒ අනුව,

Shell සමාගම මුදල් විශුද්ධිකරණයේ ප්‍රමුඛ ආයතනයක් බවට පත් වීමත් සමග පසුගිය කාලය පුරාම ලයිකා මොබයිල් ආයතනයේ ප්‍රංශ ශාඛාව යූරෝ මිලියන 75ක මුදලක් ලබා ගෙන ඇති අතර මුදල් ලන්ඩනයේ ලයිකා මොබයිල් ගිණුම් හරහා එම සමාගමේ විදේශිය ශාඛාවන් වෙත යවා තිබේ.

ලයිකා මොබයිල් ආයතනය තම පෙරගෙවුම් දුරකතන කාඩ් පත් කලු වෙළඳපොලේ මුදල් වෙනුවට අලවි කොට ඇති බවට ප්‍රංශ නිලධාරින් අනාවරණය කරගෙන ඇති අතර එසේම ව්‍යාජ සමාගම් වල ව්‍යාජ ගණුදෙනු වසන් කිරීමට ව්‍යාජ බිල්පත් ක්‍රමවේදයක් පවත්ගෙන ගොස් ඇති බවත් තහවුරු වී තිබේ.

තම සමාගමේ අනු සමාගම් 10ක් හරහා ගෙන ගිය ගිණුමක් හරහා සම්පූර්ණ මුදල යුරෝ මිලියන 646 පමණ මුදලක් පසුගිය වසර 2 පුරා නොතිබුණු බව ලයිකා මොබයිල් හී ගිණුම් නිලධාරින් විසින් පිළිගෙන ඇති අතර ලයිකා සමාගමේ නිලධාරින් මීට පෙර 2006 වසරේදී රේගු ප්‍රකාශනයකින් තොරව යුරෝ මිලියන 36ක මුදලක් ජර්මනියට ගෙනගොස් ඇති අතර ඒ සම්බන්ධයෙන් මීට පෙරද මුදල් විශුද්ධිකරණය යටතේ ප්‍රංශයෙන් චෝදනා ලබා තිබේ.

Allirajah විසින් එම චෝදනා දැඩි ලෙස ප්‍රතිකේෂ්ප කිරීම නිසාත් දීර්ඝ විමර්ශනයකින් පසුව නිතිය ක්‍රියාත්මක කරන්නන්ට එම චෝදනා 201 වසරේදි ඉවත් කර ගැනීමට සිදු විය.

පසුගිය අවුරුද්දේදි බ්‍රිතාන්‍යය ජාතික අපරාධ ආයතනය විසින් කරුණු දැක්වීම නිසා HMRC හි බදු විමර්ෂකයන් විසින් ලයිකා මොබයිල් ආයතනයේ ගිණුම් පරික්ෂා කොට ඇත.

ලොව විශාලතම ජංගම දුරකතන මෙහෙයුම් ක්‍රියාකරවන්නන් ලෙස ලයිකා මොබයිල් ප්‍රධාන පද්ධති වලින් ජාත්‍යන්තර කතා කාලයන් බල්ක් පිටින් මිලයට ගන්නා අතර ලොව පුරා විසිරි සිටින මිලියන ගණනක පාරිභෝගිකයන්ට එම කාලය පෙරගෙවුම් කාඩ්පත් හරහා අලෙවි කරනු ලබයි.

වසරකට ඒ හරහා යුරෝ බිලියන 1.5කට ආසන්න මුදලක් උපයන බව වාර්තාවන අතර එක්සත් රාජධානියේ හා අයර්ලන්තයේ බදු ගෙවීමේ සංචිතයට එය අසු වුවත් මෙඩේරා රාජ්‍යයේ ඒ සඳහා ගෙවිය යුතු බදු මුදල් වසර ගණනාවක් පුරා ගෙවීම සිදු කොට නොමැති බවත් වාර්තා වේ.

Subaskaran Allirajah (left) and Lyca’s then CEO, Milind Kangle, were questioned.

තැපැල් හල් වල සතියකට වතාවක් යූරෝ මිලියන 1 ක මුදලක් තැන්පත් කිරීමේ ලයිකා සමාගමේ පුරුද්ද මහත් සැකයක් ඇති කරනඅතර, එය මුදල් විශුද්ධි කකිරීම පිළිබඳව කණගාටුදායක තත්ත්වයයක් බව බ්‍රිතාන්‍යයේ හිටපු නීතිපතිවරයෙකු වන Lord MacDonal විසින් හදුන්වා ඇති අතර එයට විරුද්ධව ප්‍රබල පරීක්ෂණයක් කළ යුතු බවත් පසුගිය වසරේ දක්වා ඇත.

එසේම මීට පෙර ජාත්‍යන්තර මාධ්‍ය වාර්තා කළේ ශ්‍රි ලංකාවේ හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ මෙම දුරකතන ක්‍රියාවලියේ ඇතැම් රාජ්‍ය හරහා ඩොලර් මිලියන ගණනාවක් මුදල් විශුද්ධිකරණයට ලක් කොට ඇති බවට වන චෝදනා සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රි ලංකා පොලිසිය විසින් විමර්ශන සිදු කරන බවයි. ලයිකා මොබයිල් සමාගම තම ව්‍යාපාර කටයුතු සැමවිටම ඉහලින් තබා ගෙන සිටින අතර පසුගිය වසරේ චිත්‍රපටය වෙනුවෙන් වෙන් කළ මුදල් දෛනික බැංකුකරණය හරහා අන්තර්ජාතික දුරකතන කාඩ්පත් විකිනීමෙන් ලත් ආදායම බවත් දක්වා තිබේ.

පසුව ප්‍රංශ නිලධාරින් විසින් ලයිකා මොබයිල් සමාගමේ ගිණුම් අත්හිටුවීමට තීරණය කරනු ලැබීය. ඔවුන් ඉතාමත් රහසිගතව විමර්ශන ලිපිගොණුවක් නීතිපතිවරුන් වන Parquet National Financier (PNF) හමුවේ ගොනු කර තිබුණි. ඔවුන් ජනවාරි මාසයේ එහි නෛතික පරික්ෂණ ක්‍රියාවලිය ආරම්භ කරනු ලැබ තිබේ.

ප්‍රංශයේ සේන් නදිය අසබඩ පිහිටා ඇති ප්‍රංශ මුදල් අමාත්‍යාංශයේ නව සංකීර්ණයේ පිහිටා ඇත්තේ ආයතනික දූෂණයට එරෙහිව එරට ප්‍රථම රහස් බුද්ධි විශ්ලේක්ෂයන් වන අතර ප්‍රංශ පොලව මත මුදල් විශුද්ධිකරණය හා ත්‍රස්තවාදී මුදල් ස්ථාපනය කිරීමට එරෙහිව ක්‍රියාත්මක වන ප්‍රධානතම රාජ්‍ය ආයතය ලෙස මෙය හැදින්විය හැකිය. රටේ මූල්‍ය ආයතන වල මූල්‍ය ක්‍රියාකාරිත්වය පිළිබඳව විවිධ අංශ හරහා විමර්ශනයන් සිදු කිරීම, විවිධ නීතිඥවරුන් ගෙන එන සාක්ෂි විමර්ශනය කිරීම ඇතුළු කාර්යයන් මෙම ආයතනය හරහා සිදු කරනු ලබයි.

ලයිකා මොබයිල් සමාගම විසින් ප්‍රංශයේ ඔවුන්ගේ ගිණුම් පිළිබඳව විමර්ශනය පවතිද්දි ලන්ඩනය වෙත කළ සැක සහිත මුදල් බැර කිරීම පිළිබදව කළ අනාවරණයෙන් පසුව ඒ පිළිබඳව කුතුහලයක් ඇති විය. ලයිකා මොබයිල් හි එක් ප්‍රංශ ආයතනයක් වන Lyca mobile Sarl සිය නීත්‍යානුකූල ගණුදෙණු සිය දුරකතන ගණුදෙණුකරුවන් සමඟ සිදු කරද්දි අනෙක් ආයතන වන Lyca mobile Services මිලියන ගණනක් වූ ජාත්‍යන්තරව එයාර් ගුවන් කාලයන් හොල්මන් සමාගම් වෙනුවෙන් විකුණනු ලබ තිබේ.

2017 වසරේ මාස නමයක කාලය තුළ Lyca mobile Services යූරෝ මිලියන 75කට මුදලක් ලැබි ඇති අතර එය විශ්ලේෂකයන් විශ්ලේෂණය කළේ ශෙල් සමාගමේ අංගයක් ලෙසටය. එනම් වැට් බදු නෙගෙවීම, ව්‍යාජ සේවා ස්ථානයන් හා ව්‍යාපාරික නිවාස ලිපිනයන් පවත්වා ගැනිමයි. එසේම මෙම සමාගම් විසින් බැංකුකරුවන් වෙත ඉදිරිපත් කරනු ලැබු ඉන්වොයිස් පැහැදිළි ලෙසම ව්‍යාජ ඒවා බව විශ්ලේෂකයෝ දක්වා සිටියහ.

Lyca mobile Services හි විශාලතම ගැණුම්කරුවා වන analysts found විසින් මිලියන 8ක් වන ජාත්‍යන්තර කතා කාලයක් වෙනුවෙන් ආසන්න වශයෙන් යුරෝ මිලියන 8ක් ගෙවා ඇත. මෙයටසාපේක්ෂ වශයෙන් ගත් කළ ලයිකා මොබයිල් සමාගමේ ප්‍රධාන ආයතනයක් වන ප්‍රංශයේ පිහිටි Lyca mobile Sarl සමාගමේ රට පුරා පිහිටා ඇති වෙළඳ කුටි වලින් තවත් ප්‍රංශ සමාගමක් වන Relay France විසින් කතා කාලයන් මිනිත්තු මිලියන 7.3 මිලදි ගෙන තිබේ. මෙම නොගැලපීම මගින් පෙන්නුම් කරන්නේ හොදින් දන්නා කුඩා සමාගම් සහ වැඩිදියුණු වූ බෙදාහැරීමේ මධ්‍යස්ථාන නොමැති සමාගම් වලට Relay France සමාන ධාරිතාවන් මිලයට ගැනීමට හැකිවන බව විශේෂඥ විශ්ලේෂණය වේ. කුඩා සමාගම් විසින් ලබා ගත් ජාත්‍යන්තර මිනින්තු හැදින්වෙන්නේ කිසිදිනක භාවිත කල නොහැකි හා මිලදි ගත නොහැකි ගණයටය, එබැවින් ලයිකා මොබයිල් සේවාව සියළුම ආර්ථික යථාර්ථයන් විසංදි කොට ඇත.

The registered addresses of four of the companies that paid Lycamobile Services millions of euros

බොරු ලිපිනයන් …….

විශේලේෂණයන් හරහා ලබා ගත් සාක්ෂි, කතාකාලයන් ලබා ගැනීම යුරෝ මිලියනයකට වඩා ගෙවා ඇති දුරකතන සිම්පත් හෝ පසුගෙවිම් සේවා ලබා ගත හැකි ලයිකා මොබයිල්හි ප්‍රධාන පාරිභෝගිකයන්ගේ ආයතන 19 ට පරික්ෂකයන් සිදු කළ සංචාරයන්ගෙන් ලබා ගත් තොරතුරු අනුව ආයතන 18ක් ඔවුන් ලබා දි ඇති ලිපිනයන්ගේ නොපවතින අතර අනෙක් සමාගම භාගයක් අවසන් වූ දුරකතන අලෙවි සැලක් වන අතර එහි පෙනුම කිසි විටකත් ලයිකා මෙබයිල් හි අනුබද්ධ ආයතනය ස්වරූපය ගනු නොලැබිය. අනෙක් ආයතනය වසා දමා ඇත. එසේම ආයතන 11ක් අඩුම තරමේ අවුරුදු 2 පුරාවත් සිය වෙළඳාම සිදු කර ඇති අතර දැන් විසුරුවා ඇත. එම සමාගම් වලින් 6ක් පමණක් ප්‍රංශ සමාගම් රෙජිස්ට්‍රාරයේ විදුලි සංදේශ සමාගමක් ලෙස ලියාපදිංචි වී ඇත.

පරික්ෂකයන්ගේ සටහනක් ..

පැරිස් නුවර උතුරු නැගෙනහිර Gonesse සමාජයේ සිල්ලර සමාගම් වල රවුමක් ගසා බැලුවවිට ලයිකා මොබයිල් සමාගමේ විශාලතම පාරිභෝගිකයාගේ එක ලඟ පිහිටි ලිපිනයන් දෙකක් සොයා ගැනීමට හැකිවිය . එයින් එක් ලිපිනයක් කතා කාලයන් සඳහා යූරෝ මිලියන 8 ක් ගෙවා ඇති බවට චෝදනා ලබා ඇත. MSR-F.D.B. ආයතනය මාර්තු මාසයේදි විසුරුවනු ලැබූවේ මාස 15ක් පවත්වා ගෙන යාමෙන් අනතුරුවය. එම සමාගම තම සමාගමේ ස්වරූපය පිළිබඳව සංස්ථාපිත රෙජිස්ටරයේ සඳහන් කර ඇත්ත්තේ ඔවුන් පින්තාරු හා ඇලවීම් සිදු කරන සමාගමක් වශයෙනි. පසුව එය සංශෝධනය කර ඔවුන් දුරකතන කාඩ් පත් අලෙවි කරන සමාගමක් ලෙස කටයුතු කරන බව දක්වා ඇත. පසුව එම සමාගමේ ලියාපදිංචි ලිපිනය සේවා සපයන ආයිතනය බවට පත් කොට ගෙන ඇති අතර එම සමාගමේ පිළිගැනීමේ නියෝජිතවරිය පවසන්නේ අවශ්‍ය ලියකියවිලි පවා සම්පූර්ණ නොකට හදිස්සියේම එම සමාගම පසුගිය වසරේ තම සේවා ස්ථානයේ කුලි ගිවිසුමෙන් ඉවත් වී එම ආයතනය එම ලිපිනයෙන් ඉවත් කර බවයි. කිසිම දිනක එම සමාගම දුරකතන කාඩ් පත් අලෙවි කළේ නෑ, ඇය සඳහන් කළා.

“එක දවසක් ඔවුන් මෙහි සිටියා ඊලඟ දවස වෙනකොට ඔවුන් ගිහින්,”

ලයිකා මොබයිල් වෙතින් කතා කාලයන් මිලයට ගෙන මිලියන 4ක් ගෙවනු ලැබු තවත් ආයතනයක් වන Nego Tek සිය ආයතනය ලියාපදිංචි කොට ඇත්තේ ගෘහස්ත උපකරණ සපයන ආයතනයක් ලෙසය. පැරිස් වටරවුමේ පිහිටා එම සමාගම පිහිටා ඇති විදුරු සහිත කොන්ක්‍රීට් ව්යුහය වෙත පරික්ෂකයන් පැමිණ ඇති අතර එම සමාගම මීට මාස කිහිපයකට පෙර එම ස්ථානයෙන් අතුරුදන් වූ බව පිළිගැනීමේ නිලධාරියා පවසා ඇත. “එක දවසක් ඔවුන් මෙහි සිටියා ඊලඟ දවස වෙනකොට ඔවුන් ගිහින්,” ඇය පවසා සිටියා. ඒ අනුව අන්තර්ජාතික කතා කාලයක් යුරෝ මිලියන 4 ක් ගෙවා මිලයට ගත් බව පවසන සමාගමේ ලියාපදිංචි ලිපිනයේ ඇත්තේ හිස් කාර්යාලයක් වන අතර අසල්වැසියන් සඳහන් කරන්නේ එහි කිසි දිනක කාර්යාලයක් නොපැවති බවයි. පැරිස් සමාජ නිවාස ගොඩනැගිල්ලේ පිහිටා ඇති ලයිකා මොබයිල් ආයතනයට තවත් යුරෝ මිලියන 1.5 ගෙවු විද්‍යුත් සැපයුම් ආයතනයක සේවා කාර්යාලයේ සිටින්නේ වෙනත් ලිපිනයක ලියාපදිංචි කරන ලද මිලියනයක් කතා කාලයන් මිලයට ගත් විද්‍යුත් සැපයුම් ආයතනයක් සේවකයන් වන අතර එම නම ඇති ආයතනයක් කිසි දිනක එහි පිහිටා නොතිබි බවත් ඒ නමින් ලියුම් ලැබෙන්නේ ඇයිද යන්න පිළිබඳව අදහසක් නොවු බවත් පවසා ඇත.

Lyca in France සමාගමේ හිටපු කළමනාකරු වෙත කතා කළ අතර ඔහු පවසා සිටියේ මීට වසර ගණනකට පෙර එහි සේවය කරද්දි ව්‍යාජ ගිණුම් පිළිබඳව තම කනස්සල්ල වර්ධනය වූ බවය. නිර්නාමික බවේ කොන්දේසිය මත ඔහු පවසා සිටියේ තම සමාගම ගණුදෙණු කළ ව්‍යාජ තෙවන පාර්ශවයන් සමහර විට හුදෙක් තැපැල් පෙට්ටියක් පමණක් වන බවය. එසේ වුවත් තම සමාගම ඔවුන් සපයනු නොලැබූ සේවයන් සඳහා සෑම මසකම බිල්පත් නිකුත් කළ බවත් ඔහු පවසා සිටියා. “එය මුදල් අතිකාරම් හා බදු ගෙවිමෙන් නිදහස් වීමට ක්‍රමයක් ලෙස භාවිත කරනු ලැබීය,”ඔහු සඳහන් කර සිටියා. “මෙම සේවාව අස්පර්ශනීය වේ. තොරතුරු තාක්ෂණය හා විශේෂඥ සේවාවන් උදාහරණයක් ලෙස ගත් විට එය ලන්ඩනයට බිලක් ලිවීමක් ලෙස හැදින්විය හැකිය.

ලයිකා මොබයිල් වෙත සිදු කළ ගෙවීම් පිළිබඳව විශ්ලේෂණය කිරීමෙන් පසුව විශ්ලේෂකයන් සොයා ගත්තේ පුළුල්ව පැතිරි ගිය මෙවන් ව්‍යාජ බිල්පත් ජාලය හේතුවෙන් ආර්ථික උපාය පිළිබඳව තර්කය බිද වැටෙන බවයි. විදුලි සංදේශ සමාගම් හි චෝදනාවන් විශේෂයෙන් ලයිකා මොබයික් සර්විස් තම පාරිභෝගිකයන් හරහා නීත්‍යානුකූල නොවන ලෙස මුදල් විශුද්ධිකරණයට ලක් කිරීම සම්බන්ධයෙන් සැලකිලිමත් වෙමින් ඔවුන් රහසිගත වාර්තාවක් සකස් කොට ඇත.

එම වාර්තාට අනුව ලයිකා මොබයිල් යනු “සංකීර්ණත්වය පදනම් කරගත් ගෝලිය සංවිධානයක් වේ.” එසේම එහි හිමිකරුවන Allirajah ලංකාවෙන් ලන්ඩනයට ගිය සංක්‍රමණිකයෙකුගේ විදුලි වේගයෙන් නැගි සීටීම පෙන්වා දේන අතර ඒ පසුපස එල්ටීටීඊ මුදල් තිබේන බව තහවුරු වී තිබේ. එසේම ලයිකා මොබයිල් යනු බ්‍රිතාන්‍යයේ කොන්සවේටිව් පක්ෂයේ ප්‍රධානතම මුදල් දායකයෙන් ලෙසත් එම වාර්තා පෙන්වා දී තිබේ.

Shell සමාගමෙන් ලයිකා මෙබයිල් වෙත ලැබුණු මුදල් ඔවුන් ලයිකා මොබයිල් සමාගමේ ප්‍රංශයේ පිහිටි ප්‍රධාන ගිණුමට බැර කර ඇති අතර එසේ සිදු කළේ Madeira රාජ්‍යයේ ගිණුමට ලන්ඩනයේ බක්ල්යස් බැංකු ශාඛාව හරහා මුදල් බැර කිරීමට පෙරය.

2016 ජනවාරි මාසයේ Parquet National Financier (PNF) විසින් සිය වාර්තාව නිකුත් කළ අතර එම විශේෂඥ මූල්‍ය ඒකකය පිහිටවනු ලැබුවේ දේශපාලකයන් විසින් සිදු කර්න මූල්‍යා වංචාවන් හා බදු ගෙවීම් පැහැර හැරීම පිළිබඳව සොයා බැලීමටය. PNF විසින් දැනටමත් හිටපු ජනාධිපති නිකලොස් සාර්කෝසි 2022 ලෝක පාපන්දු ක්‍රිඩාවලිය සඳහා තැබු ඔට්ටුව, හිටපු අත්ලාන්තික ප්‍රධානුයෙක් වූ Lamine Diack හා ඉතා මෑතකදි Google සමාගමට එරෙහිව පියවර ගැනීමට කටයුතු කොට ඇත. එසේම මෙම වාර්තාව නිකුත් වීමත් සමගම ඔවුන් ලයිකා මොබයිල් හී අනවසර කළු සල්ලි සුදු කිරීම පිළිබඳව පරීක්ෂණ ආරම්භ කොට ඇත.

දවසකට දෙවරක් යුරෝ 240,000 මුදලක්!

මේ වනවිට එලිදරව් කළ තොරතුරු වල ට අනුව පරික්ෂණය මෙහෙයවන බවත් විමර්ශනයට අදාළ තොරතුරු හරහා විමර්ශනය සිදු කිරීමට ආරම්භ කොට ඇති බව වාර්තා වේ. ඒ අනුව එම වාර්තාවේ දක්වා සිටියේ ලයිකා මොබයිල් සමාගමට අයත් නිලධාරින් දවසකට දෙවරක් යුරෝ 240,000ආසන්න මුදලක් රට පුරා විහිදි ඇති තැපැල් කන්තෝරු හරහා තැන්පත් කරන බවයි. PNF විසින් මේ හා සමාන ක්‍රියාකාරකම් වල නිරත වෙමින් පැරිසියේ මුදල් එකතු කරන කණ්ඩායම් පසුපස පොලිස් කණ්ඩායම් යොදවා ඇත. එම කණ්ඩායම භාවිතා කර වාහන වල සෙවිම් උපකරණ සවි කොට ඇති අතර ලයිකා මොබයිල් කාර්යාලයේ ප්‍රධාන දුරකතනය ඇතුළු සියළුම ඉහළ නිලධාරින්ගේ දුරකතන ටැප් කොට ඇත.

විමර්ශන වලදි කුරියර් සමග ලයිකා මොබයිල් සමාගමේ ප්‍රංශ කලමානාකරණ අධ්‍යක්ෂක Alain Jochimek හා ලන්ඩන් නගරයේ සිටින නියෝජිතවරුන් අතර ඇති සම්බන්ධය, අනාවරණය කර ගෙන ඇති බවත් වාර්තා වෙනවා. Jochimek මෙම සතියේදි මුදල් විශුද්ධ කිරීම හා VAT වංචා චෝදනා යටතේ අත්තඩංගුවට ගත් අතර සිකුරාදා අධිකරණයට කැදවනු ලැබීය. ඔහු සියළු චෝදනා ප්‍රතිකේෂ්ප කළ අතර යුරෝ 30000 ක ඇප මත නිදහස් කරනු ලැබීය.

මුදල් විගුද්ධකරන ජාලය හසුරුවන ජෝඩුවක් සමග ලයිකා මොබයිල් සේවකයන්ගේ සම්බන්ධයක් ඇති බව මූලාශ්‍ර අනාවරණය කරයි. එසේම එම ජෝඩුවද Jochimek සමග අධිකරණයට ඉදිරිපත් කරනු ලැබීය. එහිදි පිරිමි පුද්ගලයා තව දුරටත් බන්ධනාගාර ගත කිරීමටත් කාන්තාව යුරෝ 8000ක බැදුම්කරයක් මත නිදහස් කිරීමටත් අධිකරණය තීරණය කොට තිබුණි. මීට අමතරව ලයිකා මොබයිල් සමාගමේ සහ shell සමාගමේ සේවකයින් පිරිසක් ද මුදල් වංචා සඳහා බන්ධනාගාර ගත කොට ඇප පිට නිදහස් කොට ඇත. තවත් මෙම සමාගම් වලට සම්බන්ධව අත්තඩංගුවට ගත් 10 පමණ චෝදනා ගොනු නොකොට නිදහස් කොට ඇත.

දුරකතන කඩයක් ලෙස ලියාපදිංචි කොට තිබු Express Telet Communication හි වසර ගණනාවක් අධ්‍යක්ෂවරයෙක් ලෙස සේවය කොට තිබු හිටපු අධ්‍යක්ෂකවරයෙකු සඳහන් කළේ තමන් මෙවැනි ගණුදෙණු හෝ ලයිකා මොබයිල් වෙත සිදු කළ ගෙවීම් ගැන කිසිවක් නොදන්නා බවත් තමන් ලයිකා මොබයිල් යන නාමය පමණක් අසා ඇති බවය. එසේම ලයිකා මොබයිල් වෙත මිලියන ගණනින් ගෙවීම් කොට තිබු තවත් සමාගමක අධ්‍යක්ෂකවරයෙකුගේ ඥාතින් සඳහන් කළේ ඔහු රාමසාන් වලට පිට ගොස් ඇති බවයි. එසේම තවත් අධ්‍යක්ෂවරයෙකුගේ නිවස පිහිටා ඇති ගොඩනැගිල්ලේ සිටින ඔහුගේ ඥාතීන් පවසා සිටියේ එම අධ්‍යක්ෂකවරායගේ අයහපත් සෞඛ්‍ය තත්ත්වය නිසා තව දුරටත් සිය වෘත්තියේ කටයුතු කිරීමට ඔහුට හැකියාවක් නොමැති බවයි. අනෙක් සමාගම් වල කිසිදු අධ්‍යක්ෂකවරයෙක් සම්බන්ධ කර ගැනීමට හැකියාවක් නොලැබුණි.

නිති නිලධාරින් පසුගිය සතියේ ලයිකා මොබයිල් සමාගමේ කාර්යයන් වට කළේ පළමු වතාවට නොවේ. 2006 වසරේදි වෑන් රථයක පිටුපස තබාගෙන විශාල මුදල් ප්‍රමාණයක් රේගු නීති උල්ලංඝනය කරමින් ජර්මානු දේශසීමාව පැන්නීමට උත්සහ කිරීම පිළිබඳව ද වන චෝදනා පිළිබඳවද දැන් විමර්ශන නිලධාරින්ගේ අවධානය යොමු වී තිබේ. එම චෝදනා 2010 වසරේදි ඉවත දැමූවේ ප්‍රමාණවත් තරම් සාක්ෂි සොයා ගැනීමට බලධාරීන්ට නොහැකි වූ බැවිනි. නමුත් නවතම තත්ත්වය අනුව එම චෝදනා පිළිබඳව ඇති විමර්ශනද නව මුහුණුවරකින් ආරම්භ වී තිබේ.

හොරු අතේ මාට්ටු…

2006 පෙබරවාරි මාසයේ රාත්‍රියක උතුරු ප්‍රංශයේ සිය දකුණු ජර්මනියට ගමන් කරමින් තිබු කුඩා නිල් පැහැති වෑන් රියක් ප්‍රංශ දේශසීමා පොලිසිය විසින් නවත්වනු ලැබු අතර එම නිලධාරින් එහි පැති දොර්වල් විවෘත කිරීමේදි තාපය රැදෙන ඇසුරුම් කළ යූරෝ 5,10, 20, 50 සහ 100 යන නෝට්ටු වලින් සැදුම් ලත් යූරෝ මිලියන 7, 35000 ක මුදලක් සොයා ගනු ලැබිය. එම මුදල් සමඟ “Lycatel” යන නමිත් පැවති ගිණුමකට අයත් බැංකු රිසිට් පත් ද සොයා ගැනීමට එම නිලධාරින් සමත් විය.

රථයේ රියැදුරු පවසා සිටියේ ලයිකා සමාගම මෙම මුදල් හොලන්ඩ් වෙත ගෙන යන ලෙස තමාට උපදෙස් ලබා දී තිබු බවත් එතැනින් එම සමාගමේ එකසත් රාජධානියේ ඇති බැංකු ගිණුමට බැර කිරීමට ද උපදෙස් දී තිබු බවය. නමුත් මෙම විශාල මුදල් සම්භාරය දේශසීම හරහා ගෙන යාමට නිතිය මගින් ඉල්ලා තිබු අවශ්‍යතා සම්පූර්ණ කොට තිබුණේ නැත. ඒ අනුව නිලධාරින් එම මග හරහා අනාවරණය කොට ගත්තේ පසුගිය වසර පුරා ලයිකා සමාගම සියළු රේගු ප්‍රතිපාදන උල්ලංඝනය කරමින් යුරෝ මිලියන 36.6 ආසන්න මුදලක් මෙලෙස ප්‍රංශය තුළින් පිට කර ඇති බවයි.

නිලධාරින් පවසා සිටියේ ලයිකා වෙත මෙම මුදල් ලැබෙන්නේ එහි ප්‍රංශ නියෝජිතයා ලෙස කටයුතු කරන Crest Telecom විසින් ලයිකා දුරකතන කාඩ් පත් අලෙවි කිරීම මගින් බවත් ය. එසේම එම සමාගම VAT හෝ වෙනත් කිසිදු බදු ගෙවීමක් සිදු කර නොමැති බවත් අනාවරණය කොට ගෙන ඇත. පොලිස් සෙවුම් කණ්ඩායම් විසින් Crest Telecom හි ප්‍රංශයේ නියෝජිතයන් ප්‍රංශය පුරා පිහිටා ඇති කුඩා හා අබලන් ගොඩැනැගිලි වලින් මුදල් පිරවූ ප්ලාස්ටික් බෑගයන් එකතු කර ගන්නා ආකාරයත්, බැංකු සටහන් පත් මිටි ලෙස එකතු කර ගැනීමත් ඡායාරූප ගත කොට ඇත. ලයිකා සමාගම තම නිෂ්පාදනයන් ඉන්වොයිස් නොමැතිව මුදල් කර ගන්නා ආකාරයත් ඔවුන් සොයා ගෙන ඇත.

තවම අවසන් නැත….

ලොව පුරා හොරා කෑමේ සුරයෝ…. ‘ලයිකා මොබයිල්’… හොරු 19ක් ප්‍රංශ හිරේ…. රටම විනාශ කරන සුභාෂ්කරන් අල්ලිරාජා සහ ජේ. සුධීර් ජෙයරාම්..

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top